Vážení čtenáři,
hned na začátku mého úvodníku bych vám rád poděkoval za vaši čtenářskou věrnost, popřál krásné časy vánoční a pevné zdraví a štěstí v novém roce 2019.
Trochu úvah na závěr:
Je tu konec roku 2018, čas běží neúprosně přesně avšak nám starším se zdá, že stále nabírá na rychlosti. Přesto nemá srovnání s objektivním růstem rychlosti internetu a rychlosti miniaturizace čipů všeho druhu. Rok od roku se zvyšují požadavky na zabezpečení vyšších rychlostí připojení k širokopásmovým sítím díky službám a aplikacím elektronických komunikací, které se stávají nevyhnutelnou položkou našich životů. Je neuvěřitelné, co vše lze z našeho života „prošpikovat“ potřebou propojení, tvorbou a sdílením dat. O televizích a počítačích nemá ani smysl mluvit, ale to, že každé nové auto už má své propojení a váš nový dům můžete kontrolovat (pravděpodobně nejen vy…) a ovládat odkudkoli, je opravdu „hustý“, jak normálně říkají moje vnučky. Jak se asi projevím, když pro mě přijede taxi bez řidiče vůbec nevím. Asi normálně tak, jako když se strašně leknu a zakleji po svém… Nebo až mi v kanceláři místo Martiny oznámí má nová digitální asistentka, že si mám okamžitě odebrat horké espresso z automatu a do hodiny se dostavit k digitálnímu obvoďákovi, protože se mi nezvykle zvýšil tlak. A ve finále mi oznámí, že zítra už nemusím chodit do práce, protože to, co jsem doposud dělal, hravě vyřídí za mě.
Robotizace, digitální průmysl, big data, umělá inteligence a nevím co dalšího, je postaveno na 4 aspektech. Tím prvním je neustálé vytváření inovací. Moderní, kreativní člověk chce neustále něco vymýšlet. Asi většinou proto, že z toho něco bude mít. Dalšími aspekty jsou potom již produkty těchto inovací – super čidla, totální zvyšování paměťové a výpočetní kapacity součástek a zajištění super rychlostní výměny dat. Stavební prvky informačních technologií lze dál a dál vyvíjet a miniaturizovat, stejně jako komunikační prostředí vlastních zařízení. Složitější je to však s telekomunikačními sítěmi, na které jsou a budou kladeny čím dál tím větší požadavky na zvyšování rychlosti. Protože právě ony poskytují výměnu ohromných dat mezi datovým centrem a například digitální sekretářkou. Určitě již znáte Alexu od Amazonu či Google Home. Samozřejmě tyto komerční asistenti nemohou překonat digitálního Winstona z knihy Počátek od Dana Browna. Proto super-rychlé síťové propojení kdekoli a kdykoli, bude klíčovým prvkem pro budoucnost všeho digitálního. Nakonec i ve zmíněné knize Počátek, super virtuální asistent nic nezmůže, pokud prostě nemá připojení. Takže pokud vezmu v úvahu mé předcházející věty, je pravděpodobné, že rozvoj podnikání v oblasti vysokorychlostních sítí elektronických komunikací má dlouhodobou perspektivu. Alespoň u nás v Čechách, na Moravě a Slezsku. Z pohledu rychlosti, kvality, bezpečnosti a pokrytí máme ještě mnoho let u nás co dělat.
A poslední úvaha na závěr mého úvodníku. Je třeba si uvědomit jistou podobnost ohně a vyspělé digitalizace. V obou případech platí staré přísloví: dobrý sluha, ale špatný pán.
Váš
Svatoslav Novák