EU | Celkový počet domů s připojením Fiber to the Home (FTTH) a Fiber to the Building (FTTB) v EU dosáhl v roce 2020 téměř 182,6 milionu domácností, ve srovnání se 172 miliony v roce 2019. Hlavními hybateli, pokud jde o počet procházejících domů, jsou Francie (+4,6 M), Itálie (+2,8 mil.), Německo (+2,7 mil.) a Velká Británie (+1,7 mil.).

EU | Počet předplatitelů FTTH a FTTB v Evropě se od roku zvýšil v EU39 o 16,6 % od září 2019 s 81,9 miliony předplatitelů FTTH / B do září 2020. Rusko stále hraje hlavní roli v celkovém nárůstu, je však zajímavé, že samotné státy EU27 + UK zaznamenaly nárůst o 20,4 %.

EU | Island zůstává lídrem v penetraci FTTH/B (70,7 %) v Evropě. Těsně následuje Bělorusko (70,4 %). Španělsko (62,6 %) získává třetí místo před Švédskem (61,8 %).

SVĚT | Rusko připojí regionální knihovny k internetu. Zhruba 5400 veřejných knihoven v Rusku bude do konce letošního roku připojeno k internetovým službám, uvádí Tdaily.ru s odvoláním na prohlášení ministerstva pro digitalizaci. Veřejnosti tam bude k dispozici širokopásmové připojení až 10 Mb/s. Knihovny založené na školách jsou také připojeny k internetu v rámci federálního programu Digitální ekonomika. Celkově bude letos připojeno 10 733 škol.

EU | Německo překročí do června 29 milionů gigabitových linek. Podle studie provedené průmyslovou skupinou VATM ve spolupráci se společností Dialogue Consult bude v polovině roku 2021 k dispozici v Německu přibližně 29,3 milionu gigabitových připojení, což je o 5 % (1,4 milionu připojení) více než na konci roku 2020. Číslo zahrnuje kabelové připojení Docsis 3.1 a připojení FTTB/H. Počet připojení FTTB/H se do června zvýší odhadem o 800 000 na 6 milionů a očekává se, že počet gigabitových připojení dostupných prostřednictvím širokopásmového kabelu se v první polovině roku zvýší o více než 600 000 na 23,3 milionu připojení. Podle studie poskytují 92 % vysokorychlostního připojení alternativní operátoři a 8 % Deutsche Telekom. Telekom bude mít do konce června odhadem 2,3 milionu FTTB/H připojení.

EU | UPC Slovakia rozšiřuje giga síť. Společnost UPC nyní nabízí služby 1 Gb/s 297 000 domácnostem na Slovensku. To je podle společnosti téměř polovina z celkového počtu s připojením UPC. Dodává, že před tímto měsícem byly tyto služby k dispozici v Bratislavě, Pezinku a Svatém Juru. Nyní byly rozšířeny o Prešov, Trnavu, Banskou Bystricu, Levice, Sliač, Velký Šariš, Hanisku, Petrovany, Kendice a Ľubotice. Společnost UPC Slovakia nabízí internet v síti giga za zvýhodněnou cenu 20,90 EUR, včetně pronájmu Connect Boxu na šest měsíců se závazkem na dva roky. Poslední výsledky zveřejněné společností Liberty Global ukazují, že její provoz na Slovensku ukončil první čtvrtletí s 146 700 internetovými předplatiteli. To bylo o 2 700 více než na konci loňského roku.

CZ | Operátor O2 uvedl na trh v České republice novou generaci vlastního modemu/routeru s názvem O2 Smart Box. Nový O2 Smart Box přinášístandardní Wi-Fi 6 v obou tradičních pásmech 2,4 a 5 GHz a přináší zvýšení kapacity sítě a zvýšení rychlosti až na 1 Gb/s.

CZ | ČTÚ dne 03. 05. 2021 doplnil srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací o možnost srovnání cen služeb v pevném místě – internetu v pevném místě, volání v pevném místě a televize. Doposud šly porovnat ceny a parametry služeb volání, SMS a mobilního internetu. Srovnávací nástroj funguje tedy již v plném rozsahu, prozatím v pilotním režimu. Informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb (operátoři, podnikatelé). A ti také ručí za jejich správnost. Český telekomunikační úřad přijal několik desítek hlášení o chybných informacích a všechny postupně prověřuje a sjednává s operátory nápravu. Spotřebitelé si mohou na základě zadaných parametrů (výše spotřeby, požadovaného typu smluvního závazku, adresy v případě pevných služeb atd.) vybírat individuálně nejvhodnější dostupnou službu, poskytovatelé služeb si zase mohou ověřit, nakolik jsou jejich nabídky konkurenceschopné ve srovnání s ostatními podnikateli. Cílem srovnávacího nástroje je tedy i dynamičtější rozvoj trhu elektronických komunikací prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb.

SVĚT | Vláda Kanady investuje 1,6 milionu USD, aby přinesla vysokorychlostní internet do dalších 324 domů v regionu Halton. Tento projekt připojí k vysokorychlostnímu internetu 324 nedostatečně zásobených domácností v regionu Ontario v Haltonu. Univerzální širokopásmový fond byl spuštěn 9. listopadu 2020. Nyní ohlašovaný projekt byl schválen do šesti měsíců od formálního zahájení programu v hodnotě 2,75 miliardy USD. Projekty financované v rámci UBF, jakož i prostřednictvím dalších veřejných a soukromých investic, pomohou do roku 2026 připojit 98 % Kanaďanů k vysokorychlostnímu internetu a dosáhnout národního cíle 100 % připojení do roku 2030. Cílem kanadské strategie připojení je poskytnout všem Kanaďanům přístup k internetu rychlostí alespoň 50 megabitů za sekundu (Mbps). UBF je součástí sady federálních investic do zlepšení vysokorychlostního internetu. Sada zahrnuje program Connect to Innovate, který by měl do roku 2023 propojit téměř 400 000 domácností, a nedávno ohlášenou širokopásmovou iniciativu Canada Infrastructure Bank v hodnotě 2 miliard dolarů.

SVĚT | Algoritmy MIMO pomáhají mobilním operátorům připravit se na vzkvétající provoz 5G a nové tarifní modely. Globální zavádění 5G vstupuje do třetího roku. Na předních trzích v Asii, jako je Jižní Korea a Čína, významně roste počet předplatitelů 5G a objem provozu. Do konce března 2021 představovala síť 5G v Jižní Koreji 20,4 % předplatného mobilních telefonů a tito uživatelé vygenerovali 50,3 % celulárního datového provozu. Průměrné využití dat předplatitelů 5G bylo v březnu 26,66 GB, což je přibližně 2,9x úroveň 4G ve stejném období. V Číně dosáhl počet předplatitelů tarifu 5G ke konci března 392 milionů. Přijetí služby 5G zvyšuje spotřebu dat. Průměrné využití dat čínských mobilních předplatitelů se v roce 2020 zvýšilo o 32 %.

SVĚT | TELUS a Ericsson zrychlují komerční 5G aplikace pomocí standardů sítě formou ’slicing orchestration’. Společnosti dokončují první realizaci v laboratorním prostředí na základě 3GPP Release 16 a IETF L3NM. Tato metoda umožňuje maximální návratnost investic k poskytování diferencovaných služeb ve velkém a úspěšně provedly první důkaz konceptu od více dodavatelů v laboratorním prostředí založeném na 3GPP Release 16 a vrstvě Internet Engineering Task Force (IETF) Model 3 NW Yang (L3NM).

SVĚT | Shentel rozšiřuje svoji vysokorychlostní síť optických vláken ve Virginii. Glo Fibre na VIRGINIA Glo Fiber, značka služeb poskytovaná společností Shenandoah Telecommunications Company („Shentel“), oznámila dostupnost své sítě s optickými vlákny ve městě Salem ve státě Virginia pro rezidenční a obchodní klientelu. Se Salemem nyní rozsáhlá regionální síť Glo Fiber zasahuje více než 34 000 domácností a roste. Společnost Glo Fiber, která byla uvedena na trh teprve v roce 2019, poskytuje novou generaci gigabitového širokopásmového připojení k internetu (FTTH), živé televizní vysílání a digitální domácí telefonní služby. Glo Fiber využívá regionální optickou síť Shentel o délce 6800 mil, aby zajistil vysokou rychlost, nízkou latenci a spravedlivé ceny.

SVĚT | Investice do infrastruktury pro 5G podpoří trvalou poptávku po optických kabelech také ve Spojených státech. Poptávka po optických kabelech by měla do roku 2025 vzrůstat o 3,0 % ročně na 3,6 miliardy USD. Tyto a mnoho dalších trendů představuje nová studie Insulated Wire & Cable od společnosti MarketResearch.com