• EU | Swisscom je na cestě k pokrytí 90 % obyvatelstva sítí 5G do konce roku 2025 má dosáhnout dvojnásobku. (NZZ am Sonntag) Urs Schaeppi, CEO Swisscom, sdělil, že společnost může do konce roku pokrýt 90 % švýcarského obyvatelstva sítí 5G.
  V první fázi chce Swisscom dosáhnout co nejrychlejšího pokrytí celého území, pro které nebude nutné budovat mnoho nových antén. Zákazníci mohou standardně používat 5G v rámci svého aktuálního předplatného, i když s omezením rychlosti. Ve druhé fázi by docházelo k zahuštění sítě, případně by se zvyšoval limit, aby bylo možné nabídnout rychlejší spojení.
 • EU | Británie je v současné době v optice na konci evropské ligy. V redakčním článku publikovaném v The Daily Telegraph Boris Johnson řekl, že kdyby byl zvolen novým lídrem Konzervativní strany, garantoval by 100 % pokrytí domácností vysokorychlostní sítí FTTH do roku 2025.
  Vláda UK v současné době slibuje, že 100 % pokrytí sítí FTTH splní do konce roku 2033 a v tomto kontextu jde podle Johnsona o cíl „směšně neambiciózní“.
  Komentáře v odborném tisku k tomu dodávají, že slib společnosti BoJo 2025 nemá žádnou oporu ve skutečnosti: „Být ambiciózní je v pořádku, ale kvalifikovaná většina by doufala, že ambiciózní lidé žijí ve světě reality“.
 • SVĚT | Ruský ministr navrhuje přenesení čínské produkce 5G a zařízení IoT do Ruska. (Cnews. Ru) Ruský ministr komunikací Konstantin Noskov navrhl přenesení čínské výroby zařízení 5G a IoT do Ruska, uvádí Cnews. ru, a cituje Noskovo stanovisko předané čínskému protějšku Miao Wei. Zařízení by bylo určeno pro ruský trh.
 • EU | UEFA buduje platformu OTT a spolupracuje s německou fotbalovou ligou. Zástupci Unie evropských fotbalových asociací uvedli, že Unie vyvinula novou platformu pro vysílání streamů (Over The Top, OTT) nazvanou UEFA.tv. Zpočátku bude nabízet originální programy založené na materiálech z fotbalových archivů, živé přenosy soutěží mládeže a obsah ze zákulisí a rozhovory. Diváci se mohou zaregistrovat zdarma.
 • ČR | Operátor O2 představil síť 5G spuštěnou v reálném prostředí. O2 představil 20. června 2019 v Kolíně síť 5G spuštěnou v reálném prostředí. Testuje ji společně se společností CETIN a technologií od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MiMo 64T64R a 256QAM.
 • EU | Evropa uveřejnila výběr osmi lokalit pro nasazení superpočítačů světové třídy. (EK) EU vybrala prostřednictvím EuroHPC (European High-Performance Computing ) osm lokalit pro první superpočítačová centra, která budou budována v členských státech. Centra budou sloužit v evropských výzkumných pracovištích průmysl a podniky při vývoji nových aplikací v širokém spektru oblastí, od navrhování léčiv a nových materiálů až po boj proti změně klimatu. Tím by se Evropa zařadila ke špičkovým superpočítačovým globálním hráčům. Hostitelské servery budou umístěny v Sofii (Bulharsko), Ostravě (Česká republika), Kajaani (Finsko), Bologni (Itálie), Bissenu (Lucembursko), Minho (Portugalsko), Mariboru (Slovinsko) a Barceloně (Španělsko).
 • EU | BT posiluje operace kybernetické bezpečnosti napříč Evropou. BT podpořila své operace v oblasti kybernetické bezpečnosti v Evropě novým centrem bezpečnostních operací (SOC) v Paříži a modernizací svých zařízení v Madridu a Frankfurtu.
  Pařížský Cyber SOC bude poskytovat pokročilé zjišťování incidentů, zpravodajské služby, orchestrační a automatizační služby. Byl také speciálně navržen tak, aby splňoval požadavky směrnice PDIS i evropské směrnice NIS, což by umožnilo společnosti BT, aby se kvalifikovala jako poskytovatel služby detekce bezpečnostních incidentů.
  Bezpečnost se vyšším využíváním podnikových aplikací v cloudu a nasazováním IoT zařazuje mezi priority rozvoje.
 • EU | Zákaz Huawei a ZTE 5G by mohl zatížit obor telekomunikací 62 miliardami dolarů. (Bloomberg) Odepření přístupu k čínským síťovým technologiím společností Huawei Technologies Co. A ZTE Corp. nové generace by mohlo zatížit evropské operátory mimořádnými náklady v objemu 55 miliard eur (62 miliard dolarů). Celoevropská implementace 5G by tím mohla být opožděna až o 18 měsíců, uvádí zpráva asociace GSMA z května t. r.
  Huawei, a v menší míře ZTE ovládají 40 % evropského trhu s telekomunikační technologií.
 • SVĚT | Huawei očekává v příštích dvou letech ztrátu tržeb ve výši 30 miliard dolarů v důsledku zákazu technologií a připravuje se na zhroucení prodeje smartphonů. (Shenzhen) Šéf Huawei připustil, že oproti prognózám se sníží příjmy společnosti v příštích dvou letech o 30 miliard dolarů a to v důsledku současného zákazu technologií a snahy vlády USA odradit západní spojence od používání produktů společnosti, řekl zakladatel a CEO Ren Zhengfei 16. června v rámci panelové diskuse v sídle společnosti Shenzhen. Ren dodal, že společnost „udělá však během této doby mnoho výrazných změn v technických verzích produktů a do roku 2021 bude firma jako znovuzrozená“.
 • EU | FTTH Council Europe zvolila nové představitele a stanovila strategie pro rok 2019. Rada FTTH Council Europe oznámila, že novým prezidentem společnosti bude Kees de Waard ze Skyplane Optics. De Waard byl zvolen do funkce po dokončení druhého funkčního období Ronana Kellyho.
  Jednou z klíčových priorit nového vedení bude podpora jednotného postoje členských států EU k problematice vypínání klasických měděných sítí. K této otázce Rada vypracuje návrhy postupů pro odstranění regulatorních překážek, které brání tomu, aby se Evropa stala plnohodnotným kontinentem vláken.
 • EU | Telia Finsko odstavuje pevnou telefonní síť. Telia Finland uvedla, že na začátku června zahájila odstavování své pevné telefonní sítě z provozu. Některé telefony již byly nečinné, ale polovina účastníků podle sdělení používá své staré pevné číslo portované do mobilní sítě. Ukončení provozu pevné metalické sítě bylo oznámeno v lednu.
 • EU | Aukce 5G spektra přinesla Německu 6,6 miliardy eur. (Reuters) Aukce frekvenčních bloků 5G skončila ve středu 12. 6. večer po 497 kolech a trvala asi tři měsíce. Výsledek je vysoko nad očekáváním odborníků. Německo by nyní mělo získat čtvrtou mobilní síť.
  Deutsche Telekom, který získal 130MHz spektra za to zaplatí celkem 2,17 miliardy eur. V otázce stanovení cen spektra byl nejotevřenější CEO společnosti Deutsche Telekom Tim Hoettges: „Vytváří se umělý nedostatek veřejných zdrojů, který může zvýšit cenu,“ řekl, jak oznámila agentura Reuters. „Nakonec na výstavbu nezbydou peníze,“ dodal.
  Vodafone Německo zaplatil celkem 1,88 miliardy eur za 90MHz spektra 3,6 GHz a dalších 40MH ze spektra 2100MHz. Licence pro oba bloky spektra bude platit do roku 2040.
  Telefonica Deutschland, třetí největší MNO v Německu, utratila celkem 1,42 miliardy eur za 90MHz spektra, čímž získala 20MHz spektra 2100 MHz a 70 MHz v rozsahu 3,6GHz.
  Nováček aukce, 1 & 1 Drillisch, získal 50MHz z pásma 3.6GHz a 20MHz v pásmu 2100MHz.
 • EU | Vlády a regulátoři musí podle GSMA dohlédnout na zajištění racionální míry návratnosti investic do 5G spíše, než na aukci vydělávat. Odvětvová organizace GSMA varovala, že vlády musí odolávat nutkání používat své aukce 5G spektra jako zdroje příjmu. GSMA uvádí, že by vlády umělým zvyšováním nákladů na spektrum pro krátkodobý finanční zisk mohly ohrozit budoucí profitabilitu svých digitálních ekonomik.
  GSMA k tomu v květnu vydala svůj dokument „ Auction Best Practice“. GSMA odhaduje, že 5G bude mít v příštích 15 letech socioekonomický dopad 2,2 bilionu USD. Předpokládá také, že do roku 2025 bude 5G tvořit 30 % všech spojení na klíčových trzích, zejména USA, Číny a Evropy.
 • SVĚT | FCC uvolňuje 166,8 milionu USD na vysokorychlostní připojení venkova. (STATESCOOP) Federální komunikační komise 10. 6. schválila 166,8 milionu dolarů na financování vysokorychlostního připojení ve venkovských oblastech ve 22 státech USA.
  Poslední autorizace jsou součástí programu o hodnotě 1,49 miliardy dolarů pro zlepšení konektivity pro přibližně 700 000 lokalit během desetiletí.
 • EU | Ericsson: 5G roste rychleji, než se očekávalo. Podle zprávy společnosti Ericsson o mobilitě se očekává, že počet účastníků v síti 5G v roce 2024 dosáhne 1,9 miliardy. Předpokládá se, že do roku 2024 pokrytí dosáhne 45 % světové populace, a Ericsson odhaduje, že by mohlo dosáhnout až 65 %, protože technologie sdílení spektra umožňuje nasazení 5G na frekvenčních pásmech LTE.
  Do konce roku 2019 se s rostoucí dostupností dostanou na trh chytré telefony pro všechna hlavní pásma spektra 5G s odhadovaným počtem účastníků překračujícím 10 miliónů.
  Očekává se, že přírůstek účastníků 5G bude nejrychlejší v Severní Americe, přičemž v tomto regionu se v roce 2024 očekává již 63 % mobilních účastníků 5G.
  Celkový mobilní datový provoz v prvním čtvrtletí 2019 dále globálně rostl, meziročně o 82 %. Předpokládá se, že do konce roku 2024 bude dosahovat měsíčně 131 exabytů (EB), kdy se předpokládá, že 35 % přenesou 5G sítě.
 • SVĚT | IoT směřuje v roce 2023 k vrcholu 1,1 bilionu dolarů – IDC. IDC vydala průvodce internetem věcí, který naznačuje, že globální výdaje na IOT by mohly v roce 2023 dosáhnout 1,1 bilionu dolarů.
  K růstu pravděpodobně nejvíce přispějí segment výroby diskrétních prvků, ucelených výrobních procesů a dopravy, které dohromady představují třetinu celkových světových nákladů.
  Zajímavým trendem pro telekomunikační operátory je růst výdajů spotřebitelského trhu a zájem o nové služby IOT. Po roce 2023 by se měl stát spotřebitelský trh největším segmentem.
 • SVĚT | V Jižní Koreji je 1 milion účastníků 5G. (Pixabay)Operátoři se zaměřili na start služby 5G v oblastech s velkým provozem v hlavních městech země. Jihokorejské zpravodajské servery uvádějí, že jihokorejští operátoři společně dosáhli 1 milionu účastnických přípojek dne 10. června. Uvedený mezník byl dosažen za pouhých 69 dní od zahájení komerčního provozu 5G v zemi, přičemž míra naplnění tohoto mezníku v síti 4G Jižní Koreje v roce 2011 trvala 80 dní.
 • SVĚT | Iridium spouští přenosné satelitní push-to-talk rádio. Společnosti Iridium Communications a partner Icom Incorporated oznámily komerční dostupnost tzv. prvního specializovaného satelitního push-to-talk (PTT) rádia na světě. Zařízení bude dostupné prostřednictvím kombinace stávajících partnerských sítí společnosti Iridium a Icom.
 • EU | Evropské fondy investují do projektů sítí FTTH ve Slovinsku. (EK) Fond Connecting Europe Broadband Fund (CEBF) uzavřel dohodu ve Slovinsku o poskytnutí investičních prostředků na výstavbu vysokorychlostní sítě FTTH ve venkovských oblastech Slovinska, jejímž cílem je pokrytí více než 240 000 lokalit. Jedná se již o třetí úspěšně uzavřený projekt fondu.
 • EU | Telefonica cílí na „100% pokrytí vláknem“ do roku 2024. (Movistar) Telefonica zveřejnila plán, který má zajistit pokrytí optickým připojením celé španělské populace, včetně lokalit s méně než 5 000 obyvateli během příštích 5 let. Společnost má nyní největší síť FTTH v Evropě. Koncem března bylo v dosahu sítě 21,8 milionů objektů. Maloobchodní prodej vláken se meziročně zvýšil o 13 procent na více než 4 miliony. Společnost nedávno také oznámila plány na uzavření více než 1 200 spojovacích uzlů ADSL.
 • EU | Vodafone zapnul 15. června ve Španělsku síť 5G v 15 městech. Vodafone Španělsko potvrdil, že 15. června zahájí provoz prvních komerčních sítí 5G v 15 městech. Počet startovacích měst je více než dvojnásobkem původně oznámeného počtu společností v minulém měsíci. Realizace přinese zákazníkům rychlost až 1 Gbit/s v Madridu, Barceloně, Valencii, Seville, Malaze, Zaragoze, Bilbau, Vitorii, San Sebastianu, La Coruna, Vigo, Gijon, Pamplona, Logrono a Santander. Ke konci roku se rychlost zvýší na 2 Gbit/s, což je přibližně desetinásobek současného maxima 4G, přičemž latence se v ideálních podmínkách sníží na méně než 5 milisekund.
 • SVĚT | Apple chce přesunout výrobní kapacity. (Nikkei) Pokračující obchodní spor mezi Spojenými stáry a Čínou způsobil, že společnost Apple přehodnotila svoji výrobní závislost na Číně – kde se vyrábí 90 % výrobků Apple – jako riskantní a společnost hledá způsoby, jak diverzifikovat svůj dodavatelský řetězec.
  Nikkei uvádí, že Apple požádal významné dodavatele, aby prověřili náklady na přesun 15 % až 30 % své výrobní kapacity z Číny do jiných zemí, zejména do jihovýchodní Asie a Mexika.
  Očekává se, že proces přesunu téměř třetiny výrobní kapacity společnosti Apple do dalších zemí bude trvat až tři roky.
 • SVĚT | Huawei připravuje roll-out OS Hongmeng. (Reuters) Huawei je v procesu potenciálního spouštění vlastního operačního systému Hongmeng (OS), který nahradí operační systém Android, jak sdělil zástupce společnosti pro komunikaci listu Reuters. Společnost si již nechala zaregistrovat ochrannou známku Hongmeng v řadě zemí. Jedním z důvodů je pokračování kauzy kolem společnosti Huawei, kterou mnohé technologické giganty odstřihly od některých svých služeb.
  Hongmeng má být připraven „v řádu měsíců“ pro případ, že se napětí rozšíří na plnohodnotnou obchodní válku.
 • EU | Ofcom potvrzuje, že vysokorychlostní univerzální připojení (USO) vstoupí v platnost od března 2020. (OFCOM) Britský telekomunikační regulační úřad Ofcom oznámil, že od 20. března 2020 budou moci rezidenční a obchodní zákazníci požadovat připojení k vysokorychlostní univerzální službě (USO). Za poskytovatele služby byly označeny společnosti BT a KCOM. Tito dva poskytovatelé budou přijímat žádostí o připojení k USO a odpovídat za výstavbu nezbytné infrastruktury. V rámci systému USO mohou zákazníci, kteří nemají přístup k „slušnému“ připojení požádat o účastnictví v USO v „rozumném časovém rámci“. Standard je v současné době určen vládou Spojeného království jako rychlost stahování alespoň 10 Mbit/s a upload 1 Mbit/s.
 • EU | BT konsoliduje svá pracoviště v U.K., prodává 90 % svých nemovitostí. (BBC) Nové „budoucí“ pobočky budou vybaveny 5G konektivitou a optickým připojením, řekl BT.
  Finančně zatížená společnost BT bude v příštích pěti letech zavírat 270 ze svých 300 úřadoven napříč U. K. v naději, že ušetří přibližně 1,5 miliardy liber (1,9 miliardy dolarů) na výdajích. Společnost plánuje otevření pouze 30 poboček a prodej asi 90 % svých současných nemovitosti.
  Prvních osm poboček v rámci akce „Better Workplace“ bude umístěno v Belfastu v Severním Irsku; Cardiff ve Walesu; Edinburgh ve Skotsku; Bristol, Birmingham, Manchester a Ipswich v Adastral Park, Londýn.
  BT také plánuje přemístit své londýnské sídlo z budovy sv. Pavla, kterou společnost užívala od roku 1874. Společnost BT předpokládá, že program „Lepších pracovišť“ bude dokončen do konce roku 2023.
  BT také snižuje mzdové náklady u 13 000 zaměstnanců, z nichž dvě třetiny budou pocházet z britských pracovišť.
  Společnost se v posledních letech potýká s rostoucí konkurencí na britském trhu, a různými skandály. Gavin Peterson, bývalý generální ředitel společnosti BT a 14letý veterán společnosti, byl v říjnu 2018 odvolán akcionáři a nahrazen Philipem Jansenem.
 • EU | Daimler a Telefonica Deutschland spolupracují na zavedení 5G do výroby aut.  (Reuters – daimler ag) Výrobce Mercedes-Benz a Telefónica Deutschland zavádí světově první síť 5G do rutinní výroby automobilů. Vnitřní mobilní síť pro industriální komunikaci pracuje s přenosem v řádu Gbit/s a je určena pro digitalizovanou montáž vozidel v továrně Mercededs-Benz Sindelfingen.