2020 – 04

2020 – velmi zvláštní rok
Rok 2020 nám nachystal velké nadělení v podobě pandemie COVID-19. A jak je vidět, tak brzy z tohoto problému asi „nevybruslíme“. Jsme svědky nepřipravenosti a bezradnosti vlád, jak takovou situaci řešit. Dokonce i odborné instituce jsou zaskočeny a bez plánů. To není z mé strany žádná kritika, ale jen konstatování a překvapení. Předpokládám, že státní instituce zřízené pro to či ono jsou tu právě proto, aby ve svých oborech uměly profesionálně konat. Nakonec od toho platíme daně.
Co však funguje, je vyhlašování stavu nouze a někdy nelogických mimořádných opatření. Již na jaře jsme viděli, jak byl stát neschopen mít patřičné zásoby ochranných prostředků a schopnosti se ujali ti všehoschopní. Začalo se kšeftovat, protože to právě nouzový stav umožňuje. Co však opravdu kritizuji, je to, že neexistuje v období stále prodlužovaného stavu nouze takové vládní rozhodnutí, aby se v prvé řadě odebíralo zboží a služby od firem sídlících v České republice, které zde vyrábějí a zaměstnávají lidi. V mediích jsme mohli postřehnout poměrně dost takových případů, kdy česká výrobní firma měla cenu o pár korun vyšší než firma z Asie, a proto nedostala zakázku od státu. A už vůbec mi to nesedí s prohlášeními nejvyšších českých náčelníků, že máme jezdit do českých hotelů a ubytoven, které stejně zavírají, a že máme kupovat české výrobky. Je to pokrytectví. Jak máme docílit nejlepších cen, když se neustále zvyšuje minimální mzda, a tím následně i další kategorie mezd, stále přibývá nepřímých daní. Myslím si, že právě v takové situaci, jako jsme nyní, by měly být využity nejdříve v maximální míře naše lidské zdroje a firmám zajištěna možnost udržet zaměstnanost. Stejně tak by měla být logicky nastavena opatření, kterými se omezuje kontakt mezi lidmi. Nediskriminovat drobné obchody a služby před obchodními velikány, apod. A hlavně při nastavování těchto opatření používat selský rozum a zkušenosti podnikatelů.
Na druhé straně jsme letos byli svědky toho, jak nám kvalitní telekomunikace mohou opravdu pomáhat. Nejen obecně pro takzvaný home-office, ve školství, v e-obchodu, ale hlavně, jak by mohly pomáhat ve zdravotnictví. Skutečné eHealth by možná zachránilo mnoho životů nejen napadených virem, ale i jinak nemocným, pokud by došlo včas k pomoci. Domáhání se ošetření nebo informací, jak se léčit, jsem zažil osobně. Buď se neberou telefony (protože toho mají doktoři opravdu hodně), nebo se dlouze hledají informace, kde nalézt místo a volný termín pro testování… Proto jsem nakonec rád, že jsem celý život pracoval právě pro telekomunikace, chcete-li pro elektronické komunikace. Právě rok 2020 ukázal, jak je nezbytně nutné mít vybudovanou robustní infrastrukturu optickou či bezdrátovou. I když bych určitě nechtěl tímto podporovat distanční školství pro základní a střední školy či společenské setkávání se sklenkou vína přes SKYPE.
Proto se těšme na lepší časy v příštím roce.
Přeji vám všem pevné zdraví! Štěstí pak už nějak seženeme…

Kouzelné Vánoce
a vše dobré v novém roce!
Svatoslav Novák

SVĚT | Prognóza výdajů na digitální transformaci prudce stoupne na 6,8 bilionu dolarů (Fiercetelecom 9. 12.) Očekává se, že celosvětové výdaje na digitální transformaci (DX) mezi lety 2020 a 2023 dosáhnou až 6,8 bilionu dolarů, protože se podnikání přizpůsobuje „novému normálu“. Tento odhad pochází od IDC, který tento týden uvedl, že do roku 2022 očekává digitalizaci 65 % světového HDP.
IDC předpovídá, že přímé investice do digitální transformace porostou v letech 2020 až 2023 celosvětově se zdravou složenou roční mírou růstu (CAGR) o 15,5 procenta, zatímco investice do jiných než DX ICT se ve stejném období sníží na CAGR o -1,4 procenta.
Podle IDC většina ekonomů předpokládá, že se trhy vrátí k ekonomickému růstu v roce 2021, pokud bude vakcína široce dostupná.

EU | Deutsche Telekom podepsal sedmileté partnerství v oblasti cloudových služeb se společností Microsoft. (Reuters 10. 12.) Deutsche Telekom uvedl, že podepsal sedmiletou dohodu o partnerství se společností Microsoft na podporu digitálních operací pro firemní zákazníky. Spojí možnosti cloudu a AI společnosti Microsoft s cloudovým rámcem Telekom Cloud a telekomunikačními službami, což zákazníkům umožní zvýšit produktivitu, vybudovat agilní a odolné operace a rychle dodat na trh nové cloudové nabídky.

SVĚT | FCC zveřejní seznam zařízení Huawei a ZTE zakázaných k dovozu. (Bloomberg 10. 12.) Federální komunikační komise přikročila k dalšímu kroku pro zabránění přístupu čínských společností Huawei Technologies Co. a ZTE Corp. na americký trh. Nařídila operátorům odstranit síťová zařízení, která představují bezpečnostní riziko, a učinila další krok zaměřený na čínskou společnost.
Kromě schválení takzvaných pravidel „rip and replace“ pro stávající čínská zařízení považovaná za hrozbu pro národní bezpečnost regulační úřad rovněž uvedl, že vytvoří seznam zařízení zakázaných k dovozu a zavede program náhrady operátorům za výměnu rizikového zařízení. Náklady se odhadují na minimálně 1,6 miliardy USD a nyní se čeká na rozhodnutí Kongresu ohledně způsobu přídělu finančních prostředků.

EU | Deutsche Telekom meziročně zdvojnásobuje počet připojených domácností vláknem. (Broadband World News, 8. 12.) V letošním roce Deutsche Telekom zdvojnásobil počet domácností, které mohou být připojeny k síti FTTH, na více než půl milionu. Cílem Telekomu je zajistit, aby všechny domácnosti v Německu měly přímý přístup k optické síti do roku 2030. V budoucnu se toto číslo má zvyšovat růstem cca dva miliony domácností ročně. V současné době Telekom provozně využívá 575 000 kilometrů optických vláken. Velká část z toho je v nových rozvojových oblastech. Do roku 2023 má být k síti optických vláken připojeno také 3 000 obchodních parků. Dnes může Deutsche Telekom poskytnout 17 000 školám připojení až 250 Mbit / s.

SVĚT | FCC přiděluje 9,2 miliardy USD na vysokorychlostní připojení venkova, z toho 886 milionů USD pro SpaceX. (Reuters 8. 12.) FCC přidělil 9,2 miliardy USD společnostem, které byly účastníky aukce k zavedení vysokorychlostního připojení k internetu do venkovských oblastí v USA. Podporu aukcí získalo celkem 180 uchazečů, prostředky budou distribuovány v průběhu příštích deseti let. Cílem je přinést do oblastí vysokorychlostní připojení s rychlostí alespoň 100/20 Mbit / s.

EU | Státy EU se dohodly na spolupráci na zajištění technické suverenity polovodičového průmyslu. (EK 8. 12.) Členské státy EU vydaly společné prohlášení o spolupráci pro zlepšení regionální pozice při rozvoji polovodičového průmyslu v Evropě. Cílem je posílení evropských kapacit ve vývoji nové generace čipů a procesorů, které splní požadavky na zpracování dat pro zabezpečenou konektivitu 5G a 6G, superpočítače, umělou inteligenci a aplikací. Podle prohlášení by to mohlo během příštích dvou až tří let činit až 145 miliard EUR. Dohodu podepsalo celkem 17 z 27 členů EU během neformálního setkání ministrů pro telekomunikace dne 7. prosince.

EU | Finský parlament přijal zákon zakazující sady 5G Huawei a ZTE. (Eduskunta 9. 12.) Finský parlament schválil návrh TPA 151/2020 s cílem vyloučit čínské společnosti Huawei a ZTE z nabídkových řízení na telekomunikační služby ve Finsku, omezit používání jejich zařízení a zavázat společnosti a veřejnou správu k odstranění technologie 5G všech čínských společností ve vhodném přechodném období. Návrh citoval obavy o národní bezpečnost a výhody hospodářské soutěže s odkazem na domácího dodavatele Nokia.

ČR | Společnost O2 Czech Republic zahájí provoz 5G v Plzni v Bílině. (O2 CR 8. 12. 2020) Provozovatel O2 Česká republika plánuje zahájit provozování 5G sítě ve městech Plzeň a Bílina v rámci první etapy programu „5G v pěti městech“. Sítě budou pokrývat části měst. Později budou sítě 5G dostupné ve městech Karlovy Vary, Jeseník a Ústí nad Labem.
Společnost O2 Czech Republic rovněž uvedla, že do konce letošního roku plánuje pokrýt více než polovinu všech stanic pražského metra sítí 5G.

EU | Nokia povede pracovní skupinu 6G EU. (Mobileworldlive 7. 12) Společnost Nokia bude pověřena vedením projektu Hexa-X , vlajkové lodi iniciativy EK pro sítě 6G, jejímž cílem je vyvinout obrys toho, jak by tato technologie budoucnosti mohla vypadat. Financování projektu poskytne EK v rámci programu pro výzkum a inovace Horizont 2020.
Ve skupině budou pracovat nejvýznamněji firmy v oboru, zejména Ericsson, Orange, Telefonica, Intel a Siemens. Společnost Nokia povede skupinu, jejíž součástí je také více akademických ústavů, včetně finské university v Oulu a university v Pise.
Očekává se, že nová technologie bude komerčně k dispozici až v roce 2030, v návaznosti na typický desetiletý mezigenerační cyklus, ale některé instituce v Evropě i v Číně již zahájily výzkum.
Tento projekt bude financován po dobu 2,5 roku, takže bychom se měli dočkat prvních velkých vývojových výstupů v projektu Hexa-X někdy v polovině roku 2023.

EU | Evropská investiční banka dává k dispozici 150 milionů EUR pro AI. (EIB Group 6. 12.) Evropská investiční banka oznámila uvolnění nového finančního nástroje na podporu vývoje systémů a služeb umělé inteligence v Evropě. Tento investiční nástroj v objemu 150 milionů EUR bude k dispozici spolu s evropským investičním fondem EIF. Těžištěm podpory bude systém AI a systémy, které tuto technologii doplňují, např. Blockchain, IoT a robotika. Prostředky budou v Evropské unii a v zemích přidružených k programu Horizont 2020 k dispozici v průběhu příštích čtyř let.

EU | Zavádění FTTH se v Evropě zrychluje, penetrace roce 2026 dosáhne 65 %. (iDate, EC 3. prosince 2020) Podle dat představených na výroční konferenci FTTH Council Europe se očekává, že počet účastníků FTTH / B v Evropě se do roku 2026 více než zdvojnásobí na 208 milionů oproti odhadu 86 milionů na konci tohoto roku.
Ve stejném období vzroste počet domů v dosahu těchto sítí na 317 milionů z aktuálních 195 milionů. Předpovědi prezentují stav ve 39 zemích Evropy. Očekává se, že počet účastníků FTTH / B se v zemích EU do roku 2026 zhruba ztrojnásobí na 148 milionů ze 49 milionů v letošním roce, a to díky zrychlení výstavby na klíčových trzích Německa, Velké Británie a Itálie. Pokrytí domácnosti v 28 zemích se odhaduje v roce 2026 na 202 milionů, oproti 105 milionům v tomto roce.
V souvislosti s tímto rozvojem se uzavírají dohody o sdílení sítí a společných investicích, a roste potřeba optického připojení při zavádění v mobilních sítí 5G.
Rada FTTH pro Evropu zveřejnila samostatnou studii Wik navazující na loňský výzkum pokroku v odpojování měděných sítí. I když je situace v Evropě roztříštěná, stav v některých zemích již ukazuje, že vypnutí těchto sítí s přechodem na vlákno může mít významné přínosy pro spolehlivost provozu a také pro jeho ekonomiku.

EU | Auditoři prověří plány 5G sítě EU. (EURACTIV.com 8. 12.) V akčním plánu EU pro 5G z roku 2016 se státy zavázaly k cílům, mj. i na zavádění služeb 5G ve všech členských státech alespoň v jednom velkém městě do konce roku 2020.
Evropský účetní dvůr (EÚD) v úterý (8. prosince) oznámil, že prozkoumá stav v řadě oblastí souvisejících s plány nasazení 5G v EU, včetně podpory a zohlednění bezpečnostních obav ze strany členských států.
Závěrečná revize, jejíž dokončení se předpokládá do 12 měsíců, se bude týkat opatření přijatých od doby, kdy EU zveřejnila svůj akční plán 5G z roku 2016, a ze sledování vzorku ve čtyřech členských státech, zejména ve Finsku, Německu, Polsku a Španělsku.

SVĚT | Ofcom signalizuje podporu nasazování optických sítí BT. (The Telegraph 3. 12) Generální ředitel skupiny BT Philip Jansen vyzval vládu Spojeného království a regulátora Ofcom, aby poskytly dlouhodobou jistotu ohledně budoucí regulace optických sítí, která by pomohla uvolnit miliardy liber investic do vysokorychlostních sítí.
Podle sdělení nové představitelky Ofcom UK, Dame Melanie Dawes na kongresu FTTH Council Europe má Ofcom v úmyslu dát operátorům pro nasazování vysokorychlostních optických sítí plnou podporu v zájmu vysoké flexibility výstavby a dodává, že „regulátor neočekává, že by zavedl u služeb optických sítí nákladové ceny nejméně do roku 2031“. Potvrdila, že Ofcom nebude na trhu zasahovat tak, aby jakýmkoli způsobem odrazoval od investic. Vzhledem k dlouhé návratnosti investic digitální infrastruktury tato novinka zvýší investorům důvěru v další investice.

ČR | Společnost O2 Czech Republic může používat značku O2 do roku 2036. (www. o2.cz, 3. prosince 2020) Operátor O2 Česká republika prodloužil licenci na značku O2 přibližně o 15 let. Ukončení dosavadní licence bylo smluvně stanoveno na 27. ledna 2022. Licence bude nyní platná do 31. prosince 2036.

EU | Slovak Telekom spustil provoz soukromé 5G sítě v Žilině. (ST 10. 12.) Slovak Telekom uvedl do provozu soukromou 5G síť pro výzkumné a vývojové centrum CEIT se sídlem v Žilině, v sousedství Žilinské univerzity. Síť soukromého kampusu umožní CEIT vyvíjet nová řešení v rámci programu Průmysl 4.0. Provozovatel také zahájil provozování své 5G sítě v pásmu 2 100 MHz v Bratislavě, pokrývá osm čtvrtí.

EU | Bosch nasadí soukromou síť 5G ve svých 250 závodech po celém světě. (Handelsblatt 2. 12) V německém závodě Stuttgart-Feuerbach bude spuštěna první privátní 5G síť výrobce se zaměřením na rozvoj programu Průmysl 4.0 výrobce.
Společnost Bosch je průkopníkem zavádění soukromých sítí 5G, zatím v podmínkách neoficiální testovací fáze politiky Německa.
V síti kampusu ve Feuerbachu je pokrytí zajištěno osmi buňkami, které pokrývají dostatečný příjem v celém objektu o ploše přibližně 10 000 metrů čtverečních. Bezdrátově připojené stroje a systémy spolu komunikují v reálném čase s přenosem dat v rámci milisekund.
Síť kampusu 5G je integrována do IT infrastruktury a je nepřetržitě monitorována, aby byla zajištěna maximální bezpečnost provozu a jeho nezávislost. Síťové komponenty 5G definované společností Bosch poskytla Nokia.

EU | Smluvní garance rychlosti připojení k internetu v Řecku. (EETT 22. 11.) Národní komise pro telekomunikace a poštu (EETT) Řecka oznámila, že dnem 25. listopadu 2020 vstupují v platnost ustanovení národního nařízení o otevřeném internetu (EKAD) pro rychlosti v pevných sítích. Poskytovatelé sítě s pevným přístupem jsou zejména povinni informovat účastníky o minimální, maximální a běžně dostupné rychlosti očekávané při jejich připojení.
Informace o rychlostech připojení jsou součástí podmínek smlouvy. V případě odchylek více než 30 % pro sítě ADSL a 20 % pro ostatní technologie (např. VDSL, FTTH) od hodnoty minimální rychlosti, o které byl informován, získává účastník právo na odškodnění ze smlouvy, pokud problém nebude odstraněn do 30 dnů.

EU | Inred a Telecom Italia podepsaly pětiletou dohodu o sdílení sítí. (TIM 27. 11) Italský operátor pevné sítě Intred oznámil podpis nové dvoustranné rámcové dohody se společností Telecom Italia (TIM) o sdílení síťové infrastruktury z optických vláken. Dohoda, která platí dalších 5 let, definuje metody vzájemného a sdíleného používání kabelových kanálů pro vedení optických kabelů bez zbytečných duplicit v infrastruktuře.
TIM podepsal podobnou dohodu s velkoobchodním operátorem Open Fiber na začátku letošního roku, a jako smluvní součást má přinést FTTH do dalších hlavních měst Lombardie.

SVĚT | Britská vláda zakázala operátorům instalovat telekomunikační zařízení Huawei. (Telecomstechnews 9. 12.)Návrh zákona Spojeného království o telekomunikační bezpečnosti zakazuje telekomunikačním společnostem odebírat zařízení od společnosti Huawei od roku 2021. Stávající zařízení Huawei musí být do roku 2027 z britských sítí zcela odstraněno.
Operátoři budou čelit pokutě ve výši 10 procent jejich obratu – nebo více než 100 000 GBP denně – pokud vyšší bezpečnostní požadavky nesplní. Regulátor komunikace Ofcom bude pověřen kontrolou pravidel.Opatření v návrhu budou mít určité ekonomické důsledky, ale je důležitější než kdy jindy mít důvěru v bezpečnost mobilních sítí.

EU | Merkelová odolává úplnému zákazu společnosti Huawei. (Bloomberg 8. 12) Kancléřka Angela Merkelová drží svůj postoj při dokončování pravidel pro zajištění zabezpečení bezdrátových sítí páté generace v Německu tím, že opatření nemají být zamýšlena tak, aby fungovala jako faktický zákaz čínské technologie.
To zatím ponechá Německu volnější pravidla než přímý zákaz. Charles Michel, předseda rady vedoucích představitelů EU, se snaží prosadit konzistentní přístup ke kybernetické bezpečnosti napříč blokem, s tím, že podle návrh summitu
„Evropská rada zdůrazňuje, že potenciální dodavatele 5G je třeba hodnotit na základě společných objektivních kritérií.“
Kromě tlaku ze strany USA čelila Merkelová odporu německých zpravodajských agentur, které tvrdí, že vazby společnosti na čínskou komunistickou stranu představují riziko pro informační bezpečnost. To je tvrdší režim než v předchozích návrzích, které stanovovaly jen povinnost technického posouzení „důvěryhodnosti“ dodavatele.
Cílem je, aby byla pravidla implementována do konce roku.

SVĚT | Podle nejnovějších dat poradenské společnosti Arthur D. Little poskytuje ve světě více než 10 zemí optické připojení nejméně 95 procentům domácností. Zpráva s názvem „Závod o gigabitové vlákno“ uvádí, že globální pokrytí vlákny ve srovnávaných zemích vzrostlo z 39 procent v roce 2012 na 66 procent v roce 2020, včetně další 10 trhů s téměř úplným pokrytím optickým přístupem.
Na téměř všech předních trzích s optickým připojením se při plošném zavádění vlákna ujali vedení incumbenti, ale v rostoucím počtu evropských zemí se prosadili i alternativní operátoři, uvádí zpráva.
Mezi ně Patří Open Fiber v Itálii, CityFibre ve Velké Británii, Swiss Open Fiber ve Švýcarsku a Deutsche Glasfaser a Inexio v Německu, přičemž poslední dva operátoři jsou zaměřeni převážně na venkovské a nedostatečně pokryté předměstské oblasti.
Společnosti Deutsche Glasfaser a Inexio zveřejnily plány na zavádění optických vláken do přibližně dalších 8 milionů domů do roku 2030, čímž se pokrytí posune ze současných 11 procent až na přibližně 28 procent.
Druhou hybnou silou zvyšující míru využití je vysoká intenzita konkurence na trhu širokopásmového připojení, což je fenomén zejména v Portugalsku a Španělsku, kde optické sítě soutěží s klasickými kabelovými sítěmi a kde jsou poměry konvergence v pevné a mobilní síti na zvláště vysoké úrovni.

SVĚT | ITU schválila rádiové technologie pro komerční nasazení 5G. (ITU 26. 11.) Celosvětově úspěšným hodnocením ITU prošly tři technologie rádiových rozhraní pro komerční nasazení mobilních komunikačních sítí páté generace. Jde o technologie 3GPP 5G-SRIT a 3GPP 5G-RIT, které splňují požadavky vize IMT-20.
Výsledkem je soubor specifikací rádiového rozhraní, které jsou začleněny do globálního standardu v doporučení ITU-R s názvem „ Podrobné specifikace rádiových rozhraní IMT-2020“, a úspěšně dokončuje proces hodnocení v rozsahu 193 členských států ITU.

Připravil a dodatečnými poznámkami doplnil Zdeněk Vaníček. NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Michel Van Bellinghen, magistr práv (Université Catholique de Louvain-la-Neuve), začínal na univerzitě v roce 1990 jako výzkumný pracovník a poté se stal asistentem Právnického střediska pro trestní právo.
V roce 1992 se stal asistentem poradce na Ministerstvu spravedlnosti a do BIPT nastoupil v roce 1997. V letech 1999 až 2003 zastával pozici experta v soukromé kanceláři tehdejšího federálního ministra pro telekomunikace Rika Daemse a poté nastoupil do funkce asistenta vedoucího soukromé kanceláře. Od roku 2003 do roku 2009 byl poprvé nominován za člena Rady BIPT. Na základě tohoto mandátu zůstal úzce přidružen k Radě a několik let dohlížel na právní oddělení regulačního orgánu.
V roce 2013 působil jako člen Rady. V lednu 2017 byl jmenován předsedou Rady BIPT.
V roce 2020 byl zvolen Michel Van Bellinghen místopředsedou a nadcházejícím předsedou Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC v roce 2021.

I. Především bych vám rád jménem našeho časopisu a čtenářů NEXT GENERATI@N Telekomunikace blahopřál k vysoké a velmi významné funkci předsedy Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) a popřál, i s ohledem na současnou kritickou situaci v Evropě, pevné zdraví a hodně úspěchů.
S jakými hlavními výzvami vstoupíte do roku 2021?
Ohlížíme-li se zpět za poslední desetiletí, vidíme, že se telekomunikační sektor drasticky vyvíjí. V rychle se rozvíjejícím digitálním prostředí považuji za zásadní sledovat vývoj v sektoru elektronických komunikací a navazujících odvětvích. S přihlédnutím k hlavním výzvám a vývoji v příštích letech, jako jsou: 5G a související regulační aspekty, konvergence sítí, regulace digitálních platforem, měnící se chování spotřebitelů v důsledku technologického rozvoje, kybernetická bezpečnost, hodnotový řetězec internetu, udržitelnost …

Více v časopise…

Otázky kladl Svatoslav Novák. NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Kdy a proč vznikla myšlenka se věnovat systémům pro evidenci sítí?
Tak to už je hodně dávno a taky poměrně nedávno, jak se to vezme. Na začátku devadesátých let jsme byli firma, která definovala jistým způsobem trh s provozně technickými informačními systémy tehdy na bázi GIS. Dá se říct, že jsme těm GIS systémům dávali vyšší přidanou hodnotu a posouvali je do business-critical sféry podniků. Pro nás to nebyly nikdy jen mapy a grafická technická dokumentace. Snažili jsme se i tehdy jít do procesní roviny potřeby zákazníka a vyvíjeli aplikace pro podporu provozu na bázi grafických informačních systémů, sáhli jsem si i na svět real-time aplikací a začali spojovat GIS a jeho aplikace například s dispečinky. Pak od půlky 90 let jsme se začali věnovat čím dál tím víc telekomunikacím na úkor utilit a pak přišla ta poměrně nedávná doba. Zhruba před 8 lety jsme ale narazili na jiný problém, do té doby jsme byli partneři významných světových dodavatelů software a najednou, jak už to bývá s velkými korporacemi, se rychlost vývoje jejich produktů nepotkávala s obrovskou akcelerací technologií a nových procesů v telekomunikacích. A stáli jsme u nové výzvy: Vyvinout vlastní nový moderní produkt, který ty dosavadní lídry trhu nahradí. Rozhodli jsme si udělat analýzu, co nový produkt musí umět a na to postavit očekávaný obchodní úspěch. Šli jsme osvědčenou cestou, při poznání toho, co konkurence (tehdy to konkurence ještě nebyla) neumí. Z této analýzy přání zákazníků jsme postavili specifikaci našeho nového produktu. Musím říct, že jsme měli opravdu párkrát štěstí, stáli při nás naši skvělí zaměstnanci a taky naši fantastičtí zákazníci, tam jsme se hodně učili a snažili se jim vyhovět. Tak takto vznikl produkt CROSS. Takže na otázku, kdy a jak ještě jednou, je to de fakto 25 let projektových a business poznatků vedoucích k tomu, co dnes děláme naplno a posouváme prostřednictvím partnerů do celého světa. CROSS je dnes etablovaný produkt v oblasti Network Intelligence Systems a nadále jej rozvíjíme podle potřeb nejdynamičtějšího segmentu průmyslu – telekomunikací.

Více v časopise…

Petr Očko. NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Pohled na aukci a její výsledky oproštěný o debatu o bájném čtvrtém operátorovi.

Po mnoha vzrušených diskusích skončila v polovině listopadu aukce tzv. „5G kmitočtů“ nakonec poměrně rychle a bez jakýchkoli extravagancí. Mnozí jistě pamatují 4G aukci z přelomu let 2012 a 2013, která nakonec byla zastavena a zrušena. Tedy nyní proběhla aukce nakonec hladce. Všechno nabízené spektrum bylo přiděleno a výnos do státního rozpočtu je lehce nad nastaveným očekáváním (okolo 5,6 mld. Kč). Tedy ani pod ním, ani výrazně nad ním.

Více v časopise…

Miroslav Vozňák, Libor Michalek, Petr Šimoník. NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Na úvod bych předeslal, že tento článek vznikl s laskavým přispěním mých dvou kolegů, a to Dr. Libora Michalka a Dr. Petra Šimoníka z ostravské Fakulty elektrotechniky a informatiky. V tomto příspěvku popisujeme vznik první kampusové 5G sítě v ČR, nasazené technické řešení a rovněž plánované využití, které by mělo vést k inovacím v oblasti Průmyslu 4.0.

První jednání ohledně 5G kampusové sítě v Ostravě proběhlo na jaře v roce 2019, kdy byla univerzita oslovena společností T-Mobile CZ s nabídkou odpilotování kampusové sítě. Hlavní myšlenka spočívala v tom, že T-Mobile dodá technologie z rozpočtu, který na odpilotování pro ČR uvolnil Deutsche Telekom a univerzita bude síť intenzivně využívat pro průmyslové aplikace. V tomto bodě je nutné říci, že VŠB-Technická univerzita Ostrava byla vždy úzce propojena s firmami, které se naučily akademické prostředí užívat pro své inovace. K tradičním oblastem, ve kterých se dnes intenzivně spolupracuje, patří samozřejmě IT, což je podpořeno i umístěním Národního superpočítačového centra v porubském kampusu a v neposlední řadě v posledních letech je to i automotive. Nedávno bylo v Ostravě otevřeno výzkumné a vývojové centrum německé automobilky Porsche, kde vzniká SW pro autonomní řízení a elektromobilitu. Právě autonomní řízení je jedna z domén, kde se 5G uplatní a samozřejmě průmyslová výroba, energetika či biomedicínské inženýrství, to vše patří mezi oblasti, které se na ostravské technice pěstují. Mezi dalšími důvody rozhodnutí TM CZ se obrátit na Ostravu najdeme i velikost a ucelenost univerzitního kampusu, který se svou rozlohou 39,7 ha patří mezi největší ve střední Evropě. Jako technologický dodavatel byla vybrána společnost Ericsson a k podpisu smlouvy o výstavbě mobilní 4G/5G kampusové sítě došlo na sklonku roku 2019.

Více v časopise…

Ing. Jiří Lagner, Unicorn Systems, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Ekonomiky po celém světě hledají a ve větší či menší míře nacházejí nové modely hospodářského růstu. Také v podmínkách České republiky je nutné neustále hledat nové formy rozvoje. I v návaznosti na stále rostoucí mandatorní výdaje a plánované roční schodky státního rozpočtu v nejbližších třech letech až k hranici 45 % je nutné hledat efektivní způsob a realizovat nastupující koncepty digitalizace, které reprezentují například automatizace výroby a změny na trhu práce (Industry 4.0, Dark Factories), Health 4.0, Smart Cities, IoT nebo Education 4.0. Naléhavost potřeby řešení dostala další impuls v důsledku krize způsobené COVID-19, a to jak v oblasti flexibility zaměstnanců, tak plného využití technologií pro vzdálenou komunikaci i vzdělávání. Také nastupující generace budou pracovat ve zcela odlišných podmínkách, v nových typech povolání, která dosud neexistují. Bez dostatečně rychlých opatření nebudeme připraveni na budoucnost, což bude přinášet obrovská rizika týkající se jak produktivity, tak i sociální soudržnosti.
Jedním ze základních předpokladů rozvoje informační společnosti a klíčovým faktorem se stává odpovídající a dostatečně dimenzovaná telekomunikační infrastruktura a schopnost poskytovatelů služeb proaktivně budovat komunikační sítě s dostatečnou kapacitou a odpovídající přenosovou rychlostí. Sítě nové generace tak přímo podporují a přinášejí nové příležitosti v oblasti sdílení informací, vytvářejí prostor pro inovace, zvyšují produktivitu, výrazně ovlivňují průmyslová odvětví a jsou často považovány za hnací sílu hospodářského růstu.

Více v časopise…

Zdeněk Vaníček, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Členské státy EU spolu s Evropskou komisí vydaly 24. července 2020 průběžnou zprávu o plnění tzv. EU 5G toolbox. Jde o soubor nástrojů představujících společný přístup členských států EU k zabezpečení budoucích sítí 5G založený zejména na objektivním hodnocení rizik spojených s nástupem sítí 5G a adekvátních opatřeních, která mají za cíl tato rizika snižovat. Podle Komise všechny členské státy učinily řadu konkrétních kroků k vyšší bezpečnosti, čímž demonstrují svou ochotu postupovat v této oblasti koordinovaně na celounijní úrovni, ale zároveň říká, že je nutné bezodkladně začít snižovat riziko závislosti na jednom dodavateli a také přidat v nastavování procesu screeningu přímých zahraničních investic.
EU 5G toolbox byl vydán letos koncem ledna a ukazuje shodu členských států spolu s Agenturou Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) na nutnosti bezpečného budování sítí 5G. Jednotlivá opatření tohoto dokumentu se opírají například o vytváření rizikových profilů jednotlivých dodavatelů technologií a tvorbu konkrétních opatření, která zamezí vstupu těm dodavatelům, kteří budou shledáni jako vysoce rizikoví. Jako další velké riziko toolbox identifikuje hrozbu závislosti na jednom dodavateli. Konkrétní podoba a rychlost přijetí opatření jsou v kompetenci členských států. V této souvislosti se i v České republiky dostávají do popředí zájem některé události a zprávy, z nichž příkladem uvádíme: …

Více v časopise…

Johannes Gungl, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Náš svět, rozdělen do tří hlavních ekonomických bloků, se účastní boje o obchodní a technologickou nadvládu. V tomto moderním a stále digitálnějším světě si nikdo nemůže dovolit zaostávat. Mezi jednotlivými hráči však existuje nedostatek důvěry. Jedním z ústředních bodů pokračujícího boje je otázka, zda by čínskému dodavateli Huawei mělo být zakázáno podílet se na budování našich 5G sítí. Téma silně prosazované v USA. Tento článek je výzvou k intenzivnějšímu dialogu a diskuzi založené na skutečných faktech.
Loni v létě jsem četl poslední knihu bývalého amerického poradce pro národní bezpečnost, velvyslance Johna Boltona. „Místnost, kde se to stalo“ poskytuje jedinečný pohled na americký správní systém. Jako člověka z telekomunikací mě nejvíce zajímaly Boltonovy myšlenky o Číně a čínských technologických firmách, jako je Huawei. Rétorika USA naznačuje velké znepokojení nad bezpečností a integritou západních 5G sítí. Podle Boltona se však zdá, že není jasné, zda existují skutečné obavy o bezpečnost. Popisuje různé skupiny ve státní správě a některé ekonomicko-politické úředníky, kteří se domnívají, že Huawei není hrozbou, ale jen dalším konkurentem, a snaží se tak chránit americké firmy.1 A také samotný prezident Trump naznačil, že Huawei může být „jen dalším americkým vyjednávacím čipem v obchodních jednáních“.2 V Evropě, 14. října 2020, 41 europoslanců z pěti různých politických skupin (EPP, S&D, Renew, Greens a ECR) podepsalo dopis evropským komisařům Bretonovi, Vestagerovi a Dombrovskisovi, ve kterém vyslovili obavy ohledně kybernetické bezpečnosti 5G a nekalé soutěže mezi evropskými a čínskými dodavateli a vyzvali k přijetí opatření.3 Mezi ně patřilo uzavření evropského trhu se zadáváním zakázek pro 5G sítě zahraničním firmám při nedostatečné reciprocitě. Tento dopis však neobsahuje žádné důkazy o tom, že společnost Huawei představuje bezpečnostní riziko, ani neodráží realitu čínského telekomunikačního trhu. …

Více v časopise…

Tereza Gáliková, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

V Praze v současné době působí zhruba 400 poskytovatelů internetového připojení a telekomunikačních služeb. Na 2 miliony koncových přípojek, z nichž aktivních je 600 tisíc, je to poměrně vysoké číslo. Přesto se objevil na pražském infrastrukturním trhu nový hráč, dceřiná společnost PREdistribuce, PREnetcom.
Myšlenka využití energetické infrastruktury pro budování optických sítí je přirozeně spojená s vlastní potřebou energetiky síť průběžně udržovat, modernizovat a v místech, kde vznikají nové rezidenční i komerční projekty, i budovat. Ročně PREdistribuce obnovuje desítky kilometrů starých silových kabelů a staví další desítky kilometrů nových. …

Více v časopise…

Tomáš Kolder, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Výrazně rychlejší vysokokapacitní sítě nové generace se zejména ve světle pandemie Covid-19 spojené s nárůstem nezbytných on-line aktivit stávají stále důležitějším tématem. Komerční sítě 5G mohou od léta využívat obyvatelé částí Prahy a Kolína, od října se k nim přidali i zákazníci v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Jeseníku. A od listopadu je pokryté i Brno. Do konce roku má být 5G dostupné pro čtvrtinu populace obou metropolí. 5G si pak mohou užít i Pražané v některých stávajících stanicích metra. Rychlé a celoplošné nasazení nových sítí je však na českém území stále nejisté. Po dlouhých průtazích již došlo k dokončení aukce kmitočtů 5G, otázkou však u některých stále zůstává výběr dodavatelů 5G technologií.
„Potřeba rychlých moderních sítí s vyšší propustností dat roste a pandemie by mohla budování sítí páté generace spíše urychlit,“ říká Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei pro region střední, východní a severní Evropy. V souvislosti s výstavbou 5G sítí ale zdůrazňuje otázku bezpečnosti. K jejímu dosažení je zapotřebí zapojení všech zúčastněných stran a je tak společnou záležitostí legislativních a regulačních orgánů, operátorů, dodavatelů, ale i samotných uživatelů. …

Více v časopise…

Jan Vašátko, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Důležitost systémů 5G získává geopolitický rozměr. Vzhledem k pozici sítí páté generace, jako aktiva národní bezpečnosti a síly ekonomiky, se současné strategie a principy neomezují jen na národní agendy. Na úrovni EU se proto aktuálně zpřesňuje soubor opatření, založený na sadě opatření zaměřených na zmírnění hlavních kybernetických bezpečnostních rizik sítí páté generace prostřednictvím jednotných a koordinovaných postupů ve všech členských státech. Průběžné hodnocení implementace opatření1, která mají být v oblasti kybernetické bezpečnosti přijata však ukazuje, že cesta členských států k jednotnému koordinovanému přístupu nebude triviální úlohou i vzhledem k aktuálním transatlantickým vazbám EU. V příspěvku si v časové řadě všimneme zejména vývoje pozic, názorů a přístupů členských států k možnostem diverzifikace dodavatelských řetězců pro sítě 5G jako jednoho ze stěžejních klíčů k přijetí účinných bezpečnostních opatření. V tomto spojení se nejčastěji hovoří o čínských společnostech Huawei a ZTE, na jejichž účast na výstavbě nových telekomunikačních sítí se názory členských států v tomto ohledu liší. Společnosti Huawei i ZTE však všechna obvinění z narušování bezpečnosti popírají a obhajují svoji nevinu.
Strategie diverzifikace dodávek systémů 5G
Opatření k omezení zapojení dodavatelů na základě jejich rizikového profilu v několika členských státech již existují a v dalších jsou v pokročilé fázi přípravy. V zásadních změnových procesech na telekomunikačním trhu je zřejmě i po počáteční politické neshodě tradičně vpředu Spojené království (připomeňme si někdejší razantní nástup opatření k liberalizaci trhu britských telekomunikací). …

Více v časopise…

Ing. Lubomír Bokštefl, MPO ČR, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

IV. výzva na podporu výstavby přístupových sítí k vysokorychlostnímu internetu byla vyhlášena 4. března 2020, s možností podat žádosti o poskytnutí dotace na výstavbu sítí v oblastech, kde žádný z investorů doposud neprojevil zájem potřebné sítě vybudovat. Původní termín pro podání byl s ohledem na aktuální vývoj virové nákazy Covid-19 a ve vztahu na přijatá preventivní opatření v ČR prodloužen do 5. 9. 2020.
Výzva směřovala do 42 intervenčních oblastí, ve kterých bylo označeno 3016 základních sídelních jednotek z celkem 127.146 adresních míst obytných budov, ve kterých není doposud možno zřídit vysokorychlostní připojení k internetu (s rychlostí stahování alespoň 30 Mbit/s). …

Více v časopise…

Tomáš Sedláček, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Současná bezprecedentní situace má vliv na všechny oblasti ekonomiky a života. Online výuka a homeoffice se staly běžnou součástí života miliónů lidí. Jaké jsou první analýzy, poznatky a reakce v otázce zejména dostupnosti vysokorychlostního internetu a vyrovnávání se s dopady krize po deseti měsících přinesla nejen nová zpráva OECD.
Je tomu deset měsíců, co se museli uzavřít dveře státních úřadů, škol, firem a většiny dalších organizací. Pracující i studenti zůstali doma a byli zcela odkázáni na možnost práce, vzdělávání, komunikace i sociálního života pomocí internetového připojení. Pandemie doslova přinesla naši závislost na moderních telekomunikacích. COVID-19 jednoznačně vyvolal digitální transformaci tím, že podniky začali fungovat online, školy vytvořily virtuální učebny pro pokračující vzdělávání žáků a studentů a odborníci, jako jsou vědci, lékaři a soudci, přešli na online konzultace či cloudové informační systémy. …

Více v časopise…

prof. Ing. Jiří Mišurec, CSc., vedoucí Ústavu telekomunikací FEKT VUT Brno, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Vysoké učení technické (VUT) v Brně si v roce 2019 připomnělo 120. výročí svého vzniku. Dnes patří k největší české vysoké škole v Brně a je největší technickou univerzitou v České republice. Její základní stavební kámen současnosti, Ústav telekomunikací, vznikl společně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) v roce 1959. Patří dnes k nejvýznamnějším institucím fakulty. Dovolte mi proto, jako vedoucímu tohoto nepřehlédnutelného centra inovací, stručně představit jeho hlavní aktivity.
Hlavní aktivity Ústavu telekomunikací
Ústav telekomunikací (UTKO) se zaměřuje na výuku a výzkum v oblastech informačních a komunikačních technologií, informační bezpečnosti a audio inženýrství. V současné době garantuje deset studijních programů v bakalářském, magisterském a doktorském studiu. Za zmínku stojí bakalářské studijní programy s názvy Telekomunikační a informační systémy, Informační bezpečnost a Audio inženýrství, které profilují studenty k dalšímu studiu magisterských a následně také doktorských programů. …

Více v časopise…

rozhovor připravil Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Rozhovor se Salwou Saafi, studentkou Ph.D. na Ústavu telekomunikací VUT v Brně (VUT) a zároveň na Oddělení elektrotechniky na Tampere University ve Finsku (TAU). Salwa Saafi studuje Ph.D. pod záštitou výzkumného projektu H2020 s názvem A-WEAR a pracuje na vývoji mobilních komunikačních technologií pro nosiltelné aplikace (wearables) v průmyslu. V tomto rozhovoru představí svůj projekt a potenciální cíle mobilních a nositelných technologií v průmyslových sítích nové generace.
Můžete mi prosím stručně popsat projekt A-WEAR, kterého se účastníte?
A-WEAR znamená síť pro dynamické nositelné aplikace s omezeními ochrany soukromí. Jedná se o výzkumný program H2020 v rámci Marie Sklodowska-Curie Innovative Training Network (ITN) / European Joint Doctorate (EJD), který sdružuje univerzity a průmyslové partnery z Finska, České republiky, Itálie, Rumunska a Španělska. Jak název napovídá, tento projekt je postaven na budoucích úkolech nositelných aplikací v oblasti výpočetní techniky, lokalizace, zpracování dat, ochrany soukromí a komunikace. …

Více v časopise…

Prokop Konopa, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Na konci jara 2021 by se měl v Hradci Králové uskutečnit již 24. ročník populární konference ISSS. Podmiňovací způsob v předchozí větě je samozřejmě oprávněný, v letošním roce se díky restriktivním opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií samotná akce několikrát odložila, a nakonec se konala v online formátu. Bylo to sice moderní a pozitivně hodnocené řešení, nicméně chybělo to nejdůležitější – vzájemné setkávání politiků, stovek zástupců veřejné správy, odborníků a dodavatelů technologií či služeb pro efektivní digitalizaci státní správy i samospráv. Účastníci každoročně mají možnost nejen nabrat maximum informací o nejnovějších trendech a technologiích, ale zároveň mohou diskutovat další kroky v oblasti informatizace veřejné správy, vyměňovat si zkušenosti či prezentovat úspěšná řešení.
V poslední dekádě počet registrovaných hostů pravidelně překračuje 2 tisícovky a mezi aktivními účastníky konference zpravidla nechybí několik členů vlády ČR v čele s premiérem, desítky senátorů a poslanců Parlamentu ČR, šéfové státních organizací, hejtmani, primátoři a další zástupci státní správy i samospráv. Téměř každoročně se aktivně účastní i zástupci Evropské komise a další významní hosté z mnoha zemí Evropy. …

Více v časopise…

Prokop Konopa, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Populární celostátní soutěž o nejlepší webové stránky měst, obcí a elektronické služby a projekty Smart city probíhá již více než dvě desetiletí. V posledních letech se jí pravidelně účastní soutěžící ze všech 14 krajů ČR, kteří mohou přihlásit své projekty i do Zvláštní ceny ministryně pro místní rozvoj o nejlepší turistickou prezentaci. Hlavním organizátorem soutěže, v níž se v letošním roce hodnotily téměř čtyři stovky webů či elektronických služeb, je spolek Český zavináč. …

Více v časopise…

Tereza Gáliková, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Vybrat si vhodnou nabíječku může na první pohled vypadat složitě, ale pokud si hned na začátku správně odpovíte na několik klíčových otázek, máte téměř vyhráno. V tomto článku se budeme soustředit na výběr stanic pro soukromé a poloveřejné nabíjení (např. v garážích bytových domů či v kancelářských budovách). Téma veřejných nabíjecích stanic, kde je volba správné technologie na jejich provozovateli, necháme na jindy.
Co musíme tedy vzít v úvahu před výběrem nabíjecí stanice:
K jakému účelu bude nabíječka sloužit?
Tento požadavek určuje vybavení nabíječky funkcemi.
Pro nabíjení soukromého vozidla v místě bydliště nebo pracoviště, bez potřeby sledování odebrané energie, plně postačí základní nabíječka bez jakýchkoliv dalších funkcí. Elektromobil jednoduše připojíte kabelem k nabíječce a máte hotovo. …

Více v časopise…

Micos Telcom, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2020-04.

Jedinečný kompaktní design a možnosti před-instalace z výroby pomáhají zkrátit dobu montáže,
a
 snížit tak náklady na instalaci až o 50 %.

  • MTeH MINI umožňuje terminaci konektorů isvařování optických vláken.
  • Zvýroby ho lze dodat před-instalovaný adaptéry, pigtaily nebo splittery.
  • Díky kompaktní velikosti se může instalovat do rozměrově omezených prostor.
  • Disponuje dvěma dvířky uzamykatelnými vrutem – většími pro technika sodbornými dovednostmi, který pracuje se splittery, sváry apigtaily, a menšími pro technika bez odborných dovedností, který připojuje zákaznické drop kabely.

Kde používat MTeH MINI
MTeH MINI najde své uplatnění jako patrový nebo hlavní optický rozvaděč v bytových a rodinných domech. Lze ho využít pro všechny kabelové aplikace (riser kabely, buffered tubes, mikrotrubičky
a ribonové kabely) a pro GPON sítě s před-instalovaným splitterem.

Více v časopise…