2021 – 01–02

Inovační technologie po pandemii
V době, kdy technologické inovace hrají dominantní roli v procesu globalizace, naráží ekonomický systém na limity, které vyžadují uplatnění koncepce udržitelného rozvoje. Součástí tohoto procesu je zejména digitalizace ovlivňující všechny obory. Digitální transformace a udržitelnost jejího úspěšného rozvoje akcentují změny v sociální sféře, které někdy mohou připomínat “socialistickou” VTR (Vědecko-Technickou Revoluci).
Všechno se musí změnit, aby vše zůstalo při starém. Revoluční změny však ve finále vedou k nastolení „nového“ pořádku, který se dříve nebo později začne podobat tomu předchozímu. Jedná se snad o společenskou zákonitost? Vždy se jedná o určitý restart. Právě pandemie a opatření s ní spojená takovou zásadní změnou připomínající restart jsou.
Někteří sociologové v souvislosti s covidovou krizí, kterou stále procházíme, ne náhodou naznačují, že jejím průvodním příznakem je ztráta vize, jež je předzvěstí soumraku západní civilizace.
Jedním z nejžhavějších témat nahrazujících vize v současném podnikání i národních programech rozvoje se staly inovace. Firmy i stát najímají ředitele pro inovace a budují inovační centra. Podstata upřímného novátorství se tak mnohdy ztrácí a je zamlžena zkratkami typu VVI. Úvahy o využití inovací však nejsou paradoxně ničím novým. Steve Jobs, zakladatel firmy Apple, která je učebnicovým příkladem implementace inovací pro úspěšný rozvoj, již v roce 1998 řekl: „Inovace nemají nic společného s rozpočtem na výzkum. O peníze nejde. Jde o lidi, které máte, a o to, jak firmu (nebo stát jako firmu, pozn. redakce) vedete a jak dobře pochopíte podstatu.“
Je však třeba rozlišovat mezi společnostmi typu kalifornského jablka, které se proslavily v produktových inovacích a společnostmi, které uplatňují inovace „byznysové“. Nejúspěšnějšími podniky totiž nejsou produktoví inovátoři, ale ty, s novými modely podnikání. Ti přejímají inovativní produkty jiných a nalézají nové cesty jejich výroby, distribuce a marketingu. Henry Ford nevynalezl automobil, ale dovedl k dokonalosti jeho masovou výrobu. Řada současných IT firem nevyvíjí nové typy počítačů, ale pracuje na velmi efektivním systému distribuce produktů přímo k zákazníkovi.
Významným rysem pokroku v oblasti aplikací inovativních technologií je jejich mezioborovost – vzájemné potkávání se. Optická vlákna dnes mohou být využita nejen jako spoje umožňující realizaci nastupujících sítí VHCN s gigabitovým připojením každé domácnosti, ale také jako senzory v optických senzorických sítích zajišťujících bezpečnost dalších liniových staveb – energetických rozvodů, vodovodních řadů, plynovodů. A konektivita, která byla dříve dominantním tématem v telekomunikacích, se nyní začíná výrazně prosazovat také v dopravních systémech hledajících usilovně cestu k autonomnímu provozu.
Proto mi dovolte na závěr ještě jeden citát Steva Jobse: „Inovace pramení z toho, že se lidé potkávají na chodbách nebo si uprostřed noci zavolají kvůli novému nápadu, nebo proto, že si uvědomili něco, co zpochybňuje způsob, jakým dosud o problému přemýšleli. Vznikají na nahodilých schůzkách skupiny lidí svolaných někým, kdo si myslí, že přišel na nejskvělejší řešení všech dob, a chce zjistit, co na jeho nápad říkají ostatní.“
Toto vydání našeho časopisu přijměte prosím jako pozvánku k dalšímu vzájemnému potkávání se na cestě k chytrému životnímu stylu, který dnes může využívat i výhody digitálního přenosu informací.
Petr Beneš

EU | Celkový počet domů s připojením Fiber to the Home (FTTH) a Fiber to the Building (FTTB) v EU dosáhl v roce 2020 téměř 182,6 milionu domácností, ve srovnání se 172 miliony v roce 2019. Hlavními hybateli, pokud jde o počet procházejících domů, jsou Francie (+4,6 M), Itálie (+2,8 mil.), Německo (+2,7 mil.) a Velká Británie (+1,7 mil.).

EU | Počet předplatitelů FTTH a FTTB v Evropě se od roku zvýšil v EU39 o 16,6 % od září 2019 s 81,9 miliony předplatitelů FTTH / B do září 2020. Rusko stále hraje hlavní roli v celkovém nárůstu, je však zajímavé, že samotné státy EU27 + UK zaznamenaly nárůst o 20,4 %.

EU | Island zůstává lídrem v penetraci FTTH/B (70,7 %) v Evropě. Těsně následuje Bělorusko (70,4 %). Španělsko (62,6 %) získává třetí místo před Švédskem (61,8 %).

SVĚT | Rusko připojí regionální knihovny k internetu. Zhruba 5400 veřejných knihoven v Rusku bude do konce letošního roku připojeno k internetovým službám, uvádí Tdaily.ru s odvoláním na prohlášení ministerstva pro digitalizaci. Veřejnosti tam bude k dispozici širokopásmové připojení až 10 Mb/s. Knihovny založené na školách jsou také připojeny k internetu v rámci federálního programu Digitální ekonomika. Celkově bude letos připojeno 10 733 škol.

EU | Německo překročí do června 29 milionů gigabitových linek. Podle studie provedené průmyslovou skupinou VATM ve spolupráci se společností Dialogue Consult bude v polovině roku 2021 k dispozici v Německu přibližně 29,3 milionu gigabitových připojení, což je o 5 % (1,4 milionu připojení) více než na konci roku 2020. Číslo zahrnuje kabelové připojení Docsis 3.1 a připojení FTTB/H. Počet připojení FTTB/H se do června zvýší odhadem o 800 000 na 6 milionů a očekává se, že počet gigabitových připojení dostupných prostřednictvím širokopásmového kabelu se v první polovině roku zvýší o více než 600 000 na 23,3 milionu připojení. Podle studie poskytují 92 % vysokorychlostního připojení alternativní operátoři a 8 % Deutsche Telekom. Telekom bude mít do konce června odhadem 2,3 milionu FTTB/H připojení.

EU | UPC Slovakia rozšiřuje giga síť. Společnost UPC nyní nabízí služby 1 Gb/s 297 000 domácnostem na Slovensku. To je podle společnosti téměř polovina z celkového počtu s připojením UPC. Dodává, že před tímto měsícem byly tyto služby k dispozici v Bratislavě, Pezinku a Svatém Juru. Nyní byly rozšířeny o Prešov, Trnavu, Banskou Bystricu, Levice, Sliač, Velký Šariš, Hanisku, Petrovany, Kendice a Ľubotice. Společnost UPC Slovakia nabízí internet v síti giga za zvýhodněnou cenu 20,90 EUR, včetně pronájmu Connect Boxu na šest měsíců se závazkem na dva roky. Poslední výsledky zveřejněné společností Liberty Global ukazují, že její provoz na Slovensku ukončil první čtvrtletí s 146 700 internetovými předplatiteli. To bylo o 2 700 více než na konci loňského roku.

CZ | Operátor O2 uvedl na trh v České republice novou generaci vlastního modemu/routeru s názvem O2 Smart Box. Nový O2 Smart Box přinášístandardní Wi-Fi 6 v obou tradičních pásmech 2,4 a 5 GHz a přináší zvýšení kapacity sítě a zvýšení rychlosti až na 1 Gb/s.

CZ | ČTÚ dne 03. 05. 2021 doplnil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací o možnost srovnání cen služeb v pevném místě – internetu v pevném místě, volání v pevném místě a televize. Doposud šly porovnat ceny a parametry služeb volání, SMS a mobilního internetu. Srovnávací nástroj funguje tedy již v plném rozsahu, prozatím v pilotním režimu. Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb (operátoři, podnikatelé). A ti také ručí za jejich správnost. Český telekomunikační úřad přijal několik desítek hlášení o chybných informacích a všechny postupně prověřuje a sjednává s operátory nápravu. Spotřebitelé si mohou na základě zadaných parametrů (výše spotřeby, požadovaného typu smluvního závazku, adresy v případě pevných služeb atd.) vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu, poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, nakolik jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli. Cílem srovnávacího nástroje je tedy i dynamičtější rozvoj trhu elektronických komunikací prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb.

SVĚT | Vláda Kanady investuje 1,6 milionu USD, aby přinesla vysokorychlostní internet do dalších 324 domů v regionu Halton. Tento projekt připojí k vysokorychlostnímu internetu 324 nedostatečně zásobených domácností v regionu Ontario v Haltonu. Univerzální širokopásmový fond byl spuštěn 9. listopadu 2020. Nyní ohlašovaný projekt byl schválen do šesti měsíců od formálního zahájení programu v hodnotě 2,75 miliardy USD. Projekty financované v rámci UBF, jakož i prostřednictvím dalších veřejných a soukromých investic, pomohou do roku 2026 připojit 98 % Kanaďanů k vysokorychlostnímu internetu a dosáhnout národního cíle 100 % připojení do roku 2030. Cílem kanadské strategie připojení je poskytnout všem Kanaďanům přístup k internetu rychlostí alespoň 50 megabitů za sekundu (Mbps). UBF je součástí sady federálních investic do zlepšení vysokorychlostního internetu. Sada zahrnuje program Connect to Innovate, který by měl do roku 2023 propojit téměř 400 000 domácností, a nedávno ohlášenou širokopásmovou iniciativu Canada Infrastructure Bank v hodnotě 2 miliard dolarů.

SVĚT | Algoritmy MIMO pomáhají mobilním operátorům připravit se na vzkvétající provoz 5G a nové tarifní modely. Globální zavádění 5G vstupuje do třetího roku. Na předních trzích v Asii, jako je Jižní Korea a Čína, významně roste počet předplatitelů 5G a objem provozu. Do konce března 2021 představovala síť 5G v Jižní Koreji 20,4 % předplatného mobilních telefonů a tito uživatelé vygenerovali 50,3 % celulárního datového provozu. Průměrné využití dat předplatitelů 5G bylo v březnu 26,66 GB, což je přibližně 2,9x úroveň 4G ve stejném období. V Číně dosáhl počet předplatitelů tarifu 5G ke konci března 392 milionů. Přijetí služby 5G zvyšuje spotřebu dat. Průměrné využití dat čínských mobilních předplatitelů se v roce 2020 zvýšilo o 32 %.

SVĚT | TELUS a Ericsson zrychlují komerční 5G aplikace pomocí standardů sítě formou ’slicing orchestration’. Společnosti dokončují první realizaci v laboratorním prostředí na základě 3GPP Release 16 a IETF L3NM. Tato metoda umožňuje maximální návratnost investic k poskytování diferencovaných služeb ve velkém a úspěšně provedly první důkaz konceptu od více dodavatelů v laboratorním prostředí založeném na 3GPP Release 16 a vrstvě Internet Engineering Task Force (IETF) Model 3 NW Yang (L3NM).

SVĚT | Shentel rozšiřuje svoji vysokorychlostní síť optických vláken ve Virginii. Glo Fibre na VIRGINIA Glo Fiber, značka služeb poskytovaná společností Shenandoah Telecommunications Company („Shentel“), oznámila dostupnost své sítě s optickými vlákny ve městě Salem ve státě Virginia pro rezidenční a obchodní klientelu. Se Salemem nyní rozsáhlá regionální síť Glo Fiber zasahuje více než 34 000 domácností a roste. Společnost Glo Fiber, která byla uvedena na trh teprve v roce 2019, poskytuje novou generaci gigabitového širokopásmového připojení k internetu (FTTH), živé televizní vysílání a digitální domácí telefonní služby. Glo Fiber využívá regionální optickou síť Shentel o délce 6800 mil, aby zajistil vysokou rychlost, nízkou latenci a spravedlivé ceny.

SVĚT | Investice do infrastruktury pro 5G podpoří trvalou poptávku po optických kabelech také ve Spojených státech. Poptávka po optických kabelech by měla do roku 2025 vzrůstat o 3,0 % ročně na 3,6 miliardy USD. Tyto a mnoho dalších trendů představuje nová studie Insulated Wire & Cable od společnosti MarketResearch.com

Autor: Lubomír Bokštefl, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na podporu výstavby přístupových sítí k vysokorychlostnímu Internetu byly vypsány a vyhodnoceny dvě úspěšné výzvy, ze kterých jsou doporučeny k realizaci 64 projekty na zajištění dostupnosti vysokorychlostního připojení k Internetu pro více než 47 tisíc domácností. Celkový objem plánovaných investic na realizaci těchto projektů přesahuje 2,5 miliardy Kč. Výše dotací z programu je téměř 1,9 miliardy Kč, zbývajících zhruba 600 miliónů Kč by mělo být uhrazeno soukromými investory z jejich vlastních prostředků.

Více v časopise…

Petr Očko, rozhovor vedl Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Počátkem února byl v Praze za účasti Dr. Thomase Grubera, ředitele pro mezinárodní vztahy Bavorského státního kancléřství, a Dr. Petra Očka, náměstka Sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, položen symbolický základní kámen 5G koridoru Mnichov–Praha. Tato nově vzniklá iniciativa má ambici stát se vzorovým příkladem bilaterální aplikace hi-tech řešení v rámci Evropské unie.

Více v časopise…

Petr Filipi, otázky kladl Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Optimistické hodnocení současných přínosů podpory výstavby sítí vysokorychlostního přístupu k Internetu v ČR je přirozeným stimulem pro přípravu nových programů podporujících inovační projekty digitalizace. Aktuální informace a úvahy z této oblasti přináší následující rozhovor s Mgr. Petrem Filipi, ředitelem Odboru digitalizace a internetu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Více v časopise…

Autor: Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Rozšiřování velmi rychlého internetu (VHCN) v České republice patří mezi ostře sledované a prosazované záměry, s ohledem na nesporné přínosy, které s ním souvisí. Na podporu jeho úspěšné realizace spustilo v polovině roku 2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) projekt s názvem Broadband Competence Office ČR (BCO ČR). Jakých dosáhl výsledků?

Více v časopise…

Michal Manhart, otázky kladl Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Broadband Competence Office ČR (BCO) ještě není všeobecně známou značkou. A ani být nemůže, protože má za sebou teprve rok existence. Přesto se může prezentovat celou řadou výsledků, jak potvrdil v rozhovoru Michal Manhart, vedoucí projektu BCO v České republice.

Více v časopise…

Michal Manhart, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Dostupnost vysokorychlostního připojení k Internetu pro občany, ekonomické i socioekonomické subjekty (školy, knihovny, obce …) má strategický význam pro rozvoj obcí. Vysokorychlostní Internet (nejen ve městě, ale i na venkově) pomáhá zvýšit zaměstnanost, možnosti získání zaměstnání a rovněž snižuje nevýhody odlehlých lokalit, k nimž patří horší přístup ke službám státní správy a samosprávy. Vysokorychlostní Internet také pomáhá vyrovnávat nerovné možnosti občanů při přístupu k on-line službám a on-line vzdělávání.

Více v časopise…

David Valíček, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Realizace digitálních technických map (DTM) krajů představuje zásadní pokrok v procesu digitalizace veřejné správy s řadou pozitivních přínosů. Pro projektanty, stavebníky, obce, občany. Dostupná data o veškeré dopravní a technické infrastruktuře zejména pomohou ke koordinaci stavebních prací a lepšímu sdílení infrastruktury pro rozvoj sítí elektronických komunikací.

Více v časopise…

Autoři: Ing.Adrián Tomašov, Ing. Petr Dejdar, Ing. Tomáš Horváth, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně – Fiber Optics Group, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Při současném trendu zvyšování přenosových rychlostí, rozšiřování služeb o HD a 4k televizní vysílání nebo videa na vyžádání, je nutné rovněž vyvíjet a implementovat nové technologie umožňující nejen navýšení rychlostí a přenosových kapacit stávajících optických vláknových infrastruktur, ale současně i zvyšující spolehlivost jednotlivých spojů. Velmi aktuálním tématem je také bezpečnost v optických vláknových komunikacích, kdy je možné využít stávající infrastrukturu pro zabezpečení samotných kabelů proti možnému narušení, případně úmyslné manipulaci s optickými kabely, ale i vlákny. Tento článek stručně představuje nové metody pro zvyšování kapacit optických vláknových sítí a možnosti použití optických vláken a kabelů pro zvýšení bezpečnosti.

Více v časopise…

Autoři: Ing. Radim Šifta, Ph.D., doc. Ing. František Urban, CSc., Ing. František Urban jr., NETWORK GROUP, s.r.o. – Special Fiber Optics, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Článek se věnuje specialiálním optovláknovým senzorům založeným na strukturách FBG (Fiber Bragg Grating) vytvářených výzkumně-vývojovým týmem společnosti NETWORK GROUP, s.r.o. V úvodu článku je popsán princip struktur FBG a možnosti jejich výroby. Následně jsou diskutovány typy FBG senzorů a způsoby jejich vyhodnocování. Závěrem článku jsou uvedeny příklady praktického využití FBG senzorických systémů v praxi.

Více v časopise…

Autoři: Ing. Radek Fujdiak Ph.D.; prof. Ing. Jiří Mišurec CSc.; doc. Ing. Petr Mlýnek Ph.D., Ústav Telekomunikací, Vysoké učení technické v Brně, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

V posledních letech zažíváme značný posun v rámci digitalizace jednotlivých odvětví, kde energetický sektor není výjimkou, a to i přes jeho konzervativní přístup. Samotná digitalizace zasahuje do všech odvětví energetiky od elektroenergetiky, přes plynárenství, teplárenství a další podčásti. Tento článek se zaměřuje na vývoj samotných inteligentních elektro-energetických sítí, co k tomuto vývoji vedlo a jakým směrem se tento vývoj aktuálně ubírá. Tématem je tedy nejen samotný popis inteligentních sítí z pohledu sociálního, technického či vědeckého, ale také zaměření se na výhody i nevýhody, které tento nový trend přináší.

Více v časopise…

Autor: Roman Kümmel, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Rizika kybernetických útoků na informační systémy státní správy, komerčních firem i běžných koncových uživatelů představují v dnešní době reálnou hrozbu a jejich frekvence se neustále zvyšuje. Dopadem útoků jsou většinou finanční ztráty, ale při kybernetických útocích cílených na nemocniční zařízení to mohou být také lidské životy. Účinnou obranou je pravidelná realizace a vyhodnocení bezpečnostních penetračních testů. Během nich lze totiž odhalit případné slabiny dříve, než je odhalí a zneužijí potencionální útočníci v podobě black-hat hackerů. Pokud penetrační testování odhalí zranitelnosti dříve, může provozovatel zjištěné nedostatky odstranit a tím předejít velice nepříjemným následkům reálných útoků.

Více v časopise…

Autor: podle časopisu Journal of Healthcare Informatics Research, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Internet věcí (IoT – Internet of Things) získal v posledních letech přesvědčivou pozici jako nový předmět zájmu v mnoha akademických a průmyslových oborech. Jedním z nejvýznamnějších je zdravotnictví.

Více v časopise…

Autor: Micos Telcom, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Již více než 30 let vyvíjíme pasivní komponenty pro optické sítě s ohledem na aktuální požadavky našich globálních zákazníků na vysokou kvalitu, adaptabilitu, stálost a odolnost. Většinu z nich stavíme na univerzálním škálovatelném listovacím managementu FibeRoadTM systém, díky čemuž mohou být sítě flexibilní a 100 % připravené na další expanzi.

Více v časopise…

Autor: Jiří Trebula, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2021-01-02.

Společnost KABEL TRADE PRAHA s.r.o. má více než dvacetiletou úspěšnou historii a zkušenosti v telekomunikacích, zejména v oblasti výstavby mobilních sítí od počátků GSM až po současné sítě směřující ke standardu 5G. Kromě aktivní spolupráce se všemi operátory na výstavbě venkovních mobilních sítí se podílí na realizaci speciálních projektů pro distribuci mobilního signálu. Jedná se především o silniční, drážní tunely, prostory metra a obecně prostory s nativně nehomogenním pokrytím.

Více v časopise…