Aktuálně ze světa

  • AT&T posiluje optickou síť a ohlašuje službu „Stream Server“
    Jako podpory ekonomického rozvoje a investic v Severní Karolíně, ohlásila v listopadu společnost AT&T, že její „ncDataCampus“ může nést označení jako AT&T Fiber Ready. Je to první business park v Severní Karolíně, který se může pyšnit tímto označením. Pro AT&T je to jeden z mnoha projektů, který staví na tom, že v globální ekonomice je konektivita zásadní pro budování nových pracovních míst a všeobecný rozvoj podnikání. Označení „AT& T Fiber Ready“ zdůrazňuje, že daná lokalita má dostupný vysokorychlostní internet a služby na bázi optických vláken. AT&T oznámila již letos v lednu, že má 1 milion zákazníků na své optické síti. Přitom její agresivní expanze v oblasti optiky začala teprve v roce 2012.AT&T širokopásmová optická síť ideálně podporuje služby spojené s intenzivním využíváním dat. To je například video, online spolupráce na projektech, cloudové služby a další činnosti využívané prostřednictvím produktů jako je Ethernet, virtuální privátní sítě či MIS (Managed Internet Service) Zákazníci si mohou doplnit svůj vysokorychlostní internet o síťové zabezpečení a zálohování online a přispět tak k ochraně jejich dat. V roce 2017 chce AT&T nabízet zákazníkům také tzv. Stream Saver, kdy umožní zákazníkům získat více svých dat v rámci flexibilního tarifu, kdy budou lidé moci využívat jen ty data, která nezbytně potřebují. Významným prvkem bude možnost snížení rozlišení videa na standardních 480p, kdy AT&T operuje tím, že stejně jako u CO2 emisí, by byli zákazníci pobouřeni, kdyby by měli platit za něco, co pro ně není nezbytné.
  • Samsung s China Mobile provedli úspěšně zkoušku prototypu 5G sítě
    Potom, co se stal Samsung v červnu oficiálně členem China Mobile 5G Innovation Centre, což představovalo nový milník ve vzájemných vztazích, bylo začátkem listopadu oznámeno, že po mnoha letech výzkumu byly úspěšně provedeny zkoušky 5G sítě. Zkoušky prováděné v Pekingu prokázaly, že klíčové jsou dvě technologie – prostorová modulace, která umožní zvýšení rychlosti přenesených dat bez zvýšených požadavků na šířku pásma a FBMC (Filter Bank Multicarrier), což je nový způsob dělení nosných signálů na různých kanálech při stejném stavu frekvenčního spektra. Samsung a China Mobile přitom používají dvě pásma spektra – 28 GHz a 3,5 GHz – při zkoušce v terénu.China Mobile se jako státní mobilního operátor může pochlubit přibližně 840 miliony předplatitelů! Tato obrovská uživatelská základna umožní společnosti Samsung proniknout na jeden z největších světových telekomunikačních trhů. Navíc společnost Samsung Electronics již získala licenci k provádění prvních zkoušek 5G sítě u čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií. Samsung hrál také klíčovou roli ve tvorbě standardů 3GPP a usiluje o dosažení globálního a jednotného standardu sítě 5G, který má být dokončen v roce 2018.

Informační servis z domova

  • UNICAPITAL koupil 29,04 % v ČD-Telematika
    Akciová společnost UNICAPITAL koupila od Dial Telecom 29,04% podíl ve společnosti ČD-Telematika. Majoritním vlastníkem ČD-Telematika (69,18 %) zůstávají České dráhy. Zbývajících 1,78 % drží OHL ŽS.
  • Vláda schválila Národní plán sítí nové generace
    Vláda ČR na svém zasedání 5. října 2016 schválila Národní plán sítí nové generace. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) sdělil, že na základě materiálu dojde ke zvýšení míry dostupnosti kvalitního vysokorychlostního připojení domácností a podnikatelů k internetu, které v konečném důsledku pozitivně ovlivní hospodářský růst České republiky a přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti českých podnikatelů.
  • Vláda schválila opatření ke snižování nákladů na budování sítí
    Vláda ČR schválila 5. října 2016 zákon o opatřeních ke snižování nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že cílem vlády je zajistit pro všechny obyvatele do roku 2030 přístup k internetu rychlejšímu než 30 Mbit/s. Nejméně polovina domácností by měla mít internetové připojení rychlejší než 100 Mbit/s. Tuto vizi lze dle ministra Mládka realizovat prostřednictvím veřejné podpory a odstraňováním překážek bránící rozvoji sítí nové generace.
  • Operátoři žádají od státu jasnou strategii
    Ředitelé O2, T-Mobilu a Vodafonu se shodují na tom, že pro miliardové investice do datových sítí a mobilních technologií potřebují znát jasnou strategii státu, uvádějí Hospodářské noviny. Mobilní sítě nové generace s označením 5G budou v tuzemsku spuštěny nejdříve v roce 2020. Pilotní projekty této technologie mohou vznikat už příští rok.