Vážení čtenáři, rok 2019 se nemilosrdně blíží ke svému zániku a my všichni jsme starší zase o rok. Včetně časopisu NEXT GENERATION@Telekomunikace, který tímto číslem slaví své tříleté výročí vydávání v kompletně modernizované verzi. Navazujeme však na více než šestapadesátiletou historii časopisu Telekomunikace vydávaného kdysi Správou pošt a telekomunikací. Takže co v posledním vydání letošního roku najdete:
Významným tématem západního světa je kybernetická bezpečnost budoucích sítí 5G. Nové digitální technologie umí takové věci, že i zdatný odborník žasne. Proto musí být i uživatelé těchto technologií na takové odborné úrovni, aby ochránili nejen své investice, ale zejména data svých klientů a zabezpečili své sítě proti vlivu jakéhokoli kybernetického nebezpečí. A o tom pojednává první rozhovor s panem Mika Lauhdem, viceprezidentem společnosti Huawei Technologies pro kybernetickou bezpečnost.
S ohledem na nástup nové Evropské komise do funkce, a také vrcholící fázi příprav transpozice Evropského kodexu pro elektronické komunikace, jsme pro toto číslo časopisu připravili dva rozhovory se zahraničními představiteli v odvětví elektronických komunikací – výkonným ředitelem Maltského komunikačního úřadu Jesmondem Bugejou a bývalým výkonným ředitelem telekomunikačních a poštovních služeb Rakouského regulačního úřadu pro vysílání a telekomunikace a předsedou Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) pro rok 2018. Pohled dvou zkušených zahraničních představitelů na problematiku a úroveň regulace sítí a služeb elektronických komunikací doplňujeme stručnou informací o plánech britských labouristů „převést části BT týkající se širokopásmového připojení do veřejného vlastnictví, se zárukou pracovních míst pro všechny pracovníky v existující širokopásmové infrastruktuře a maloobchodních širokopásmových službách“ a souvislostech tohoto rozhodně ničím originálního projektu, který byl sepsán jako součást předvolebního manifestu této britské politické strany. Tak trochu jsme si s autorem tohoto článku zavzpomínali na časy, kdy naše oborové asociace se postavily proti politickým ambicím poskytovat některým městům internet zadarmo v rámci předvolebních bojů. A to ještě za využití místních dotací.
Podíváme se také na situaci dotací do sítí elektronických komunikací v rámci OP PIK. V současné době Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR finišuje vyhodnocení projektů podaných do II. Výzvy programu podpory Vysokorychlostní internet. Do této výzvy se přihlásilo více než deset podnikatelských subjektů se skoro čtyřmi desítkami projektů v celkové hodnotě dosahující téměř jeden a půl miliardy korun. Otázkou však zůstává, zda opravdu tento projekt má ještě nějaký význam a pomůže lidem a firmám v tzv. bílých oblastech. Je velkou škodou, že tento projekt se nemohl realizovat mnohem dříve. Před čtyřmi lety by tyto dotace mohly být opravdu užitečně využity. Snahy Ministerstva vnitra získat kontrolu nad penězi z dotací a možná i zbytečný boj provozovatelů wifi sítí proti velkým hráčům na telekomunikačním trhu významně posunuly termíny čerpání. Za zmínku také stojí příprava v pořadí třetí výzvy programu, která bude zacílena na podporu zavedení a naplnění daty tzv. digitálních map technické infrastruktury, které by měly usnadnit, zrychlit a tím i zlevnit investiční přípravu výstavby sítí.
Budování sítí 5G…hodně se o nich mluví, ale málo se o nich ví. Proto si přečtěte článek, který shrnuje obsah workshopu na téma „Co jsou 5G sítě?“ A k tématu 5G precizně navazuje poslední článek v našem časopisu „Ericsson Mobility Report 2019 očekává, že se 5G rozšíří rychleji, než jsme čekali.“
Vážení a věrní čtenáři, za tým, který připravuje vydávání časopisu NEXT GENERATION@Telekomunikace, Vám přejí kouzelné, bezstresové Vánoce a šťastný celý nový rok!
Tvůrci časopisu: Petr Beneš, Honza Vašátko, Zdeněk Vaníček, Otakar Novák, Tomáš Sedláček.
Jim a všem kdo poskytli rozhovory a články děkuji z celého srdce.
Svatoslav Novák