Jan Vašátko, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2017-01.

Na prosincovém zasedání Rady pro telekomunikace členských států EU (2. prosince 2017) přijali ministři obecný přístup k iniciativě EU s názvem WiFi4EU. Díky této iniciativě by se měla počínaje rokem 2018 budovat v EU veřejná Wi-Fi síť, která bude dostupná pro širokou veřejnost do roku 2020.
EU navrhuje, aby podle této iniciativy bylo do roku 2020 vybaveno bezplatným Wi-Fi přístupem k internetu okolí hlavních center veřejného života v místních komunitách celé EU.

Iniciativa veřejně přístupných sítí WiFi
Z bezplatného poskytnutí přístupových bodů by měli mít užitek všichni občané, aniž by záleželo na tom, kde žijí a jaký je jejich příjem. Program WiFi4EU umožní místním obyvatelům i návštěvníkům EU vysokorychlostní připojení k internetu na radnicích, ve veřejných budovách, v parcích, knihovnách, muzeích, náměstích a v dalších centrech společenského dění. To má význam zejména pro obyvatele, kteří nemusí mít přístup k internetu ve svých domácnostech nebo v místech aktuálního ubytování. Pro místní orgány to má být současně výzva, aby rozvíjely a podporovaly rozvoj vlastních digitálních služeb zejména v oblastech elektronické veřejné správy, elektronického zdravotnictví a elektronického cestovního ruchu a tím zároveň napomohly ke zvyšování všeobecného povědomí o výhodách tohoto připojení.

Více v časopise…