V posledních měsících jsem navštívil dvě významné světové telekomunikační výstavy. Rád bych se s vámi podělil o pár postřehů, které mají pro mě osobně veliký význam. Určují trendy, o kterých je třeba vědět.

První z nich byla výstavní konference ECOC ve Valencii zaměřená zejména na FTTx a vše kolem sítí nové generace. Rozvoj sítí NGN a boom ultra-fast broadbandu byl velmi zřetelný. Není čemu se divit, při stále se zvyšujícím objemu dat, nových aplikací a služeb na Internetu. Co však mě tak trochu rozesmutnělo, bylo to, že více než polovinu výstavní plochy zaujímaly čínské firmy, které nabízely kde co. Nic proti nim, jen cenová soutěž evropských výrobních firem s nimi je dopředu prohraná. Zákazníci v mnoha případech přehlíží jejich kvalitu a upínají se jen k ceně, což je cesta takříkajíc „do pekel“. Nejen z hlediska toho, že se něco v blízké budoucnosti technologicky pokazí, ale zejména z důvodu dalekosáhlých následků v naší české společnosti. Zejména v udržení motivace vymýšlet nové věci, ohrožení ekonomického života firem a možná i ve snížení zaměstnanosti českých lidí, pokud nebudou české firmy prodány čínským investorům. V poslední době jsme svědky úlisného nadbíhání čínským investorům bez ohledu na to, co prospěšného pro rozvoj naší země přinášejí. Samozřejmě pokud pominu osobní zájmy některých politických businessmanů. Ještě horší by bylo domyslet toho, že za podpory naší vlády, by byly finančně a věcně podporovány příchozí čínské firmy, které by současně ničily české výrobní firmy. Ty české firmy, které vznikly pouze ze soukromých finančních zdrojů a ze znalostí, nápadů a nadšení českých lidí.

Druhou významnou akcí byl veletrh AFRICA COM v Kapském městě v JAR. Bylo velmi potěšující zjistit, že Afrika se snaží významně investovat do rozvoje elektronických komunikací nebývalým úsilím. Samozřejmě prim hrají bezdrátové technologie, zejména satelitní, LTE, mikrovlnná zařízení. Lidé touží po vysokorychlostním přístupu k Internetu stejně jako u nás. IPTV, datové služby všeho druhu, aplikace, např. mikropůjčky přes mobilní telefon… Po mé první návštěvě Johannesburgu, jsem si myslel, že nejlepším obchodním artiklem je žiletkový drát, elektrické bezpečnostní ohradníky a nůžkové mříže pro dveře. Nyní vidím, že i telekomunikace a informační technologie mají zelenou! Rozvoj pevných sítí nových generací je také velmi zřetelný. V Jihoafrické republice se budují nové rezidenční čtvrti či podnikatelská centra a komunikace a bezpečnost jsou součástí těchto investic. Jihoafrická republika je bránou do dalších afrických zemí na jižní polovině tohoto kontinentu a možnost zde uspět s našimi výrobky je poměrně vysoká. Byl jsem mile překvapen, že místní odborníci kvalitativně rozlišují mezi výrobkem z Číny a výrobkem z Evropy a či z ČR. A to je dobře, protože kvalita našich výrobků je srovnávána s německou a jakýkoli export pomáhá růstu českých firem. Doufejme, že se v blízké době konečně setkáme s investičním růstem v telekomunikacích i u nás doma. Nejvyšší vládní představitelé se údajně už konečně dohodli, že evropské peníze ve výši 14 mld. Kč nakonec budou čerpány přímým způsobem pod dohledem MPO. Přestože došlo díky tahanicím s MV k více než čtyřměsíčnímu zpoždění, doufejme, že budou pravidla a principy dokončeny co nejdříve.

A začne výstavba podobně jako v Africe…