Svatoslav Novák, vydavatel časopisu Telekomunikace

Internet bude jen na hraní…

V posledních dnech prožíváme něco, co může mít zásadní význam pro další revoluční vývoj komunikačních systémů. Otevřená internetová síť, zajišťující přístup v podstatě ke všem serverům, umožňuje útoky skupin uživatelů, kteří mají zájem na něco upozornit, varovat, vyřadit z provozu, poškodit, ukradnout, zlikvidovat apod. Pravděpodobně nikdy v minulosti nebyly útoky na weby institucí a organizací tak masivní jako nyní. Jedním z hlavních důvodů útoků je protest proti schvalované Obchodní dohodě proti padělání – ACTA, jež obsahuje ustanovení, která mohou zásadně změnit náš současný život směrem k omezení svobody člověka. Její posuzování však není předmětem tohoto úvodníku. Problém shledávám v tom, že současný protest může být jednoduchým návodem, jak útoky dělat, jak se říká, přes „kopírák“ úplně jinými skupinami různých zájmů. Samozřejmě i těmi nejnebezpečnějšími.

To vše může vyvolat zásadní poškození internetu – jako fenoménu, který doposud významně pomáhal ve všech oblastech života lidí a firem. Pokud internet a jeho součásti nebudou bezpečným komunikačním nástrojem umožňujícím posílání pošty, umožňujícím telefonování a přenos videa, umožňujícím platební styk, umožňujícím dálkové ovládání všeho možného, umožňujícím pracovat a obchodovat, umožňujícím vzdělávání, umožňujícím zachraňovat lidský život atd. dojde k jeho postupnému opuštění a internet zůstane maximálně tak pro hraní…

Je možné, že transformace od běžného internetu k něčemu novému bude poměrně náročná. Možná se opět budeme vracet k robustním, uzavřeným telekomunikačním sítím určeným pro různé segmenty společenských činností. Možná to opět rozhýbe zamrzlé telekomunikační trhy v naší zemi, ale bude to poměrně drahé. Viz článek z E15, který se týká pouhé bezpečnosti:

Firmy, provozovatelé veřejných služeb, banky a operátoři by měli investovat do počítačové bezpečnosti až devětkrát více peněz než dosud. Jinak hrozí, že hackeři ochromí finanční toky nebo třeba odpojí elektřinu pro miliony lidí. Tvrdí to studie agentury Bloomberg. Rizika si uvědomuje i americká vláda. Ministr obrany Leon Panetta nedávno prohlásil, že „nový Pearl Harbor, kterému budeme muset čelit, může vzejít právě z kybernetického útoku“.

Na tyto a další skutečnosti upozorňovala ICT Unie již před více než rokem na půdě českého parlamentu. Také formou animovaného videa s názvem „Co se stane, když se zastaví počítače…“ na webu ICT Unie (najdete jej na homepage www.ictu.cz). Přitom podle neoficiálních informací se finanční zdroje pro ICT v rámci úsporných opatření spíše redukují.

Bez počítačů a komunikačních sítí již nelze normálně existovat. Privátní subjekty tomu rozumí. Otázkou zůstává, zda si tuto životně důležitou věc uvědomují politici, odpovědní státní úředníci a ministři české vlády…