2019 – 02

Vážení čtenáři,
asi jste si všimli, jak laická veřejnost a zejména politikové po dlouhé době diskutují téma dalšího čtvrtého operátora. Nejvyšší představitelé naší vlády prezentují přicházející novou mobilní technologii 5G, jako revoluci v telekomunikacích a vykreslují budoucího čtvrtého operátora jako spasitele skutečného konkurenčního trhu v České republice. Kolikátý čtvrtý operátor to už v historii telekomunikací asi bude? Co bude tou zásadní revolucí? Že budeme moci sledovat na mobilním telefonu 5G televizní vysílání v super kvalitě? Jaké budou asi nové aplikace pro rychlá mobilní data a jak se uplatní v našem běžném životě? Těchto otázek je možné položit určitě mnohem více, ale v žádném případě bych technologii 5G nepřeceňoval. Proto jsme se rozhodli, že budeme v našem časopise NEXT GENERATION/TELEKOMUNIKACE mnohem více prezentovat informace právě o této nastupující technologii do mobilního světa telekomunikací. Právě v tomto čísle najdete několik článků, podotýkám odborných, které popisují, jak technologie 5G, tak i vše další, co se musí při budování těchto sítí zajistit. Jedná se zejména o investičně náročné instalace optických tras, na které budou připojeny základnové stanice. Přenášené datové kapacity budou opravdu veliké, takže jiné možnosti přenosových sítí nepřicházejí moc v úvahu. Z tohoto hlediska vyvstává opět zásadní otázka existence služeb 5G v České republice, jak rychle se připraví projekty a zejména stavební povolení pro optické trasy. Všichni víte, na co narážím, samozřejmě na stavební legislativu a náš stavební zákon. A samozřejmě na další legislativní paskvily, které prý umožní rychlejší výstavbu sítí nové generace. Pokud kdokoli z vás bude mít chuť doplnit naše psaní o technologiích, sítích a službách 5G, jste vítání a NG/T rádo bude publikovat vaše odborné příspěvky. Určitě ještě stojí za zmínku, že operátoři O2 a CETIN nedávno v Kolíně předvedli testovací chod mobilní sítě 5G, a to konkrétně na frekvenci 3,5 GHz, kterou mají na měsíc vypůjčenou od ČTÚ. Ta se následně také stane předmětem aukce. Na podzim snad budou předloženy podmínky k veřejné diskuzi a začátkem roku 2020 můžeme očekávat aukci.
Další velmi významnou záležitostí, které se chceme věnovat v dalších vydáních NG/T, je velice diskutovaná a aktuálně probíraná směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace. Ten nahradí současný předpisový rámec pro sítě a služby elektronických komunikací v EU. Nová pravidla začnou platit na sklonku roku 2020. Členské státy budou tyto předpisy používat od 21. prosince 2020. V tomto čísle můžeme zahájit „rozpravu“ článkem pana Zdeňka Vaníčka a věřím, že na podzim přineseme širší a zajímavé informace.
Rád bych ještě ocenil příspěvek odborníků z Oddělení kontroly datových služeb z Českého Telekomunikačního Úřadu. Jejich článek Kvalita služby přístupu k Internetu v pevném místě a navazující článek Rychlost přípojky a dotační Výzva II – OP PIK Vysokorychlostní Internet Honzy Broučka významně zvyšují odbornou úroveň časopisu NEXT GENERATION/TELEKOMUNIKACE.
Tento časopis je o sítích, proto nesmí chybět rovněž informace o nových optických technologiích. Příspěvek „NG-PON2 je budoucností pasivních optických sítí“, ukazuje, kam se datové sítě budou ubírat.
Nemůžeme v NG/T nevzpomenout na pana Ing. Ivana Říčaře, CSc., který nedávno odešel do „telekomunikačního nebe“. Proto věnujeme stránku vzpomínce na něho.

Váš
Svatoslav Novák

 • EU | Swisscom je na cestě k pokrytí 90 % obyvatelstva sítí 5G do konce roku 2025 má dosáhnout dvojnásobku. (NZZ am Sonntag) Urs Schaeppi, CEO Swisscom, sdělil, že společnost může do konce roku pokrýt 90 % švýcarského obyvatelstva sítí 5G.
  V první fázi chce Swisscom dosáhnout co nejrychlejšího pokrytí celého území, pro které nebude nutné budovat mnoho nových antén. Zákazníci mohou standardně používat 5G v rámci svého aktuálního předplatného, i když s omezením rychlosti. Ve druhé fázi by docházelo k zahuštění sítě, případně by se zvyšoval limit, aby bylo možné nabídnout rychlejší spojení.
 • EU | Británie je v současné době v optice na konci evropské ligy. V redakčním článku publikovaném v The Daily Telegraph Boris Johnson řekl, že kdyby byl zvolen novým lídrem Konzervativní strany, garantoval by 100 % pokrytí domácností vysokorychlostní sítí FTTH do roku 2025.
  Vláda UK v současné době slibuje, že 100 % pokrytí sítí FTTH splní do konce roku 2033 a v tomto kontextu jde podle Johnsona o cíl „směšně neambiciózní“.
  Komentáře v odborném tisku k tomu dodávají, že slib společnosti BoJo 2025 nemá žádnou oporu ve skutečnosti: „Být ambiciózní je v pořádku, ale kvalifikovaná většina by doufala, že ambiciózní lidé žijí ve světě reality“.
 • SVĚT | Ruský ministr navrhuje přenesení čínské produkce 5G a zařízení IoT do Ruska. (Cnews. Ru) Ruský ministr komunikací Konstantin Noskov navrhl přenesení čínské výroby zařízení 5G a IoT do Ruska, uvádí Cnews. ru, a cituje Noskovo stanovisko předané čínskému protějšku Miao Wei. Zařízení by bylo určeno pro ruský trh.
 • EU | UEFA buduje platformu OTT a spolupracuje s německou fotbalovou ligou. Zástupci Unie evropských fotbalových asociací uvedli, že Unie vyvinula novou platformu pro vysílání streamů (Over The Top, OTT) nazvanou UEFA.tv. Zpočátku bude nabízet originální programy založené na materiálech z fotbalových archivů, živé přenosy soutěží mládeže a obsah ze zákulisí a rozhovory. Diváci se mohou zaregistrovat zdarma.
 • ČR | Operátor O2 představil síť 5G spuštěnou v reálném prostředí. O2 představil 20. června 2019 v Kolíně síť 5G spuštěnou v reálném prostředí. Testuje ji společně se společností CETIN a technologií od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MiMo 64T64R a 256QAM.
 • EU | Evropa uveřejnila výběr osmi lokalit pro nasazení superpočítačů světové třídy. (EK) EU vybrala prostřednictvím EuroHPC (European High-Performance Computing ) osm lokalit pro první superpočítačová centra, která budou budována v členských státech. Centra budou sloužit v evropských výzkumných pracovištích průmysl a podniky při vývoji nových aplikací v širokém spektru oblastí, od navrhování léčiv a nových materiálů až po boj proti změně klimatu. Tím by se Evropa zařadila ke špičkovým superpočítačovým globálním hráčům. Hostitelské servery budou umístěny v Sofii (Bulharsko), Ostravě (Česká republika), Kajaani (Finsko), Bologni (Itálie), Bissenu (Lucembursko), Minho (Portugalsko), Mariboru (Slovinsko) a Barceloně (Španělsko).
 • EU | BT posiluje operace kybernetické bezpečnosti napříč Evropou. BT podpořila své operace v oblasti kybernetické bezpečnosti v Evropě novým centrem bezpečnostních operací (SOC) v Paříži a modernizací svých zařízení v Madridu a Frankfurtu.
  Pařížský Cyber SOC bude poskytovat pokročilé zjišťování incidentů, zpravodajské služby, orchestrační a automatizační služby. Byl také speciálně navržen tak, aby splňoval požadavky směrnice PDIS i evropské směrnice NIS, což by umožnilo společnosti BT, aby se kvalifikovala jako poskytovatel služby detekce bezpečnostních incidentů.
  Bezpečnost se vyšším využíváním podnikových aplikací v cloudu a nasazováním IoT zařazuje mezi priority rozvoje.
 • EU | Zákaz Huawei a ZTE 5G by mohl zatížit obor telekomunikací 62 miliardami dolarů. (Bloomberg) Odepření přístupu k čínským síťovým technologiím společností Huawei Technologies Co. A ZTE Corp. nové generace by mohlo zatížit evropské operátory mimořádnými náklady v objemu 55 miliard eur (62 miliard dolarů). Celoevropská implementace 5G by tím mohla být opožděna až o 18 měsíců, uvádí zpráva asociace GSMA z května t. r.
  Huawei, a v menší míře ZTE ovládají 40 % evropského trhu s telekomunikační technologií.
 • SVĚT | Huawei očekává v příštích dvou letech ztrátu tržeb ve výši 30 miliard dolarů v důsledku zákazu technologií a připravuje se na zhroucení prodeje smartphonů. (Shenzhen) Šéf Huawei připustil, že oproti prognózám se sníží příjmy společnosti v příštích dvou letech o 30 miliard dolarů a to v důsledku současného zákazu technologií a snahy vlády USA odradit západní spojence od používání produktů společnosti, řekl zakladatel a CEO Ren Zhengfei 16. června v rámci panelové diskuse v sídle společnosti Shenzhen. Ren dodal, že společnost „udělá však během této doby mnoho výrazných změn v technických verzích produktů a do roku 2021 bude firma jako znovuzrozená“.
 • EU | FTTH Council Europe zvolila nové představitele a stanovila strategie pro rok 2019. Rada FTTH Council Europe oznámila, že novým prezidentem společnosti bude Kees de Waard ze Skyplane Optics. De Waard byl zvolen do funkce po dokončení druhého funkčního období Ronana Kellyho.
  Jednou z klíčových priorit nového vedení bude podpora jednotného postoje členských států EU k problematice vypínání klasických měděných sítí. K této otázce Rada vypracuje návrhy postupů pro odstranění regulatorních překážek, které brání tomu, aby se Evropa stala plnohodnotným kontinentem vláken.
 • EU | Telia Finsko odstavuje pevnou telefonní síť. Telia Finland uvedla, že na začátku června zahájila odstavování své pevné telefonní sítě z provozu. Některé telefony již byly nečinné, ale polovina účastníků podle sdělení používá své staré pevné číslo portované do mobilní sítě. Ukončení provozu pevné metalické sítě bylo oznámeno v lednu.
 • EU | Aukce 5G spektra přinesla Německu 6,6 miliardy eur. (Reuters) Aukce frekvenčních bloků 5G skončila ve středu 12. 6. večer po 497 kolech a trvala asi tři měsíce. Výsledek je vysoko nad očekáváním odborníků. Německo by nyní mělo získat čtvrtou mobilní síť.
  Deutsche Telekom, který získal 130MHz spektra za to zaplatí celkem 2,17 miliardy eur. V otázce stanovení cen spektra byl nejotevřenější CEO společnosti Deutsche Telekom Tim Hoettges: „Vytváří se umělý nedostatek veřejných zdrojů, který může zvýšit cenu,“ řekl, jak oznámila agentura Reuters. „Nakonec na výstavbu nezbydou peníze,“ dodal.
  Vodafone Německo zaplatil celkem 1,88 miliardy eur za 90MHz spektra 3,6 GHz a dalších 40MH ze spektra 2100MHz. Licence pro oba bloky spektra bude platit do roku 2040.
  Telefonica Deutschland, třetí největší MNO v Německu, utratila celkem 1,42 miliardy eur za 90MHz spektra, čímž získala 20MHz spektra 2100 MHz a 70 MHz v rozsahu 3,6GHz.
  Nováček aukce, 1 & 1 Drillisch, získal 50MHz z pásma 3.6GHz a 20MHz v pásmu 2100MHz.
 • EU | Vlády a regulátoři musí podle GSMA dohlédnout na zajištění racionální míry návratnosti investic do 5G spíše, než na aukci vydělávat. Odvětvová organizace GSMA varovala, že vlády musí odolávat nutkání používat své aukce 5G spektra jako zdroje příjmu. GSMA uvádí, že by vlády umělým zvyšováním nákladů na spektrum pro krátkodobý finanční zisk mohly ohrozit budoucí profitabilitu svých digitálních ekonomik.
  GSMA k tomu v květnu vydala svůj dokument „ Auction Best Practice“. GSMA odhaduje, že 5G bude mít v příštích 15 letech socioekonomický dopad 2,2 bilionu USD. Předpokládá také, že do roku 2025 bude 5G tvořit 30 % všech spojení na klíčových trzích, zejména USA, Číny a Evropy.
 • SVĚT | FCC uvolňuje 166,8 milionu USD na vysokorychlostní připojení venkova. (STATESCOOP) Federální komunikační komise 10. 6. schválila 166,8 milionu dolarů na financování vysokorychlostního připojení ve venkovských oblastech ve 22 státech USA.
  Poslední autorizace jsou součástí programu o hodnotě 1,49 miliardy dolarů pro zlepšení konektivity pro přibližně 700 000 lokalit během desetiletí.
 • EU | Ericsson: 5G roste rychleji, než se očekávalo. Podle zprávy společnosti Ericsson o mobilitě se očekává, že počet účastníků v síti 5G v roce 2024 dosáhne 1,9 miliardy. Předpokládá se, že do roku 2024 pokrytí dosáhne 45 % světové populace, a Ericsson odhaduje, že by mohlo dosáhnout až 65 %, protože technologie sdílení spektra umožňuje nasazení 5G na frekvenčních pásmech LTE.
  Do konce roku 2019 se s rostoucí dostupností dostanou na trh chytré telefony pro všechna hlavní pásma spektra 5G s odhadovaným počtem účastníků překračujícím 10 miliónů.
  Očekává se, že přírůstek účastníků 5G bude nejrychlejší v Severní Americe, přičemž v tomto regionu se v roce 2024 očekává již 63 % mobilních účastníků 5G.
  Celkový mobilní datový provoz v prvním čtvrtletí 2019 dále globálně rostl, meziročně o 82 %. Předpokládá se, že do konce roku 2024 bude dosahovat měsíčně 131 exabytů (EB), kdy se předpokládá, že 35 % přenesou 5G sítě.
 • SVĚT | IoT směřuje v roce 2023 k vrcholu 1,1 bilionu dolarů – IDC. IDC vydala průvodce internetem věcí, který naznačuje, že globální výdaje na IOT by mohly v roce 2023 dosáhnout 1,1 bilionu dolarů.
  K růstu pravděpodobně nejvíce přispějí segment výroby diskrétních prvků, ucelených výrobních procesů a dopravy, které dohromady představují třetinu celkových světových nákladů.
  Zajímavým trendem pro telekomunikační operátory je růst výdajů spotřebitelského trhu a zájem o nové služby IOT. Po roce 2023 by se měl stát spotřebitelský trh největším segmentem.
 • SVĚT | V Jižní Koreji je 1 milion účastníků 5G. (Pixabay)Operátoři se zaměřili na start služby 5G v oblastech s velkým provozem v hlavních městech země. Jihokorejské zpravodajské servery uvádějí, že jihokorejští operátoři společně dosáhli 1 milionu účastnických přípojek dne 10. června. Uvedený mezník byl dosažen za pouhých 69 dní od zahájení komerčního provozu 5G v zemi, přičemž míra naplnění tohoto mezníku v síti 4G Jižní Koreje v roce 2011 trvala 80 dní.
 • SVĚT | Iridium spouští přenosné satelitní push-to-talk rádio. Společnosti Iridium Communications a partner Icom Incorporated oznámily komerční dostupnost tzv. prvního specializovaného satelitního push-to-talk (PTT) rádia na světě. Zařízení bude dostupné prostřednictvím kombinace stávajících partnerských sítí společnosti Iridium a Icom.
 • EU | Evropské fondy investují do projektů sítí FTTH ve Slovinsku. (EK) Fond Connecting Europe Broadband Fund (CEBF) uzavřel dohodu ve Slovinsku o poskytnutí investičních prostředků na výstavbu vysokorychlostní sítě FTTH ve venkovských oblastech Slovinska, jejímž cílem je pokrytí více než 240 000 lokalit. Jedná se již o třetí úspěšně uzavřený projekt fondu.
 • EU | Telefonica cílí na „100% pokrytí vláknem“ do roku 2024. (Movistar) Telefonica zveřejnila plán, který má zajistit pokrytí optickým připojením celé španělské populace, včetně lokalit s méně než 5 000 obyvateli během příštích 5 let. Společnost má nyní největší síť FTTH v Evropě. Koncem března bylo v dosahu sítě 21,8 milionů objektů. Maloobchodní prodej vláken se meziročně zvýšil o 13 procent na více než 4 miliony. Společnost nedávno také oznámila plány na uzavření více než 1 200 spojovacích uzlů ADSL.
 • EU | Vodafone zapnul 15. června ve Španělsku síť 5G v 15 městech. Vodafone Španělsko potvrdil, že 15. června zahájí provoz prvních komerčních sítí 5G v 15 městech. Počet startovacích měst je více než dvojnásobkem původně oznámeného počtu společností v minulém měsíci. Realizace přinese zákazníkům rychlost až 1 Gbit/s v Madridu, Barceloně, Valencii, Seville, Malaze, Zaragoze, Bilbau, Vitorii, San Sebastianu, La Coruna, Vigo, Gijon, Pamplona, Logrono a Santander. Ke konci roku se rychlost zvýší na 2 Gbit/s, což je přibližně desetinásobek současného maxima 4G, přičemž latence se v ideálních podmínkách sníží na méně než 5 milisekund.
 • SVĚT | Apple chce přesunout výrobní kapacity. (Nikkei) Pokračující obchodní spor mezi Spojenými stáry a Čínou způsobil, že společnost Apple přehodnotila svoji výrobní závislost na Číně – kde se vyrábí 90 % výrobků Apple – jako riskantní a společnost hledá způsoby, jak diverzifikovat svůj dodavatelský řetězec.
  Nikkei uvádí, že Apple požádal významné dodavatele, aby prověřili náklady na přesun 15 % až 30 % své výrobní kapacity z Číny do jiných zemí, zejména do jihovýchodní Asie a Mexika.
  Očekává se, že proces přesunu téměř třetiny výrobní kapacity společnosti Apple do dalších zemí bude trvat až tři roky.
 • SVĚT | Huawei připravuje roll-out OS Hongmeng. (Reuters) Huawei je v procesu potenciálního spouštění vlastního operačního systému Hongmeng (OS), který nahradí operační systém Android, jak sdělil zástupce společnosti pro komunikaci listu Reuters. Společnost si již nechala zaregistrovat ochrannou známku Hongmeng v řadě zemí. Jedním z důvodů je pokračování kauzy kolem společnosti Huawei, kterou mnohé technologické giganty odstřihly od některých svých služeb.
  Hongmeng má být připraven „v řádu měsíců“ pro případ, že se napětí rozšíří na plnohodnotnou obchodní válku.
 • EU | Ofcom potvrzuje, že vysokorychlostní univerzální připojení (USO) vstoupí v platnost od března 2020. (OFCOM) Britský telekomunikační regulační úřad Ofcom oznámil, že od 20. března 2020 budou moci rezidenční a obchodní zákazníci požadovat připojení k vysokorychlostní univerzální službě (USO). Za poskytovatele služby byly označeny společnosti BT a KCOM. Tito dva poskytovatelé budou přijímat žádostí o připojení k USO a odpovídat za výstavbu nezbytné infrastruktury. V rámci systému USO mohou zákazníci, kteří nemají přístup k „slušnému“ připojení požádat o účastnictví v USO v „rozumném časovém rámci“. Standard je v současné době určen vládou Spojeného království jako rychlost stahování alespoň 10 Mbit/s a upload 1 Mbit/s.
 • EU | BT konsoliduje svá pracoviště v U.K., prodává 90 % svých nemovitostí. (BBC) Nové „budoucí“ pobočky budou vybaveny 5G konektivitou a optickým připojením, řekl BT.
  Finančně zatížená společnost BT bude v příštích pěti letech zavírat 270 ze svých 300 úřadoven napříč U. K. v naději, že ušetří přibližně 1,5 miliardy liber (1,9 miliardy dolarů) na výdajích. Společnost plánuje otevření pouze 30 poboček a prodej asi 90 % svých současných nemovitosti.
  Prvních osm poboček v rámci akce „Better Workplace“ bude umístěno v Belfastu v Severním Irsku; Cardiff ve Walesu; Edinburgh ve Skotsku; Bristol, Birmingham, Manchester a Ipswich v Adastral Park, Londýn.
  BT také plánuje přemístit své londýnské sídlo z budovy sv. Pavla, kterou společnost užívala od roku 1874. Společnost BT předpokládá, že program „Lepších pracovišť“ bude dokončen do konce roku 2023.
  BT také snižuje mzdové náklady u 13 000 zaměstnanců, z nichž dvě třetiny budou pocházet z britských pracovišť.
  Společnost se v posledních letech potýká s rostoucí konkurencí na britském trhu, a různými skandály. Gavin Peterson, bývalý generální ředitel společnosti BT a 14letý veterán společnosti, byl v říjnu 2018 odvolán akcionáři a nahrazen Philipem Jansenem.
 • EU | Daimler a Telefonica Deutschland spolupracují na zavedení 5G do výroby aut.  (Reuters – daimler ag) Výrobce Mercedes-Benz a Telefónica Deutschland zavádí světově první síť 5G do rutinní výroby automobilů. Vnitřní mobilní síť pro industriální komunikaci pracuje s přenosem v řádu Gbit/s a je určena pro digitalizovanou montáž vozidel v továrně Mercededs-Benz Sindelfingen.

Rozhovor vedl: Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Rozvoji sítí 5G v ČR nic nebrání

Společnost Ericsson za dobu své existence revolučně ovlivnila oblast komunikací novými systémy ústředen a přepojování, digitálními technologiemi a stala se vedoucí silou ve vývoji mobilních telekomunikací. Když byla problematika širokopásového přístupu ještě v plenkách, firma Ericsson už pracovala na technologiích 3G a vyvíjela 4G dlouho před tím, než se smartphone stal naším všudypřítomným společníkem. Uplynulo již více než 140 let od doby, kdy malý výrobní závod založený Larsem Magnusem Ericssonem ve Švédsku začal šířit jméno firmy, která má dnes globální rozsah. Na jejím vzniku a rozvoji se významně podílela také manželka zakladatele, paní Hilda Ericsson. Vše začalo v mechanické dílně ve Stockholmu, kde Lars Magnus Ericsson vyvíjel telefony a Hilda Ericsson zajišťovala jejich výrobu a související navíjení cívek měděným drátem. Dnes se blíží nástup bezdrátových mobilních sítí 5G a Ericsson investuje do vývoje technologií, které zajistí operátorům vedoucí postavení v této oblasti.

Na úrovni operátorů a dodavatelů technologie diskutujeme tuhle otázku již několik let. Vzrůstající spotřeba dat nás nutí posouvat technologie stále dopředu, a to ideálně takovým způsobem, aby naše připravenost předběhla potřeby uživatelů. To si myslím, že je i případ 5G. Parametry, které 5G charakterizují, to znamená přenosová rychlost 1Gbps, latence 1 ms a možnost připojit milióny zařízení tzv. IoT (internet of things), vysoce překračují současné potřeby zákazníků. Na druhou stranu je třeba koukat se dopředu.

Jak se společnost připravuje na start nové generace mobilních sítí v České republice jsme měli možnost hovořit s panem Jiřím Ryntem, senior technical managerem Ericsson spol. s r.o.

Můžete uvést některé aktuální aktivity firmy Ericsson v České republice v souvislosti s 5G?

Více v časopise…

Rozhovor vedl: Svatoslav Novák, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

S Internetem celý rok aneb jak fungují alternativní operátoři

O startu a prvních zkušenostech zástupce nové generace poskytovatelů „telco“ služeb jsme měli příležitost pohovořit s panem Janem Ivanko, jednatelem start-up společnosti s příznačným názvem 365internet.

Co vás vedlo k založeni společnosti 365Internet?
Příběh založení 365internet je taková kombinace školního projektu a řešení situace, kdy dostanete výpověď v korporaci. Vše se sešlo v době, kdy CETIN uvedl na trh Mass Market Offer (MMO), tedy svoji velkoobchodní nabídku. Existovala již dříve, ale po rozdělení O2 vzniklo na trhu něco nového.
Nejprve v rámci seminární, později mé bakalářské práce vznikl dokument, jenž popsal podmínky, za nichž lze MMO profitabilně implementovat. Nu a když se nachýlil můj čas v telco společnosti, oslovil jsem několik investorů a rozjeli jsme přípravu 365internet. To se psal červen 2016. V září začal testovací provoz, v prosinci jsme spustili provoz komerčně a v únoru 2017 jsme měli první stovku zákazníků.

Více v časopise…

Autor: Petr Beneš, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Bez optiky žádná 5G / Nová konvergence pevné a mobilní sítě

Běžní uživatelé a podniky očekávají dostupnost budoucích šířek pásma bez omezení, kdykoliv a kdekoliv. Provozovatelé musí proto svoji infrastrukturu zahustit, virtualizovat a optimalizovat. Dříve od sebe odloučené infrastruktury pevné a mobilní sítě splynou v jednu velkou konvergovanou síť.
Optické vlákno zde bude hrát centrální roli, protože nabízí potřebné kapacity pro vysoká množství dat, která přicházejí v úvahu. Jak je možné tuto síťovou konvergenci realizovat a před jakými výzvami stojí provozovatelé sítí?

Internet věcí (Internet of Things – IoT) propojuje vše se vším a představuje tak pro sítě významnou výzvu. Velké šířky pásma, jakož i ultrakrátké a vysoce spolehlivé reakční doby v síti jsou předpokladem pro řízení a kontrolu částečně vysoce komplikovaných systémů v reálném čase. Zejména autonomní řízení vozidel, aplikace pro virtuální realitu a zážitky tzv. rozšířené reality (Augmented-Reality) vyžadují mnohem větší rychlost a kapacitu než dosavadní, rovněž výkonná infrastruktura.

Více v časopise…

Autoři: Ing. Petr Koudelka, Ph.D. a Ing. Karel Tomala, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Kvalita služby přístupu k internetu v pevném místě

Kvalitu služby přístupu k internetu si lze představit v podobě kvalitativních datových parametrů (QoS parametrů), které patří do skupiny aktuálně řešených otázek služeb přístupu k internetu, a to nejen s ohledem na připravovanou transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2018/1972 s názvem evropský kodex pro elektronické komunikace, ale i v souvislosti s kontrolou plnění povinností stanovených Nařízením EU 2015/2120 ve smyslu dopadu na výslednou výkonnost služby.

Více v časopise…

Autor: Jan Brouček, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Rychlost přípojky a dotační Výzva II – OP PIK Vysokorychlostní internet

V podzimním čísle časopisu Next Generation Telekomunikace [1] byl podrobně popsán význam rychlosti, která je hlavním parametrem přípojky k internetu. Rychlost určuje kvalitu přípojky i cenu za připojení. Rychlost stahování dat je rozhodujícím kritériem k definici pojmů vysokorychlostní internet nebo vysokorychlostní síť elektronických komunikací.

Více v časopise…

Autor: Zdeněk Vaníček, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Právní úprava pravidla „must carry“ podle evropského kodexu pro elektronické komunikace

Ve svém článku v posledním čísle NGT „Co přináší právo elektronických komunikací do procesu rychlých tržních a technologických změn“1 jsem se zabýval dvěma evropskými právními předpisy, které Evropský parlament a Rada schválily ke konci minulého roku. Jedním z nich byla velice diskutovaná a aktuálně probíraná směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace. Směrnici zveřejnil Úřední věstník EU 17. prosince 2018; nahradí současný předpisový rámec pro sítě a služby elektronických komunikací v EU.2 Nová pravidla začnou platit na sklonku roku 2020; podle článku 124 směrnice členské státy přijmou a zveřejní do 21. prosince 2020 právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí. Členské státy budou tyto předpisy používat od 21. prosince 2020.

Více v časopise…

Autor: Petr Kabilka, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

5G prakticky

V telekomunikacích jedno z nejdiskutovanějších témat dneška – „5G“. Mobilní síť, která je super rychlá se super malou latencí pro miliony zařízení. Jako uživatel spousty „smart“ zařízení a milovník nových technologií se těším, až si u nás na vesnici koupím svůj první 1Gbps tarif s latencí 1ms a nezruinuje to domácí rozpočet.

Více v časopise…

Autor: Jaroslav Hrstka, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

NG-PON2 je budoucností pasivních optických sítí

Společně s růstem využívání služeb na Internetu, rostou také nároky uživatelů na přenosovou kapacitu. Hlavní hnací silou je široká dostupnost sofistikovaných připojených zařízení, jako laptopy, smartphony, nositelná elektronika a rostoucí počet domácích zařízení a senzorů, které vyžadují různé typy připojení zahrnující nízkou latenci, velkou přenosovou kapacitu, garantovanou propustnost a vysokou spolehlivost. Poskytovatelům služeb přináší široké přijetí těchto nových technologií obrovské možnosti růstu, ale staví to před ně také významné výzvy.

Více v časopise…

Autor: TTC HOLDING, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Ing. Ivan Říčař, CSc.
*9. 4. 1944 – †13. 6. 2019

Ing. Ivan Říčař se narodil v Praze, kde také prožil většinu svého života. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT a v rámci studia absolvoval šest semestrů na prestižním Moskevském energetickém institutu. Po ukončení vysoké školy působil rok na západoněmecké Technické univerzitě v Darmstadtu. Od konce šedesátých let minulého století pracoval v tehdejším Výzkumném ústavu telekomunikací jako výzkumný a později vědecký pracovník. Disertační práci obhájil začátkem sedmdesátých let na ČVUT, kde také získal vědeckou hodnost. V Československu patřil mezi uznávané specialisty v oboru konstrukce měřících přístrojů pro telekomunikace. V této oblasti také spolupracoval s Institutem pro sdělovací techniku v Berlíně a společností Siemens v Mnichově. Řadu let působil na elektrotechnické fakultě ČVUT v oborové komisi pro obhajoby doktorských disertačních prací.
Po sametové revoluci zvítězil ve veřejném výběrovém řízení na pozici ředitele státního podniku Výzkumný stav telekomunikací. Měl výrazný podíl na jeho pozdější privatizaci, přeměně na standardní výrobní podnik a úspěšném startu obchodních aktivit pod novým názvem TTC TELEKOMUNIKACE.

Více v časopise…

Z JINÝCH OBORŮ, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Digitalizace ve zdravotnictví made in Europe

Uprostřed rozpačitého mlčení okolo „elektronizace českého zdravotnictví“ se uskutečnil počátkem dubna v Berlíně první ročník evropského kongresu DMEA s podtitulem Connecting Digital Health. Ten plynule navázal na dlouholetou tradici výstavy conhIT, jež získala v Berlíně, a díky Česko-německé obchodní komoře také v České republice. Účastník jistě ocenil německy věcnou diskuzi obecného stavu digitalizace ve zdravotnictví představenou v širších souvislostech. Některé závěry a názory přitom připomínají stav v ČR. .

Více v časopise…

Z JINÝCH OBORŮ, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

IFA 2019 – vše o inovacích

Světová výstava IFA se uskuteční v Berlíně v letošním roce ve dnech 6. až 11. září. Koncem dubna se v autonomním společenství Andalusie uskutečnila letošní IFA Global Press Conference, která umožnila nahlédnout do zákulisí přípravy špičkové světové technologické výstavy IFA Berlin 2019 vytvářející společnou platformu pro maloobchod, výrobce, inovátory, média a spotřebitele ze sektorů spotřební elektroniky a domácích spotřebičů.

Více v časopise…

Z JINÝCH OBORŮ, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

Laboratoř inovací chytrého města Brna

V dubnu byla slavnostně otevřena nová vědecko-výzkumná laboratoř na Ústavu telekomunikací, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Nová Innovation Laboratory je výsledkem úspěšné spolupráce americké společnosti AT&T a Ústavu telekomunikací FEKT reprezentovaného jeho vedoucím, prof. Jiřím Mišurcem. Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT zastupoval při slavnostním ceremoniálu její děkan, prof. Vladimír Aubrecht.

Více v časopise…

Autor: Tereza Gáliková, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

V roce 2019 bude mít téměř 80 % z celkových 3,8 milionu přípojek v síti CETIN dostupnou minimální rychlost 50 Mbit/s.

Před 4 lety jsme si v CETIN vytýčili jasný cíl – být synonymem pro Stabilní rychlý internet. Za dobu svého fungování jsme navýšili své investice do mobilní i fixní sítě z původně plánovaných 22 na 27 miliard korun tak, aby došlo ke zrychlení pevného připojení pro uživatele po celé ČR. Plošné zrychlení připojení pro co nejvíce českých domácností v co nejkratším možném čase jsme se rozhodli realizovat prostřednictvím masivní výstavby FTTC, tedy zavádění optiky do předsunutých DSLAMů – uličních rozvaděčů, kterých CETIN za dobu svého fungování postavil již více než 5200. Cílem je zkrátit délku metalického vedení od uživatelského modemu k rDSLAMu, který je umístěn v rozvaděči napojeném na optiku. Platí jednoduché pravidlo: čím kratší metalické vedení, tím vyšší rychlosti.

Více v časopise…

Autor: Svatoslav Novák, NEXT GENERATI@N Telekomunikace 2019-02.

KONFERENCE „PRAXE V SÍTÍCH aneb na samotě u lesa“

Rád bych vám ukázal povedenou edukační akci, která vznikla na základě dohody několika firem podnikajících v oblasti telekomunikací. Jedná se konferenci, která přirozeným a nekomerčním způsobem spojuje odborníky na výstavbu sítí elektronických komunikací, zejména optiky. Impulzem pro vytvoření takové akce byla skutečnost, že profesionální organizátoři konferencí hledají aktuální a horká témata, na které pak seženou lidi z firem, které ještě „položí na stůl“ organizátorů nemalé peníze. Odborníci z těchto firem pak ve svém vlastním čase musí odpracovat přednášky a v podstatě celou organizaci konference. Takže „naši telekomunikační soudruzi dali hlavy dohromady“ a vymysleli konferenci, kterou si sami organizují a předkládají témata, která jsou opravdu jasně cílená a aktuální. Konference je otevřená (samozřejmě za jistý nákladový poplatek) dalším lidem z oboru. Vzhledem ke krásnému prostředí Vysočiny a jistému zrcadlení stavebních témat z fenomenálního filmu Na samotě u lesa, vznikl název konference „Praxe v sítích … na samotě u lesa“.

Více v časopise…