Vážení čtenáři,
asi jste si všimli, jak laická veřejnost a zejména politikové po dlouhé době diskutují téma dalšího čtvrtého operátora. Nejvyšší představitelé naší vlády prezentují přicházející novou mobilní technologii 5G, jako revoluci v telekomunikacích a vykreslují budoucího čtvrtého operátora jako spasitele skutečného konkurenčního trhu v České republice. Kolikátý čtvrtý operátor to už v historii telekomunikací asi bude? Co bude tou zásadní revolucí? Že budeme moci sledovat na mobilním telefonu 5G televizní vysílání v super kvalitě? Jaké budou asi nové aplikace pro rychlá mobilní data a jak se uplatní v našem běžném životě? Těchto otázek je možné položit určitě mnohem více, ale v žádném případě bych technologii 5G nepřeceňoval. Proto jsme se rozhodli, že budeme v našem časopise NEXT GENERATION/TELEKOMUNIKACE mnohem více prezentovat informace právě o této nastupující technologii do mobilního světa telekomunikací. Právě v tomto čísle najdete několik článků, podotýkám odborných, které popisují, jak technologie 5G, tak i vše další, co se musí při budování těchto sítí zajistit. Jedná se zejména o investičně náročné instalace optických tras, na které budou připojeny základnové stanice. Přenášené datové kapacity budou opravdu veliké, takže jiné možnosti přenosových sítí nepřicházejí moc v úvahu. Z tohoto hlediska vyvstává opět zásadní otázka existence služeb 5G v České republice, jak rychle se připraví projekty a zejména stavební povolení pro optické trasy. Všichni víte, na co narážím, samozřejmě na stavební legislativu a náš stavební zákon. A samozřejmě na další legislativní paskvily, které prý umožní rychlejší výstavbu sítí nové generace. Pokud kdokoli z vás bude mít chuť doplnit naše psaní o technologiích, sítích a službách 5G, jste vítání a NG/T rádo bude publikovat vaše odborné příspěvky. Určitě ještě stojí za zmínku, že operátoři O2 a CETIN nedávno v Kolíně předvedli testovací chod mobilní sítě 5G, a to konkrétně na frekvenci 3,5 GHz, kterou mají na měsíc vypůjčenou od ČTÚ. Ta se následně také stane předmětem aukce. Na podzim snad budou předloženy podmínky k veřejné diskuzi a začátkem roku 2020 můžeme očekávat aukci.
Další velmi významnou záležitostí, které se chceme věnovat v dalších vydáních NG/T, je velice diskutovaná a aktuálně probíraná směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace. Ten nahradí současný předpisový rámec pro sítě a služby elektronických komunikací v EU. Nová pravidla začnou platit na sklonku roku 2020. Členské státy budou tyto předpisy používat od 21. prosince 2020. V tomto čísle můžeme zahájit „rozpravu“ článkem pana Zdeňka Vaníčka a věřím, že na podzim přineseme širší a zajímavé informace.
Rád bych ještě ocenil příspěvek odborníků z Oddělení kontroly datových služeb z Českého Telekomunikačního Úřadu. Jejich článek Kvalita služby přístupu k Internetu v pevném místě a navazující článek Rychlost přípojky a dotační Výzva II – OP PIK Vysokorychlostní Internet Honzy Broučka významně zvyšují odbornou úroveň časopisu NEXT GENERATION/TELEKOMUNIKACE.
Tento časopis je o sítích, proto nesmí chybět rovněž informace o nových optických technologiích. Příspěvek „NG-PON2 je budoucností pasivních optických sítí“, ukazuje, kam se datové sítě budou ubírat.
Nemůžeme v NG/T nevzpomenout na pana Ing. Ivana Říčaře, CSc., který nedávno odešel do „telekomunikačního nebe“. Proto věnujeme stránku vzpomínce na něho.

Váš
Svatoslav Novák