Vážení čtenáři,
tak už je březen, jaro buší na dveře přírody a všichni nenápadně čekáme, zda se nepřeklopí rovnou do léta, jak se to v posledních letech stává.
Dostáváte v tomto roce do rukou první vydání časopisu NEXT GENERATION/Telekomunikace, který se primárně zabývá sítěmi elektronických komunikací nové generace. Do našeho týmu se vrátil po více než roční zdravotní přestávce Petr Beneš, dlouholetý šéfredaktor časopisu Sdělovací Technika. Asi mohu prozradit jednu důležitou informaci, kterou je vážná úvaha integrovat obsahový program časopisu Sdělovací technika do našeho společného časopisu NEXT GENERATION/Telekomunikace. Nechte se však překvapit. Současně bych vám také rád oznámil, že v tomto roce chystáme speciální čísla týkající se aktuálních technologických novinek nejen z ryze telekomunikačního světa, ale bude se jednat také o chytrých technologiích pro obce, města, ulice a také o čisté mobilitě, zejména o elektromobilitě.
Co najdete v tomto vydání?
Je asi již národní tradici začít dotacemi do budování sítí vysokorychlostního internetu v místech kde není k dispozici a kde jej žádný operátor nemá v plánu příštích tří let budovat. Rozhovor s Marianem Piechou, náměstkem sekce fondů EU na MPO ČR popisuje změny oproti předchozím výzvám. Asi nemá smysl se vracet k rozbouřeným vodám čtrnáctimiliardových dotací, které se řeší od roku 2014. Z informací, které jsem získal, lze očekávat konečně zájem většího počtu operátorů než v minulosti. Významnou změnou oproti předchozí výzvě je to, že operátor může získat finanční podporu na všechny komponenty potřebné pro vybudování sítí a pro zajištění služeb koncovým zákazníkům, to znamená i na aktivní technologie potřebné pro vybudování sítě a zajištění provozu služeb. Včetně, například, i dohledového systému.
Samozřejmě nemůžeme v našem časopise opomenout celosvětový kongres MWC 2019 v Barceloně. Souhrnnou zprávu připravil Honza Vašátko s příznačným titulkem „Symbol 5G je všude kolem, teď už jen ty sítě…“. Je třeba si uvědomit, že dlouhodobé hlásání a adorování nového standardu 5G může vyvolávat nadskutečná očekávání lidí a tématu se začnou zmocňovat politici, zvláště pak pokud jde o další uvolňování potřebných frekvencí a jejich prodej přes aukce. Proto je třeba už konečně začít stavět sítě 5G, avšak musí existovat jistá míra ochrany poměrně velkých investic, které musí provozovatelé sítě vynaložit. Například v EU by takovou ochranu mohl zajistit tzv. evropský kodex pro elektronické komunikace. O tom se dočtete více v článku pana Zdeňka Vaníčka „Co přináší právo elektronických komunikací do procesu rychlých tržních a technologických změn“.
Je zajímavé, že jak přicházejí v našem oboru nové technologické novinky a zejména nové standardy mobilních sítí na trh, tak to vyvolá vlnu různých nápadů a kreativního umu ze strany politiků a státních institucí. Zejména zakládání nových účelových státních podniků pro provozování informačních systémů nebo také třeba zakládání nových státních operátorů. A to prý proto aby občané měli levnější datové služby…a nemuseli se třeba stěhovat do Polska.
V každém případě by se mělo pospíšit, vždyť standard 6G už „číhá za rohem“.
Váš
Svatoslav Novák