SÍŤUJE SE CELÝ SVĚT aneb FIBRE TO EVERYTHING
Vážení čtenáři, vážení členové klubu,
dostává se vám do rukou letošní první číslo časopisu NEXT GENERATION/Telekomunikace, zkráceně NG/T. Jsem velmi rád, že se nám podařilo nastartovat opět vydávání „hmatatelného“ odborného media. Tím udržujeme více než padesátiletou tradici tohoto časopisu, dříve pod názvem Telekomunikace.

Tento úvodník píši na malém konferenčním stolku v Marseille, na FTTH Conference 2017, v obležení stovek telekomunikačních odborníků a vystavujících firem.
GIGABIT SOCIETY, to je pojem, který je vidět na mnoha místech této konference. Ať jsou datové mobilní služby nebo bezdrátové technologie v rychlém rozvoji, vše se zde orientuje k optickým sítím. Největší důraz je kladen na „poslední míli“, na snadnou a levnou instalaci, na vlákno až k samotnému uživateli. Konektivita je základním fundamentem všech nám známým výrazům jako je IoT, e-health, IPTV, smart home, smart metering, autonomní řízení vozidel, atd. Proto byl na FTTH Conference 2017 definován nový směr Moving from FTTH to Fibre to Everything. Nejpříznačnější vyjádření jsem si přečetl v dokumentu FTTH Council o „chytrých městech“… „SMART CITIES, IT´S THE NETWORK, STUPID!“. A je to pravda, nic z oblasti SMART by nemohlo fungovat bez spojení a sítí. S návazností na nové SMART telefony/počítače a aplikace je otevřeno neuvěřitelné pole pro kreativitu a vynalézavost. A to je dobře. Tedy nejen pro náš telekomunikační obor, ale i pro všechny další oblasti života. Samozřejmě na druhé straně jistá ztráta soukromí a osobní bezpečnosti je negativem těchto nových věcí. Rád bych se s vámi podělil o několik momentů, které mě zaujali.

Vlákno má zelenou! To je znát ve všech prezentacích různých operátorů, ISPs a ve svém důsledku i politiků. Ti chytří, svou podporou a účastí, na tom reálně staví nejen svou vlastní politickou kariéru, ale hlavně tím pomáhají lidem a podnikání v obcích všeho druhu. Bohužel v mnoha případech u politiků vidíme a slyšíme jen hesla, která přečtou z papíru, a vzápětí již nevědí, o čem hovořili. Britský ministr, odpovědný za stát a digitální politiku prohlásil: „Se zájmem jsem přečetl INCA´s report (Building Britain Report), který říká, že pouze plně „fiber optic“ infrastruktura je dostatečným důkazem pro britský digitální růst. Souhlasím s tím: vlákno je budoucnost.“ Zajistil vytvoření “Full Fibre and 5G“ státní politiku, která pomáhá operátorům a podnikatelům realizovat optické sítě, služby a aplikace. Jednoznačná politika, která zamezuje hádkám mezi ICT podnikateli, lobování za technologie, která zamezila „brzdným“ efektům ohrožených operátorů starších technologií, ale hlavně pomáhá k čerpání 1 bilionu € pro digitální infrastrukturu a 850 milionům € pro rozvoj mobilní 5G sítě. Asi dobrý případ pro náš „český dvoreček“.

Mile mě překvapila prezentace Marca Hudsona, CEO společnosti Rocket Fiber https://rocketfiber.com/. Tato společnost nedávno vznikla na „zelené louce“ v městě automobilek, v Detroitu, jako poskytovatel sítě internetu. Nemusím popisovat tristní stav tohoto města po finančních krizích a přesunování výroby do levných zemí. Tato firma začala budovat super rychlou optickou síť nejen v kdysi vylidněném centru města, ale i v dalších místech státu Michigan. Tato síť je motorem rozvoje nových podnikatelských aktivit ve městě a významně podporuje příchod lidí a rodin zpět do města. To je přesně to, co by se mělo propagovat a ukazovat u nás, v rámci podpory ekonomicky slabých regionů, např. formou dotací na budování sítí vysokorychlostního internetu. To znamená, že to není jen o finanční podpoře ze strany státu/EU na pokrytí části nákladů nově budovaných sítí, ale je nezbytně nutné ukazovat obyvatelům těchto regionů, co mohou s takovou sítí dělat. Samozřejmě takovou osvětovou činnost musí podporovat zejména vláda, ministerstvo pro místní rozvoj a kraje. Zkoušel jsem jim to v minulosti vysvětlovat přes jeden výbor Rady vlády, ale marně. Snad se k někomu z nich dostane i tento časopis a snad uvidí, co lze dělat. Je mi jasné, že nejde jen o super rychlou síť, ale jde přece o souhrn aktivit aktivních lidí, municipalit a odpovědných ministerských úředníků, kteří opravdu mohou vybudovat něco jedinečného, o čem budou psát třeba i v Detroitu.
Svatoslav Novák