2020 – velmi zvláštní rok
Rok 2020 nám nachystal velké nadělení v podobě pandemie COVID-19. A jak je vidět, tak brzy z tohoto problému asi „nevybruslíme“. Jsme svědky nepřipravenosti a bezradnosti vlád, jak takovou situaci řešit. Dokonce i odborné instituce jsou zaskočeny a bez plánů. To není z mé strany žádná kritika, ale jen konstatování a překvapení. Předpokládám, že státní instituce zřízené pro to či ono jsou tu právě proto, aby ve svých oborech uměly profesionálně konat. Nakonec od toho platíme daně.
Co však funguje, je vyhlašování stavu nouze a někdy nelogických mimořádných opatření. Již na jaře jsme viděli, jak byl stát neschopen mít patřičné zásoby ochranných prostředků a schopnosti se ujali ti všehoschopní. Začalo se kšeftovat, protože to právě nouzový stav umožňuje. Co však opravdu kritizuji, je to, že neexistuje v období stále prodlužovaného stavu nouze takové vládní rozhodnutí, aby se v prvé řadě odebíralo zboží a služby od firem sídlících v České republice, které zde vyrábějí a zaměstnávají lidi. V mediích jsme mohli postřehnout poměrně dost takových případů, kdy česká výrobní firma měla cenu o pár korun vyšší než firma z Asie, a proto nedostala zakázku od státu. A už vůbec mi to nesedí s prohlášeními nejvyšších českých náčelníků, že máme jezdit do českých hotelů a ubytoven, které stejně zavírají, a že máme kupovat české výrobky. Je to pokrytectví. Jak máme docílit nejlepších cen, když se neustále zvyšuje minimální mzda, a tím následně i další kategorie mezd, stále přibývá nepřímých daní. Myslím si, že právě v takové situaci, jako jsme nyní, by měly být využity nejdříve v maximální míře naše lidské zdroje a firmám zajištěna možnost udržet zaměstnanost. Stejně tak by měla být logicky nastavena opatření, kterými se omezuje kontakt mezi lidmi. Nediskriminovat drobné obchody a služby před obchodními velikány, apod. A hlavně při nastavování těchto opatření používat selský rozum a zkušenosti podnikatelů.
Na druhé straně jsme letos byli svědky toho, jak nám kvalitní telekomunikace mohou opravdu pomáhat. Nejen obecně pro takzvaný home-office, ve školství, v e-obchodu, ale hlavně, jak by mohly pomáhat ve zdravotnictví. Skutečné eHealth by možná zachránilo mnoho životů nejen napadených virem, ale i jinak nemocným, pokud by došlo včas k pomoci. Domáhání se ošetření nebo informací, jak se léčit, jsem zažil osobně. Buď se neberou telefony (protože toho mají doktoři opravdu hodně), nebo se dlouze hledají informace, kde nalézt místo a volný termín pro testování… Proto jsem nakonec rád, že jsem celý život pracoval právě pro telekomunikace, chcete-li pro elektronické komunikace. Právě rok 2020 ukázal, jak je nezbytně nutné mít vybudovanou robustní infrastrukturu optickou či bezdrátovou. I když bych určitě nechtěl tímto podporovat distanční školství pro základní a střední školy či společenské setkávání se sklenkou vína přes SKYPE.
Proto se těšme na lepší časy v příštím roce.
Přeji vám všem pevné zdraví! Štěstí pak už nějak seženeme…

Kouzelné Vánoce
a vše dobré v novém roce!
Svatoslav Novák