Vážení čtenáři digitálního časopisu,
rád bych vás informoval o novém směrování časopisu TELEKOMUNIKACE. Na základě rozhodnutí hlavního partnera došlo k významnému snížení nákladů na výrobu klasického časopisu, a proto bylo dohodnuto, že bude vydáván pouze v digitální verzi. Na rovinu, digitální časopis není ten klasický, tištěný, který můžete prohlížet kdekoli a kdykoli. Proto jsme se rozhodli, že se vrátíme zpět ke klasické formě, ale na vyšší úrovní s dosahem na klíčové osoby a odborníky z oblasti ICT. Chci, abychom dostali do žil TELEKOMUNIKACÍ novou a čerstvou krev. Vždyť obor elektronických komunikací prochází pozvolnou, ale významnou revolucí, týkající se zejména technologií přenosu obrovských objemů dat. A to nejen v klasických páteřních sítích, ale „boom“ (alespoň ve světě), probíhá právě v přístupových sítích. A svět musíme tomu našemu českému dvorečku právě ukazovat!
Mám tu čest se účastnit zahraničních veletrhů a konferencí na všech světadílech a tahounem oboru jsou opravdu sítě nových generací a nové optické technologie. Bohužel my už v naší zemi žádný mega-veletrh typu INVEX nemáme, takže pokrok není tak viditelný. Přesto je třeba vyjádřit poděkování těm, kteří organizují regionální výstavy v oboru FTTx, Wifi, apod. Například MIKROEXPO v Uherském Hradišti, Nymburský seminář LICA, Kam kráčí české bezdrátové sítě v Srní, Sítě FTTX v roce XY docenta Filky a Honzy Broučka…
Naší snahou bude dát česko-slovenským odborníkům do rukou magazín, který bude popisovat, jak se u nás rodí sítě nové generace s podporou (ne – podporou) státu, jak k tomu všemu přistupuje regulátor, co se vlastně skutečně děje na českém telco trhu a hlavně jak to dělají v zahraničí, na čem umí operátoři a ISP vydělávat. A mnoho dalšího. Jsem rád, že jsme se již dohodli s britským časopisem z oboru NGN, se kterým chceme spolupracovat, jak na našem časopisu TELEKOMUNIKACE, tak přispívat i jim.
Časopis TELEKOMUNIKACE bude chtít vytvářet i reálné společenské prostředí nejen pro nás, kteří v oboru pracujeme již desítky let, ale také pro nové, mladší kolegy a firmy. Proto chci vytvořit Klub kolem našeho časopisu, který bude možná dílem navazovat na klubové večery APVTS (Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí). Na podzim tohoto roku to vše vypukne!

Tak se těšte. Slunečné prázdniny vám přeje,

Svatoslav Novák