2010 – 03
Svatoslav Novák, vydavatel časopisu Telekomunikace
Stát se musí chovat jako výkonná firma…
Je pozoruhodné, jak omezené a „úzkoprsé“ jsou vize a strategie českých vlád v zásadní oblasti života státu, kterou je dlouhodobá úspěšnost, prosperita a konkurenceschopnost. Ony strategie vlastně ani neexistují. Jsou to v podstatě jen projevy plnění předvolebních politických slibů, které se jednoduše obrací k základní položce, kterou je zaměstnanost. Pro snížení nezaměstnanosti se udělají jakékoli akce a podpory avšak bez zásadních rozmyslů co je dlouhodobě strategické a co ne. Proto se podpoří zahraniční investice směřující do ČR, např. v automobilovém průmyslu, které v krátkém časovém okamžiku zvýší zaměstnanost v daném regionu. Stáváme se tím pádem montovací velmocí mezi zeměmi střední a východní Evropy. Tečka.
Nic proti automobilovému průmyslu nemám. Je dobré, že se vytvoří nová pracovní místa. Nikdo však nepřemýšlí jaké dopady taková podpora má a co nám to dlouhodobě bude přinášet. Nebylo by vhodné hledat podpory a stimuly pro zahraniční investory a pro kreativní české subjekty i v dalších oblastech, zejména v takových, kde lidé této země budou růst a dlouhodobě produkovat vysokou kvalitu a přidanou hodnotu?
V žebříčku zemí atraktivních pro umístění služeb s vysokou přidanou hodnotou se Česká republika v posledních letech propadá. Například studie renomované poradenské společnosti A. T. Kearney „Global Services Location Index“ zařadila v roce 2009 Česko až na 32. místo z padesátky hodnocených zemí. Přitom v roce 2004 byla naše země čtvrtá, o tři roky později zaujímala 16. příčku. Podobná alarmující zjištění přinášejí i další průzkumy.
Stát je vlastně ohromná firma, která musí „bojovat“ na trhu s jinými státy. Proto se také vedení státu musí chovat jako profesionální vrcholový management. Taková vláda musí být řádným hospodářem a musí využívat nejmodernějších řídicích metod a marketingu. Bohužel opak bývá pravdou.
Proto je asi velmi vhodné aby se začaly významněji a hlasitěji ozývat profesní komory a průmyslové svazy. Ony musí ukazovat a dokazovat vládám jaká je realita. Otázkou zůstává, zda vlády tomu vyslyší a vezmou fakta a argumenty v potaz.
ICT Unie se jakožto profesní sdružení významných firem z oblasti ICT působících v ČR o to pokusila. Identifikovala hlavní bariéry bránící rychlejšímu rozvoji informačních a komunikačních technologií. Patří sem:
- Nedostatečný rozvoj širokopásmových připojení bez rozdílu technologie.
- Neadekvátní zhodnocení významu ICT průmyslu pro ekonomiku celé země.
- Omezené využití potenciálu ICT ve službách poskytovaných sektorem veřejné správy.
- Omezený počet vysoce kvalifikovaných lidských zdrojů.
- Globalizace a její hrozby pro ICT v ČR – především odliv služeb s vysokou přidanou hodnotou mimo ČR.
Současně ICT Unie zformulovala možná řešení jednotlivých problémů, tj. jak uvedené bariéry překonat. Dokument „Strategie ICT průmyslu“ předložila všem významným vládním úředníkům.
Obdobné problémy jako Česká republika – tedy jak plně využít potenciál ICT pro růst produktivity a konkurenceschopnosti – řeší celá Evropská unie. Z toho důvodu byla vypracována a letos 19. dubna ministry pro informační společnost členských zemí unie podepsána Granadská deklarace. Ta stanoví 29 aktivit, které by vlády měly zvážit při vytváření vhodných podmínek pro optimální využití ICT, to vše s ohledem na tzv. Digitální agendu a Strategii EU 2020. Deklarace zahrnuje řadu témat, mezi něž patří infrastruktura, pokročilé využití internetu a možnosti širokopásmového připojení, bezpečnost a důvěryhodnost, digitální práva uživatelů, jednotný digitální trh nebo elektronické služby veřejné správy. Některé závěry možná patří do oblasti science-fiction, a jejich realizace je pouhým snem. Přesto jsou země v EU, které sází právě na rozvoj informační společnosti a vše co souvisí s přímým vlivem ICT na rozvoj moderní ekonomiky.
Jak to dopadne u nás, uvidíme v krátké době…
České Radiokomunikace hostily Svět televizní budoucnosti v České republice
Praha, 20. května 2010 – Společnost České Radiokomunikace uspořádala konferenci „Svět televizní budoucnosti“, která nabídla jedinečnou příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí mnoho nových služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.
Výhodou nového standardu DVB-T2 je vyšší kapacita a možnost programů v HD v zemském digitálním televizním vysílání, které přináší lepší kvalitu obrazu efektivnějším způsobem a větší potěšení ze sledování televize. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů).
O své zkušenosti z ostrého vysílání v novém standardu ve Velké Británii se na konferenci podělil Mike Brooks, vedoucí technického rozvoje (DVB-T2) ze společnosti Arqiva, která je hlavním operátorem sítě na britském televizním trhu.
„Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů.“
Na konferenci vystoupil také předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, který seznámil účastníky konference s výhledem, jak bude ČTÚ podporovat rozvoj digitální televize v ČR. Plány a očekávání televizí v oblasti HD vysílání představil Ivo Ferkl, technický ředitel TV NOVA, a Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace České televize.
Závěr konference patřil ostrému testu reálného vysílání obsahu v HD z pražského žižkovského vysílače, který demonstroval, že dnes používaná vysílací technologie je připravená na vysílání v HD.
„Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentoval včerejší přímý přenos obsahu v HD ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a dodal: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro síť DVB-T2 , český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“
Počet uživatelů LTE překročí v roce 2015 hranici 200 miliónů uživatelů
Podle nově vydané zprávy společnosti Maravedis překročí počet uživatelů LTE během dalších pěti let hranici 200 miliónů. Mobilní operátoři, kteří se již rozhodly budovat mobilní širokopásmové sítě LTE (Long-Term Evolution) budou získávat více uživatelů díky nabídce duálních zařízení, které poskytnou přístup k sítím 3G i LTE tvrdí se ve zprávě nazvané „The Top 25 LTE Operator Commitments: Deployment Scenarios and Growth Opportunities.“ Studie zahrnuje rovněž názory z praxe, protože analytici Maravedis hovořili s výkonnými pracovníky mobilních operátorů po celém světě o jejich plánech a pochybnostech s ohledem na zavádění technologie LTE.
Zastánci LTE jako Verizon Wireless a AT&T, kteří jsou pod velkým tlakem uživatelských požadavků na přenosovou kapacitu, vidí technologii LTE jako svou spásu. LTE nabízí mnohem vyšší přenosové rychlosti, protože využívá kmitočtové spektrum efektivněji, než technologie 3G, mobilní operátoři doufají, že se ve svých sítích sníží přetížení a budou moci poskytovat kvalitnější služby.
Většina operátorů, které analytici Maravedis vyzpovídali, jde cestou HSPA (High-Speed Packet Access) potom HSPA+ a nakonec LTE. Ovšem někteří, jako např. Verizon Wireless, volí odlišnou cestu, začínající od EVDO (Evolution Data Only/Evolution Data Optimized) k CDMA (Code Division Multiple Access) a nakonec LTE.
V následujících dvou letech se bude zavádění LTE koncentrovat zejména na Severní Ameriku a některé části Asie, přičemž 80 % z 25 největších mobilních operátorů se pro LTE rozhodlo a již si vybrali i dodavatele síťových zařízení pro své zkušební provozy. Podle studie bude budování sítí LTE probíhat po celých následujících pět let, přičemž většina v období mezi léty 2011 až 2013.
Ačkoliv podle vyjádření Maravedis mají mobilní operátoři jako Verizon Wireless, AT&T nebo další poměrně agresivní plány s ohledem rychlé zavádění LTE, panuje rovněž mnoho pochyb a nejistot. To se týká zejména přidělování a regulace kmitočtového spektra, dostupnosti zařízení LTE, omezení globálního roamingu, problému poskytování hlasových služeb prostřednictvím LTE.
Z těchto i dalších důvodů budou podle společnosti Maravedis v následujících letech sítě LTE zaváděny v kombinaci se sítěmi 3G. Během této doby budou sítě LTE fungovat jako překryvné sítě se sítěmi 3G. V blízké budoucnosti budou sítě LTE využívat nová nebo nevyužitá kmitočtová pásma a do deseti let bude veškeré kmitočtové spektrum využívané pro 3G sloužit pro sítě LTE.
Na konci roku 2009 bylo ve světě celkem 4,7 miliardy uživatelů mobilních sítí (podle Maravedis). Mobilní operátoři top 25, kteří se již rozhodli pro LTE zahrnují téměř 22 % z celkového počtu, což představuje přes jednu miliardu uživatelů. Z nich 280 miliónů uživatelů má v současné době telefony 3G nebo mobilní zařízení, která využívají Universal Mobile Telecommunications Service (UMTS), tj. služby 3G, které vysílají hlasové, datové, obrazové, textové i multimediální komunikace s přenosovou rychlostí potenciálně až 2 Mb/s.
V následujících pěti letech dosáhne celkový počet uživatelů se zařízeními 3G/UMTS jedné miliardy, přičemž 226 miliónů z nich bude využívat duální zařízení pro 3G a LTE.
Maravedis sestavil zprávu z rozhovorů s výkonnými pracovníky mobilních operátorů po celém světě, kteří se rozhodli budovat sítě LTE v následujících dvou až třech letech. Součástí zprávy jsou rovněž informace z online zdrojů, finančních zpráv, popř. dalších zdrojů.
3. konference Czech FTTx Forum 2010
Praha, 25. května 2010 – Dnes se v Top Hotelu na Chodově, pod záštitou společnosti Sloane Park, konala 3. konference Czech FTTx Forum 2010. Tato odborná konference byla zaměřena zejména na poskytovatele přístupu k internetu, kteří ve svých přístupových sítích využívají optické technologie a montážní organizace, které budují datové a optické sítě. Hlavními tématy byly tentokrát trendy přenosových technologií, způsoby financování projektů FTTx, nové trendy v koncových zařízeních, možnosti měření v optických sítích a součástí prezentací byla také případová studie GPON a vystoupení zahraničního hosta ze Švédska, jenž seznámil účastníky konference se stavem ve společnosti Sweden Telecom. Celou konferenci doprovázely v předsálí prezentace výrobků a služeb partnerů, kteří byli zároveň k dispozici pro odborné dotazy.
Na úvod všechny krátce přivítal generální ředitel společnosti Sloane Park Property Trust Martin Hruška, který následně předal slovo Janu Sedláčkovi, jenž celou konferenci moderoval. Dopolední blok přednášek zahrnoval tyto přednášky: Jak vypadá páteř Vašich sítí (David Hnát a Jiří Vaja, Sloane Park Property Trust), Juniper: Ideální řešení pro ISP (Aleš Popelka, Arrow ECS), Architektury a služby moderních přístupových sítí (Martin Slinták, Cisco), D-Link výběr z produktů pro FTTx sítě (Hana Dvorská, D-Link), Optimalizace návrhu FTTH v sítích PON a PtP (Jaromír Šíma, RLC Praha), EtherSAM – ITU-T Y.156sam (Miroslav Hladký, Profiber Networking), Future proof STB software (Stefan Lager, Sweden Telecom).
Odpolení blok začal krátkou video ukázkou společnosti Profiber Networking a poté následovaly přednášky: OPTOKONcept kompletní řešení FTTH v roce 2010 (Pavel Pospíchal, Optokon), Pasivní optické sítě – MOTOROLA G-PON (Antonín Mlejnek, Edera Group), Vaše Moje TV (Petr Maňas, Moje TV), Možnosti financování FTTx projektů (Petr Vaculciak, Cisco Capitals), Proč v Asii vítězí GEPON? A co u nás? (Věra Plodíková, OFA), Přenos IPTV radioreléovými spoji (Jakub Rejzek, Alcoma).
Partnery konference byly společnosti: ALCOMA spol. s r.o.; Bel Stewart s.r.o.; CBL Communication by light, s.r.o.; Cisco; D-Link Česká Republika; EDERA Group a.s.; Fibre Professionals s.r.o.; Juniper Networks; MICOS spol. s r.o.; Moje TV, s.r.o.; OFA s.r.o.; Optokon Co, Ltd. spol. s r.o.; PROFiber Networking CZ, s.r.o.; Raycom, s.r.o.; RLC Praha, a.s.; STAR 21 Networks, a.s.; Sweden Telecom; Tech Data Distribution, s.r.o.; 3MČesko spol. s r.o. Mediálními partnery byly odborné on-line magazíny NETGURU a Dealerské Noviny. Organizaci zajišťovala společnost PEM Communication, s.r.o.
Alcatel-Lucent předvedl novou generaci DSL
Společnost Alcatel-Lucent oznámila, že jejich výzkumná sekce, kterou reprezentuje Bell Labs, předvedla zařízení DSL, které umožňuje po dvojici účastnických metalických vedení dosáhnout přenosové rychlosti 300 Mbit/s na vzdálenost 400 m.
Toto zařízení DSL využívá pro vysílání digitálních informací v nadhovorovém pásmu multiplexování s ortogonálním kmitočtovým dělením (OFDM). Bell Labs realizovali testy, v rámci nichž byla sdružena dvě účastnická vedení k vytvoření třetí fantomového okruhu, který Bell Labs nazývá „DSL Phantom Mode“.
V rámci testů bylo ve směru k účastníkovi dosaženo přenosové rychlost 300 Mbit/s při délce vedení 400 m a 100 Mb/s při délce vedení 1 km. To slibuje oživení trhu DSL a dovoluje další zvýšení přenosové rychlosti pro milióny instalovaných DSL přípojek a zároveň to umožňuje pozdržet ještě zavádění řešení optického vlákna až účastníkům (FTTH) a ještě efektivněji využívat stávající metalická vedení.
DSL Phantom Mode zahrnuje vytvoření virtuálního kanálu, který doplňuje dvě fyzická účastnická dvoudrátová vedení. Bell Labs využívá techniku vektorování, která umožňuje eliminovat přeslechy vzájemného rušení signály DSL a agreguje provoz jednotlivých přenosových kanálů (dva fyzické a jeden virtuální) do sdružené účastnické přípojky.
Ve zprávě se však neuvádí, jaké průměry jader vodičů byly během zkoušek použity (v USA je to pravděpodobně 0,5 mm) a zda je zkušební provoz plánován i do reálné sítě nebo zda se dá předpokládat reálné zavádění fantomového okruhu. Bylo pouze řečeno, že bude potřeba další výzkum, aby bylo možné definovat modely a odvodit požadavky pro vzájemně kompatibilní koncová účastnická zařízení DSL s možností DSL Phantom Mode.
V prohlášení Alcatel-Lucent se říká, že zásadní průlom, který DSL Phantom Mode přináší je, že kombinuje špičkovou technologii s atraktivním obchodním modelem, který by měl síťovým operátorům a poskytovatelům služeb otevřít zcela nové komerční možnosti poskytovat svým zákazníkům nejnovější širokopásmové služby založené na přepojování IP při využití stávající síťové infrastruktury.
Alcatel-Lucent dodal na trh více než 200 miliónů zařízení DSL, přičemž každá třetí přípojka DSL na světě využívá technologii DSL společnosti Alcatel-Lucent.
Kingston přestavil 64GB paměťovou kartu SDXC
V současné době jsou již na trhu běžně k dostání digitální fotoaparáty a videokamery, které umožňují záznam fotografií a videa ve vysokém rozlišení. To samozřejmě vyžaduje paměťové karty s vyšší kapacitou a rychlým přístupem, aby bylo možno ukládat více fotografií nebo delší časové úseky videa. Společnost Kingston proto uvede na trh ultra rychlou 64GB paměťovou kartu typu SDXC, která patří do třídy deset, což je v dnešní době nejvyšší dostupná rychlostní třída. Nová flash karta je určena zejména pro profesionální digitální fotografování, ale dobře se uplatní i v HD videokamerách, popř. mobilních telefonech nebo kapesních počítačích.
Nová paměťová SDXC karta Kingston UHS-1 se bude nabízena s kapacitou 64 GB, což umožňuje uložení více než dvacet tisíc JPEG fotografií z 10Mpx fotoaparátu nebo až osm hodin videa nahraného videokamerou v rozlišení HD. Výrobce paměťové karty slibuje rychlost čtení až 60 MB/s a zápisu až 35 MB/s. Navíc lze karty provozovat i při extrémních teplotách od -25 °C do 85 °C.
Karty standardu SDXC využívají systém souborů exFAT, takže nejsou zpětně kompatibilní s kartami SDHC ani SD. Proto je třeba před jejím nákupem ověřit kompatibilitu s vlastním zařízením.
Karta Kingston 64GB SDXC UHS-1 bude uvedena na trh koncem června za cca 10 500 Kč. Pro srovnání, společnost SanDisk nabízí za 6000 Kč stejně velkou paměťovou kartu, která je ale výrazně pomalejší – rychlost čtení až 15 MB/s a zápisu až 4 MB/s.
Slovak Telekom pomáha modernizovať vyučovanie na školách
BRATISLAVA, 7. jún 2010 – Desať výnimočných projektov prinášajúcich moderné formy výučby s využitím informačných a komunikačných technológií bolo podporených sumou 40 tisíc € z Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda.
Aktivity v rámci podporených projektov priamo zapájajú žiakov a študentov do inovovania vzdelávacieho procesu a z konzumentov učiva sa tak stávajú spolutvorcovia vyučovania. Špeciálny dôraz bol kladený na rozvíjanie a vedenie partnerského dialógu medzi pedagógom a žiakom pri spoločnej tvorbe a realizácii projektov.
Podporu z 10. grantového kola Podpora inovácií vo vzdelávaní získal napríklad projekt Región pod lupou, v rámci ktorého vytvoria deti zo Základnej školy v obci Obyce multimediálne CD, ktoré bude slúžiť ako učebná pomôcka na predmete Regionálna výchova. Žiacke výskumné projekty v oblasti úspor energie, využívania alternatívnych a obnoviteľných zdrojov, znižovania emisií a hodnotenia úrovne elektrosmogu budú s využitím moderných zariadení prostredníctvom projektu Myslíme ekologicky realizovať na Gymnáziu v Žiari nad Hronom. Formálne i neformálne vzdelávania v odborných predmetoch bude mať vďaka najnovšej informačno-komunikačnej technike úplne inú podobu na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre. Šancu uspieť na medzinárodnej súťaži v programovaní robotov dostanú žiaci Základnej školy na Pohraničnej ulici v Komárne, ktorá z prostriedkov grantu zmodernizuje školský robotický systém.
Prihlásené projekty hodnotila expertná komisia zložená z nezávislých odborníkov pôsobiacich v školstve. Žiadatelia mohli posielať svoje žiadosti o grant od 5. marca do 16. apríla 2010. Výzva sa stretla s mimoriadnym ohlasom, ku dňu uzávierky prejavilo záujem o podporu až 117 organizácií, z ktorých bolo vybraných 10 výnimočných inovatívnych projektov.
Divize TELCOM společnosti MICOS plánuje další expanzi
Prostějov, 25. června 2010. Divize TELCOM společnosti MICOS, přední český výrobce pasivních prvků pro optické a metalické telekomunikační a informační sítě, datových skříní, produktů EMC a speciálních zařízení s obchodním názvem UNIVERSAL COLONNADE, slaví 20 let své existence a chystá se na další expanzi.
Jedna z nejvýznamnějších firem Olomouckého kraje – společnost MICOS – si v těchto dnech připomíná 20 let působení na trhu. V červnu roku 1990 byla u Krajského obchodního soudu v Ostravě zapsána jako akciová společnost s pořadovým číslem 18. Tedy jako teprve osmnáctá akciová společnost od vzniku v té době ještě československého obchodního rejstříku.
„Vlajkovou lodí“ společnosti MICOS je divize TELCOM, která se zabývá jak vývojem a výrobou prvků pro telekomunikační sítě, tak i dodávkami komplexních řešení v této oblasti.
Vývoj a výroba se v současnosti orientují na komponenty pro moderní optické sítě, které představují blízkou budoucnost pro vysokorychlostní přístup k internetu a jsou základem sítí nové generace (NGA). V roce 2009 divize TELCOM své výrobky úspěšně exportovala do 29 zemí Evropy a Asie, mj. do Portugalska, Španělska, Francie, Německa, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, skandinávských zemí, zemí bývalé Jugoslávie, Saudské Arábie atd.
„Těší nás, že i v době, kdy mnoho oborů postihla finanční krize a pokles prodejů, se nám daří udržovat a dokonce zvyšovat náš tržní podíl mezi výrobci pasivních prvků pro telekomunikační sítě. Jedním z klíčových úkolů pro nejbližší období je další expanze na zahraniční trhy a nalezení strategického partnera, který může doplnit produktové portfolio a otevřít nové obchodní příležitosti,“ prohlásil Ing. Leoš Kalandra, ředitel divize TELCOM.
Hlavní produktovou řadu divize TELCOM tvoří rozváděče pro metalické a optické telekomunikační sítě, datové skříně pro kolokační a datová centra. Do výrobního programu divize patří také sortiment zahrnující vysoce odolné skříně, stíněné skříně a komory (pro měření EMC), příslušenství pro rozváděče do metalické a optické telekomunikační sítě, venkovní multifunkční sloupky a testovací přístroje.
„To, co k nám přivádí nové zákazníky a zajišťuje loajalitu stávajících, jsou právě dvacetileté zkušenosti v oblasti telekomunikací, know-how a rychlost vývoje nových produktů. Technologické a vývojové centrum v Prostějově, otevřené v roce 2007, umožňuje přizpůsobit standardní produkty potřebám zákazníka, případně pro něj ve velmi krátké době vyvinout i zcela nové řešení na míru,“ dodal Leoš Kalandra.
Kromě vlastních výrobků nabízí divize TELCOM rovněž zesilovače signálu ADSL od americké společnosti Phylogy, optické přepojovače společnosti Glimmerglass a FiberZone. Na tuzemském trhu zastupuje i několik dalších renomovaných světových značek, aktivně podporuje rozvoj oblasti informačních a komunikačních technologií a zejména technologický vývoj v segmentu optických sítí. Divize je členem profesních sdružení ICT Unie a FTTH Council. Významnými zákazníky jsou mimo jiné Telefónica O2, Vodafone, společnosti skupiny T-Com, Lattelekom, Saudi Fons, SOMI, Armáda ČR, Mobilkom, skupina GTS a další.
ICT Unie identifikovala překážky využití potenciálu ICT v České republice
Praha, 10. června 2010 – ICT Unie pojmenovala pět hlavních bariér bránících plnému využití potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) v České republice. Zároveň zformulovala strategická doporučení, jak tyto bariéry překonat a zvýšit konkurenceschopnost země v evropském i globálním měřítku. Klíčovou roli hraje schopnost poskytovat služby s vysokou přidanou hodnotou právě za pomoci vyspělých informačních a komunikačních technologií. K tomu je podle ICT Unie zapotřebí rychlejší rozvoj širokopásmového připojení, docenění významu ICT pro ekonomiku celé země, efektivnější využití ICT ve veřejném sektoru, dostatek kvalifikované pracovní síly a ochrana před negativními dopady globalizace.
V žebříčku zemí atraktivních pro umístění služeb s vysokou přidanou hodnotou se Česká republika v posledních letech propadá. Například studie renomované poradenské společnosti A. T. Kearney „Global Services Location Index“ zařadila v roce 2009 Česko až na 32. místo z padesátky hodnocených zemí. Přitom v roce 2004 byla naše země čtvrtá, o tři roky později zaujímala 16. příčku. Podobná alarmující zjištění přinášejí i další průzkumy.
ICT Unie se jakožto profesní sdružení významných firem z oblasti ICT působících v ČR těmito nelichotivými údaji intenzivně zabývá. Proto ve svém programovém dokumentu, nazvaném Strategie ICT průmyslu v České republice, identifikovala hlavní bariéry bránící rychlejšímu rozvoji informačních a komunikačních technologií. Patří sem:
- Nedostatečný rozvoj širokopásmových připojení – mj. pro mobilní zařízení.
- Neadekvátní zhodnocení významu ICT průmyslu pro ekonomiku celé země.
- Omezené využití potenciálu ICT ve službách poskytovaných sektorem veřejné správy.
- Omezený počet vysoce kvalifikovaných lidských zdrojů.
- Globalizace a její hrozby pro ICT v ČR – především odliv služeb s vysokou přidanou hodnotou mimo ČR.
Současně ICT Unie zformulovala možná řešení jednotlivých problémů, tj. jak uvedené bariéry překonat. Některá doporučení:
- Podpořit budování přístupových sítí nových generací (NGA), a to vládou ČR i místními samosprávami. Odstranění legislativních překážek souvisejících s výstavbou sítí a tím snížení nákladů na jejich budování.
- Spočítat ekonomickou výkonnost ICT průmyslu především ve formě daně ze zisku, daně z příjmu a odvodu na sociální a zdravotní pojištění, a to v součtu odvody firmou a zaměstnanci. Provést srovnání podmínek pro investice/investory v oblasti ICT u nás a ostatních státech EU s důrazem na okolní země (Německo apod.) zejména pro investice typu technologická (datová) a vývojová centra. Účinněji propagovat/prezentovat úspěchy ICT průmyslu i jednotlivých firem.
- Rozšíření počtu veřejně přístupných registrů. Jen informativní charakter výstupů z registrů změnit na „právně závazný charakter“. Přístup ke službám eGovernance nejen z terminálů CzechPOINT, ale odkudkoliv.
- Ministerstvo školství ve spolupráci se zástupci ICT průmyslu by mělo upravit koncepci vzdělávání tak, aby přiblížilo výuku reálným potřebám trhu. Na úrovni ICT průmyslu vytvořit koncepci firemního vzdělávání, definovat kompetence pro jednotlivé role a vytvořit systém přenositelnosti vzdělávání mezi firmami.
- Vytvoření koncepce ochrany národních zájmů pro oblast ICT. V rámci ICT průmyslu vypracovat informační kampaň objasňující zákazníkům výhody cloud computingu (zaměření na rozvoj nového obsahu a služeb). Novelizovat legislativu upravující ochranu proti kybernetickým útokům.
Obdobné problémy jako Česká republika – tedy jak plně využít potenciál ICT pro růst produktivity a konkurenceschopnosti – řeší celá Evropská unie. Z toho důvodu byla vypracována a letos 19. dubna ministry pro informační společnost členských zemí podepsána Granadská deklarace. Ta stanoví 29 aktivit, které by vlády měly zvážit při vytváření vhodných podmínek pro optimální využití ICT, to vše s ohledem na tzv. Digitální agendu a Strategii EU 2020. Deklarace zahrnuje řadu témat, mezi něž patří infrastruktura, pokročilé využití internetu a možnosti širokopásmového připojení, bezpečnost a důvěryhodnost, digitální práva uživatelů, jednotný digitální trh nebo elektronické služby veřejné správy. Tuto problematiku má u nás v gesci ministerstvo průmyslu a obchodu.
Autor článku: Boris Šimák, Jiří Vodrážka, Telekomunikace 2010-03.
Pro čtenáře časopisu Telekomunikace jsme připravili seriál článků, které jsou výběrem z námi pořádaných kurzů a školení. Zahájíme základy přenosu digitálních signálů, následovat budou digitální účastnické přípojky, optické sítě, bezdrátové sítě, IP telefonie a další. Věříme, že články poslouží k zopakování či doplnění informací z oboru, případně jako pozvánka k některému z kurzů nabízených katedrou telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (http://www.comtel.cz v sekci Nabízíme) nebo pod značkou Trainingpoint (http://www.trainingpoint.cz).
Autor článku: Ladislav Peťko, Telekomunikace 2010-03.
Článok sa zaoberá historickým vývojom nasadzovania optických transportných a prístupových sietí v podmienkach Slovak Telekom, a. s. Rozoberá všeobecný prístup k tvorbe dizajnu optických prístupových sietí vo vzťahu k technologickým a finančným nárokom. Upozorňuje na niektoré prevádzkové skúsenosti získané z niekoľko ročného prevádzkovania FTTH siete.
Autor článku: Václav Křepelka, Telekomunikace 2010-03.
Odborníci z oblasti měření, montáží a projekce kabelových sítí se měli možnost opět sejít díky pobočce České elektrotechnické společnosti v Táboře ve dnech 10. a 11. května 2010 na pravidelném semináři, k jehož pořádání bylo opět využito přívětivých prostorů českobudějovického hotelu Gomel. Následující článek přináší čtenářům Telekomunikací tradiční průřezový referát.