2008 – 07
Podle Martina Scotta, Senior Analyst, Analysys Mason zpracoval Ing. Václav Křepelka, Ph.D., ČVTSS – FITCE CZ
Telekomunikace a globální recese – rozpustí se v ní doposud nadějná vize FTTH?
Na pozadí nastupující hospodářské recese se vynořují úvahy, nakolik očekávané úsporné chování spotřebitelů srazí jejich výdaje na telekomunikační a mediální služby. Povinnost veřejné služby je zatím míněna pro službu hlasovou. Nyní ovšem Evropská komise zamýšlí doporučit jako závaznou univerzální službu obecně širokopásmový přístup, přičemž právě tento je v dané směrnici již před hlasovou službou na prvním místě. Z tohoto pohledu se tedy nejeví jako pravděpodobné, že by zavedení zákazníci vyžadovali v blízké budoucnosti další vylepšování svého přístupu. Už už se zdálo nevyhnutelným, že balíčky služeb sdružujících se kolem širokopásmového připojení hlasové služby se stanou pro zákazníky přitažlivými. Navíc ještě někteří provozovatelé doufali ve zvýšení ARPU, Average Revenue Per User, tedy průměrného výnosu na uživatele nabídkou přístupu nové generace (NGA) v nejbližší budoucnosti, ale to se bohužel nepotvrzuje. Širokopásmové světové fórum Europe 2008, které se konalo v Bruselu od 29. září do 2. října 2008, nastínilo dva aspekty, které mění náhled hlavních hráčů ve světovém měřítku.
VDSL2 – je překvapivě podstatně přitažlivější než FTTH
Výrobci sice na předchozím širokopásmovém fóru 2007 nabízeli sen naplněný hojností nových služeb a výnosů generovaných FTTH a GPON, ale letos byli podstatně zdrženlivější. Provozovatelé rok od roku snižovali své investice a budou ještě ostražitější pod hrozbou ekonomického propadu, jmenovitě při investování do přístupových sítí nové generace. A pokud budou přesto chtít investovat do NGA, mohou se setkat s podstatně tvrdšími podmínkami úvěrování těchto projektů. Dominantní provozovatelé v některých zemích s krátkými účastnickými smyčkami nebo s rozvinutou a hierarchizovanou infrastrukturou rozvaděčů jsou s to pokračovat v již vyhlášených plánech navyšování přenosových rychlostí až po 100Mbit/s, které hodlali nabízet s přijatelnou spolehlivostí pouze při uplatnění architektury FTTH. Nicméně i tito provozovatelé si ponechávají otevřené i jiné možnosti za použití VDSL v podobě zálohy pro méně výnosné lokality pro případ, že jejich rozpočty nebudou s to pokrýt původně uvažované počty domácností připojené FTTH podle původních optimistických představ.
Například Nokia Siemens Networks opustila svoji strategii GPON v polovině roku 2008 a nahradila ji strategií zavádějící VDSL jako mezilehlý krok. Stephan Scholz, technický šéf Nokia Siemens Networks argumentoval: „Nyní víme, že přenosová rychlost 20–50 Mbit/s je v současnosti více než postačující pro běžnou domácnost.“ Citoval nedávnou zprávu konzultační firmy Analysys Mason pro sdružení podílníků širokopásmových telekomunikací, která proti sobě postavila náklady na rozvinutí FTTH v občanské zástavbě a VDSL, přičemž argumentovala, že provozovatelé takto vyvinou prostřednictvím DSL tlak, dokud nebude nová generace PON připravena pro nasazení. (Nokia Siemens Networks nazývá toto řešení technologií optického přístupu příští generace NGOA, Next Generation Optical Access technology.) VDSL tedy může být považována za předstupeň k FTTH; otázkou ovšem zůstává, kolik účastníků VDSL bude moci být připojeno rychlostí 25–50 Mbit/s v závislosti na délce jejich účastnické smyčky. Kenneth Ducatel, člen kabinetu pro informační společnost a média Evropské komise, poznamenal: „Příliš se mluví o tom, že Evropa nedrží krok ve srovnání např. s Japonskem. Přitom někteří účastníci využívají rychlost 100 Mbit/s v plném rozsahu, ovšem řada jiných využije pouze 1–3 Mbit/s. Nevnucujme tedy přístup příští generace až příliš bombasticky.“
Cílená TV reklama – významný vedlejší zdroj výnosů pro poskytovatele služeb?
Jestliže růst spotřebitelských výdajů za telekomunikační služby se zpomalí a nebude přinášet dostatečné výnosy opravňující investice v řádu miliard Euro do optických sítí již nyní, pak provozovatelé pevných sítí potřebují nalézt jiný zdroj příjmů, které je provedou bouřlivými časy. Představuje cílená reklama tolik potřebný záchranný člun?
Cílená reklama nabízí příležitost pro více zaměřený a odpovídající obsah zaměřený na běžné spotřebitele. Je-li dobře prováděna (a je množství důvodů na tom trvat), může přinést prospěch všem zúčastněným:
- spotřebitelům tím, že zvyšuje věrohodnost reklamy a může jim nabídnout dosažení úspor prostřednictvím dotovaného obsahu;
- reklamním agenturám nabídkou zpracování specifičtěji cílených reklamních spotů zadávajících významný objem zpětně ověřitelných dat pro následné hlubší rozbory spotřebitelského chování;
- provozovatelům prostřednictvím potenciálních příjmů z reklamy, posílení vlastní značky a také zvýšenou loajalitou zákazníků.
Může tedy cílená reklama stimulovat výdaje spotřebitelů? Možná. Může cílená reklama zvýšit výnosy do té míry, aby bylo možno financovat zavádění NGA? Ne sama o sobě. Online a televizní reklamní trh generuje větší příjmy než vlastní telekomunikace jako celek. Reklama může hrát jen doplňkovou roli při řešení obchodního případu pro NGA, který obsahuje potenciální výnosy z nových služeb a úspor provozních nákladů. Nicméně architektura FTTH zůstává pro řadu hráčů na trhu v mnoha zemích stále příliš nákladná a je moudré, že dodavatelé upřednostňují VDSL nebo VDSL2 za účelem dokonalého zhodnocení stárnoucích a stále ještě využitelných metalických sítí. ADSL2+ není zcela vyhovující pro podporu více než jenom základních služeb s HDTV a proto se provozovatelé rozdělují do dvou táborů: na ty, kteří investují do nových sítí navzdory klesajícímu trhu v naději na získání předstihu před konkurenty, až se spotřebitelská důvěra zotaví, a na druhé, kteří se soustředí pouze na své jisté a snaží se řídit oživení spotřebitelské poptávky za účelem přežití ekonomického propadu.
Mobilní telefon pro seniory
Mobilní telefon vhodný pro seniory od 1. listopadu 2008 exkluzivně nabízí společnost Telefónica O2. Mimořádně jednoduchý a snadno ovladatelný přístroj Emporia Life je speciálně určen pro starší osoby a zdravotně postižené, kteří mají s ovládáním běžných mobilních telefonů potíže. Společně s tímto telefonem mohou zákazníci do konce roku využít výhodnou nabídku služby O2 NEON S s neomezeným voláním do vlastní sítě o víkendech za měsíční paušál 190 Kč, nebo předplacené služby O2 Fajn s kreditem 1000 Kč za poloviční cenu.
Operátoři se snaží nabídnout zákazníkům produkty a služby šité na míru jejich požadavkům a potřebám, avšak segment zákazníků starší generace byl dosud spíše opomíjen. Přitom v současné době žije v České republice téměř dva miliony osob v důchodovém věku a trend stárnutí populace je zřejmý. Starší generace se často cítí ve světě moderních technologií ztracená a potřebuje větší podporu, jednodušší ovládání přístrojů a srozumitelné služby.
Proto O2 přichází s nabídkou mobilního telefonu Emporia Life, který byl speciálně vyvinut pro generaci lidí ve věku přes 60 let. V mobilním telefonu Emporia mají senioři předvolené číslo Linky seniorů 800 200 007. Od roku 2008 Linku seniorů finančně podporuje Nadace O2, a díky této podpoře je volání na ni zdarma. Senioři volají na Linku seniorů, potřebují-li poradit, pomoci nebo jen chtějí s někým sdílet své radosti a trápení. Mohou také dostat informace z oblasti medicíny, práva, psychologie a systému sociální podpory. Společnost Telefónica O2 se v rámci nabídky spojené s uvedením telefonu na český trh rozhodla věnovat za každý zakoupený telefon Emporia do konce roku 100 Kč na podporu provozu Linky seniorů.
Emporia Life je velice jednoduchý telefon se základními funkcemi pro volání a posílání SMS. Menu přístroje je samozřejmě v češtině, srozumitelné a obsahuje minimum doplňkových nastavení. Velká tlačítka na klávesnici umožňují velmi snadné ovládání. Velký displej telefonu je v oranžové barvě, která umožňuje lepší rozlišení znaků než jakákoliv jiná barva. Na zadní straně telefonu je umístěno speciální červené tlačítko pro rychlé přivolání pomoci – jedním stiskem umožňuje vytočit až pět různých předdefinovaných kontaktů. Telefon je navíc vybaven speciálním tlačítkem pro budík, svítilnou a diodami, které signalizují příchozí hovor.
Složité funkce a velké množství malých tlačítek současných mobilních telefonů jsou častým důvodem, proč se starší občané brání jejich používání. Běžně zažitou praxí dnes je, že rodiče v důchodovém věku dědí telefony starší generace po svých dětech, ty jsou však z pohledu starších lidí často nevyhovující. Telefon Emporia Life je naopak zkonstruován tak, aby zvláště vyšší věkové skupině, ale i zdravotně postiženým lidem co nejvíce vyhovoval.
Telefónica O2 nabízí telefon Emporia Life exkluzivně jako první na českém trhu. Společně s uvedením telefonu na trh připravila pro seniory do konce roku také atraktivní nabídku pro volání. Příznivci předplacených služeb mají možnost využít speciálního balíčku s přednastaveným tarifem O2 Fajn a kreditem v hodnotě 1000 Kč, který je bude stát jen polovinu. Paušální zákazníci nad 60 let věku mohou využít velmi výhodnou nabídku tarifu O2 NEON S za měsíční paušál pouhých 190 Kč. Díky němu získají volání na mobilní čísla O2 a pevné linky o víkendu zdarma
a 40 volných minut měsíčně na volání do všech sítí.
Cena za minutu volání ve všední den a do ostatních sítí je 5,50 Kč a cena SMS je 1,50 Kč.
Telefon je k dostání v nedotované verzi za 3495 Kč. V kombinaci s některým z paušálních tarifů je pak možné jej pořídit za cenu od 1 Kč (všechny uvedené ceny jsou vč. DPH).
Lehké notebooky ThinkPad
Společnost Lenovo představila dva nové notebooky ThinkPad série X, které byli navrženy s cílem splnit hlavní požadavky zájemců o „mobilní“ počítače – nižší hmotnost, delší provoz na baterie a jednodušší použití. Nové notebooky ThinkPad X200s v nejlehčí výbavě včetně 4článkovoé baterie váží pouhých 1,1 kg a verze s 9článkovou baterií nabízí maximální dobu provozu na baterie až 13 hodin. Jedná se o špičkovou řadu „business“ notebooků Lenovo s nejnižší hmotností a nejdelším provozem na baterie. Také nová řada tabletů ThinkPad X200 přináší modely podstatně lehčí a s delší výdrží baterie než v předchozí generaci
Obě řady nových počítačů nabízejí širší možnosti využití, než jaké měly předchozí řady notebooků Lenovo ThinkPad – zvláště pak ThinkPad X200 Tablet se zdokonalenými multimédii, otočným displejem a klávesnicí standardních rozměrů. Pro zvýšení ochrany před nárazy a mechanickým poškozením byla do vybraných modelů notebooků ThinkPad X200s využita speciální konstrukce s uhlíkovými a skleněnými vlákny Top Cover Roll Cage, která se osvědčila již u notebooků ThinkPad X300, čímž Lenovo zajistilo výjimečnou kombinaci nízké hmotnosti a odolnosti.
Notebooky ThinkPad X200s vybavené nejmenší verzí nové technologie Intel® Centrino® 2 s vPro, 128GB SSD diskem, displejem 12,1 palce s podsvícením LED a širokopásmovou bezdrátovou konektivitou spojují tenké a lehké tělo s vysokým výkonem. V kombinaci s novou doplňkovou devítičlánkovou baterií umožní celodenní práci bez nutnosti připojení k elektrické síti. Neméně užitečným doplňkovým zařízením je dokovací stanice Lenovo ThinkPad X200 Ultrabase, kterou je možné vybavit např. mechanikou Blu-Ray DVD nebo pevným diskem anebo v ní dobíjet druhou baterii.
ThinkPad X200 Tablet patří k tomu nejlepšímu ze světa notebooků umožňujících rovněž pohodlný rukopisný záznam v digitální podobě. Jedná se o řešení cílené do prostředí zdravotní péče, realitních služeb, školství a obchodu – první širokoúhlý tablet Lenovo uživatelům umožňuje práci v pohybu po celý den, nabízí až 10 hodin provozu na baterie (9článková baterie). Některé modely jsou vybaveny nejnovější nízkonapěťovou verzí rozměrově nejmenší technologie Intel® Centrino® 2 s vPro, až 128GB SSD diskem, displejem s LED podsvícením, širokopásmovou konektivitou. Uživatelé mohou využít také bezpečnostní prvky, jako snímač otisků prstů a šifrování obsahu pevného disku.
Lenovo zdokonalilo možnosti použití a multimediální výbavu tabletů využitím řady inovací, např. klávesnice standardních rozměrů usnadňuje psaní a vůbec používání počítače, duální otočný displej umožňuje obrácení displeje, a tím i přirozenější změnu konfigurace z notebooku na tablet a naopak, duální digitální plošné mikrofony se softwarovou funkcí potlačení hluku omezují vliv okolních zvuků a zajišťují čistší zvuk při hovorech přes internet, zabudovaná kamera produkuje vysoce kvalitní obraz pro webové konference a stereo reproduktory zajišťují kvalitní reprodukci, vyšší citlivost dotykového displeje zlepšuje psaní perem.
Podle metodiky hodnocení vlivu produktu na životní prostředí Electronic Product Environmental Assessment Tool jsou nové notebooky a tablety zařazeny do kategorie Gold. V hodnocení se odráží použití energeticky úsporných technologií, včetně nízkonapěťových procesorů, LED podsvícení a SSD disků.
Roste počet kanálů v kvalitě HD
Společnost SES ASTRA oznámila, že během posledních tří měsíců výrazně vzrostl počet televizních kanálů v kvalitě HD (High Definition) vysílaných prostřednictvím satelitního systému ASTRA. Na začátku října 2008 ASTRA přenášela celkem 55 kanálů s vysokým rozlišením – což oproti srpnu znamená nárůst o 13 kanálů, respektive 30 procent. Celá skupina SES, kam spadá SES ASTRA, SES AMERICOM a SES NEW SKIES, v současnosti vysílá celkem 137 kanálů v kvalitě HD.
ASTRA se svými 55 kanály HD vysílanými z hlavních orbitálních pozic představuje nejvýznamnější platformu HDTV v celé Evropě; zajišťuje i přenos kanálů HD v rámci nejdůležitějších balíčků placených televizních programů v Evropě, jako je např. Sky ve Velké Británii; CanalSat ve Francii; Premiere v Německu; Digital+ ve Španělsku; Viasat v Dánsku, Švédsku, Norsku a Finsku; Canal Digitaal v Nizozemí; TV Vlaanderen v Belgii; a konečně i Skylink v České republice a na Slovensku. ASTRA kromě toho nabízí kanály v kvalitě HD pro nejvýznamnější veřejnoprávní televize v Evropě, jako je BBC ve Velké Británii, ARTE v Německu, ORF v Rakousku a TVP v Polsku.
Obchodní ředitel společnosti SES ASTRA Alexander Oudendijk k tomu poznamenal, že rychlý nárůst počtu kanálů v kvalitě HD jasně ukazuje akceleraci rozšiřování HDTV v Evropě a nové kanály dále přispívají k atraktivitě nabídky HD na hlavních orbitálních pozicích společnosti SES ASTRA. Rostoucí počet předních vysílacích společností, které se rozhodly pro systém ASTRA, pak podle Oudendijka dokazuje, že se stali hlavní platformou v Evropě pro vysílání prémiového obsahu v kvalitě HD.
SES ASTRA rovněž oznámila, že na 31. října 2008 naplánovala vypuštění nového satelitu ASTRA 1M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Satelit ASTRA 1M bude vynesen pomocí rakety Proton Breeze M, kterou zajistí společnost International Launch Services (ILS). Jedná se již o sedmý satelit ASTRA, který bude vynesen pomocí rakety Proton.
Nová družice postavená společností EADS ASTRIUM, a založená na platformě Eurostar 3000 bude umístěna na hlavní orbitální pozici SES ASTRA 19,2° východní délky. Zajistí tak pokrytí celého území Evropy. Nová družice bude zajišťovat především vysílací služby DTH (Direct-to-Home), včetně televizních programů ve vysokém rozlišení. Díky vypuštění nového satelitu ASTRA 1M bude moci SES ASTRA přesunout jiné satelity na stále důležitější orbitální pozici 23,5° východní délky.
T-Mobile modernizuje síť 2G
Společnost T-Mobile Czech Republic podepsala smlouvu na modernizaci sítě 2G se společností Huawei. T-Mobile tak zahajuje jeden z nejdůležitějších projektů ve své historii, který se dotkne všech základnových stanic a řídicích stanic v celé jeho české síti. Stávající zařízení dodané společnostmi Siemens a Motorola zcela nahradí nová technologie od společnosti Huawei. Modernizace s sebou přinese významné úspory a zlepšení provozních možností sítě. Realizace celého projektu, zahrnujícího modernizaci 4500 základnových stanic a 150 řídicích stanic, má trvat jeden a půl roku.
A proč se T-Mobile rozhodl pro výměnu dosud fungujícího zařízení? „Některé základnové stanice jsou v provozu již více než 12 let, a přestože byly průběžně inovovány, vývoj udělal velký krok vpřed,“ vysvětluje Heinz Schmid, výkonný ředitel technologického úseku společnosti T-Mobile Czech Republic. Díky instalaci nového zařízení, které přináší výrazně vyšší kapacitu, bude T-Mobile moci nabídnout svým zákazníkům nové služby (např. rychlejší datové přenosy) v celé síti.
Spolupráce s jedním dodavatelem namísto dvou má přinést úspory v oblasti nákladů na údržbu, snížení zásob náhradních dílů, snazší zaškolování technického personálu a jednodušší monitoring sítě. Nové zařízení má menší fyzické rozměry, je výrazně provozně efektivnější a přinese také podstatné snížení spotřeby energie, přibližně o 30 %. Projekt umožňuje skloubit potřebu navýšení kapacity sítě s výhodami její plné modernizace, a to co nejúspornějším způsobem. T-Mobile tak bude moci nabídnout pokrytí technologií EDGE v celé své síti, přičemž nainstalované zařízení bude schopné podporovat i nové technologie, jako např. WAMR (pro zajištění vyšší kvality hlasových služeb) a EDGE2.
Akceptační testy v laboratořích T-Mobile proběhly úspěšně. V podmínkách velmi podobných budoucímu reálnému provozu byla testována konfigurace několika základnových a řídicích stanic. V rámci testovacích scénářů se vytváří velké testovací případy, s jejichž pomocí se simuluje reálný provoz zohledňující řadu požadavků. Zároveň byla menší konfigurace otestována v síti v Praze.
Vzhledem k tomu, že testy potvrdily, že zařízení funguje správně, na konec října bylo naplánováno spuštění pilotního projektu v plzeňském kraji, kde dojde k výměně dvou řídicích stanic (jedné Siemens a jedné Motorola) za řídicí stanice společnosti Huawei. Podle plánu má být výměna jedné řídicí stanice provedena během jedné až dvou nocí. Instalace zařízení v celé síti, která bude zahrnovat výměnu více než 4500 základnových stanic a 150 řídicích stanic, pak potrvá přibližně jeden rok. Vzhledem k tomu, že výměna zařízení se uskuteční vždy v nočních hodinách, její vliv na uživatele bude minimální.
Nové MacBooky a 24” displej Apple
Společnost Apple představila novou řadu MacBooků – nový MacBook s 13″ displejem a MacBook Pro s 15″ displejem. Každý z nových hliníkových MacBooků obsahuje grafiku NVIDIA, lesklý, diodami podsvícený displej a skleněný trackpad, který nabízí o zhruba 40 procent více plochy pro práci a je na něm možné používat funkce technologie Multi-Touch. Nové MacBooky se po designové stránce vyznačují elegantním tělem z jednoho kusu hliníku, což jim zajišťuje tenčí provedení, nízkou váhu a vyšší stabilitu a odolnost – např. 13″ MacBook váží pouhé 2 kg a jeho tloušťka je 2,4 cm.
Uvedené MacBooky nabízejí novou generaci grafiky (NVIDIA 9400M) s integrovaným jádrem přinášejícím podstatně vyšší grafický výkon než předchozí generace. Na vývoji tohoto grafického procesoru spolupracovala společnost Apple s firmou NVIDIA a jedná se o vůbec první počítače na trhu, které jej využívají. Další novinkou je hladký skleněný Multi Touch Trackpad, který díky své větší ploše umožňuje lepší práci s funkcemi známými z notebooku MacBook Air nebo z iPhonu. Celý povrch trackpadu je tlačítko podporující různé funkce, včetně nového 4prstého listování, které umožňuje pohodlně vyvolat Exposé nebo přepínat mezi otevřenými aplikacemi.
Nové MacBooky jsou vybavené lesklými širokoúhlými displeji s podsvícením LED. Technologie LED přináší vysoce kvalitní obraz a až o 30 % menší spotřebu energie. Díky ní tyto ultratenké displeje poskytují jasný a ostrý obraz s neuvěřitelně živými barvami, což uživatelé určitě ocení při prohlížení fotografií, sledování filmů a hraní her. Displeje jsou navíc plně překryty skleněným pláštěm, který tak svým naprosto hladkým povrchem dotváří celkový dojem z designu těchto počítačů. Velmi zajímavým způsobem je řešeno také tělo MacBooků, které je tvořeno jediným kompaktním hliníkovým blokem.
Při vývoji nové řady MacBooků byl velký důraz kladen také na ekologická hlediska, např. při výrobě displeje nebyla použita rtuť, kovy neobsahují příměsi arzenu, všechny materiály jsou recyklovatelné, kabeláž neobsahuje PVC a spotřeba elektrické energie je velmi nízká. Nové MacBooky obdržely zlaté hodnocení EPEAT a certifikaci EnergyStar 4.0.
Na trh byly uvedeny celkem čtyři modely těchto přenosných počítačů v následujících konfiguracích:
MacBook 13,3”
- procesor 2,0 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 160GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M, Superdrive (DVD vypalovačka);
- procesor 2,4 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 250GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M, Superdrive (DVD vypalovačka);
MacBook Pro 15,4”
- procesor 2,4 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 250 GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M a NVIDIA GeForce 9600M GT, Superdrive (DVD vypalovačka);
- procesor 2,53 GHz Intel Core 2 Duo, 4GB RAM, 320 GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M a NVIDIA GeForce 9600M GT, Superdrive (DVD vypalovačka).
Kromě těchto počítačů společnost Apple inovovala také svůj nejtenčí a nejlehčí notebook MacBook Air dostupný rovněž ve dvou provedeních:
- procesor 1,6 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 120GB pevný disk;
- procesor 1,86 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 128GB pevný disk SSD (flash disk).
Jako přídavné zobrazovací zařízení k novým MacBookům společnost Apple představila nový širokoúhlý displej LED Cinema. Displej s úhlopříčkou 24″ a rozlišením 1920 × 1200 bodů využívá podsvícení diodami LED, v jeho horní části je zabudována kamera iSight a nechybí ani mikrofon nebo reproduktory. Co se týká dostupných rozhraní, uživatelé nových MacBooků zde najdou integrovaný napáječ MagSafe, díky němuž nemusí připojovat svůj MacBook samostatně do elektrické sítě, tři porty USB 2.0 a nový Mini DisplayPort, který má pouze desetinovou velikost oproti standardnímu konektoru DVI.
Nové MacBooky a Cinema Display mají být na českém trhu dostupné před Vánocemi.
Intel spolupracuje na urychlovači jaderných částic
Evropská laboratoř jaderného výzkumu CERN udělila společnosti Intel ocenění LHC Computing Award za její přínos a trvalou podporu projektu urychlovače jaderných částic LHC (Large Hadron Collider). Intel a CERN úzce spolupracují na vědeckých projektech již od oficiálního otevření laboratoře CERN openlab 1 v lednu 2003. Intel poskytuje datovému centru CERN špičkové technologie a neocenitelné poradenství v oblasti energeticky úsporného návrhu, teplotních specifikací a zpracování velkých objemů dat.
Uvedení projektu urychlovače jaderných částic do plného provozu plánuje CERN na jaře 2009. Čtyři detektory budou snímat desítky petabajtů dat ročně po dobu více než deseti let. Tisíce fyziků z CERN i po celém světě budou k analýze těchto dat používat rozsáhlou architekturu Grid. Architekturu Worldwide LHC Computing Grid (LCG) tvoří asi 140 institucí ve 33 zemích. Představuje spojení desítek tisíc procesorových jader Intel – ve většině případů v dvoujádrových či čtyřjádrových dvouprocesorových serverech. Během příštího desetiletí se očekává významný nárůst nároků na výpočetní výkon, jejichž splnění bude vyžadovat vyřešení složitých otázek, například teplotní optimalizace rozsáhlých výpočetních center či efektivní využití mnohojádrových technologií v komplexních softwarových implementacích. CERN také ve své vysokorychlostní síťové infrastruktuře testuje novou generaci 10gigabitových ethernetových technologií společnosti Intel.
Telefónica O2 a volby
Letošní podzim je ve znamení voleb do krajských zastupitelstev a senátu. Za zpracování volebních výsledků je přitom tradičně odpovědný Český statistický úřad, který pro tento účel zřídil celkem 517 volebních míst po celé republice. Jejich vzájemné propojení realizovala Telefónica O2, která pro celý projekt poskytla datovou i hlasovou konektivitu. Kromě ní na všech volebních pracovištích zajišťovala i veřejnou telefonní službu, včetně možnosti přijímat a odesílat SMS zprávy. Společnost rovněž provozovala server volbyhned.cz s aktuálními volebními výsledky.
Podle Zdeňka Dutého, obchodního ředitele pro segment veřejné správy společnosti Telefónica O2, je Telefónica tradičním partnerem státní správy a veřejných institucí. Realizace takto významné zakázky byla pro Telefóniku velmi prestižní záležitostí, a proto pro tento účel vyvinula velmi specifické a náročné řešení s nejvyšším zabezpečením.
Právě z důvodu zabezpečení spojení byla na jednotlivých volebních pracovištích zřízena samostatná přípojka, na níž byly použity produkty IP Connect a VPN Express Comfort. Pro posílání a příjem textových zpráv pak sloužila aplikace O2 SMS Connector. Součástí celého řešení byl také provoz serveru s průběžnými volebními výsledky. Z důvodu očekávané vysoké návštěvnosti serveru bylo nutno zvolit dostatečně robustní řešení schopné obsloužit řádově tisíce dotazů za sekundu. Aplikace tedy běžela paralelně na několika serverech IBM BladeCenter HS21 vybavených čtyřjádrovým procesorem Xeon a 4 GB paměti.
Paměťové disky SSD pro podnikové aplikace
Společnost Intel Corporation začala na trh dodávat své nejvýkonnější paměťové jednotky SSD, Intel X-25E Extreme SATA Solid-State Drive, určené především pro servery, pracovní stanice a systémy datových úložišť. Na rozdíl od mechanických diskových jednotek neobsahují SSD disky žádné pohyblivé části. Jsou založeny na technologii SLC (Single Level Cell) NAND flash. Systémy vybavené těmito jednotkami nebudou zatíženy výkonnostními omezeními konvenčních disků. Redukcí celkových nákladů na firemní infrastrukturu, chlazení a energie mohou jednotky SSD podstatně snížit celkové náklady na podnikové aplikace. Disky SSD jsou spolehlivější než klasické pevné disky a snižují celkové náklady na pořizování a provoz nejrůznějších serverových systémů a datových úložišť.
Jednotky Intel X25-E svým výkonem až stonásobně překračují výkon serverů, pracovních stanic a systémů využívajících klasická úložiště. K měření byla použita v současnosti nejpoužívanější metoda hodnocení výkonu datových úložišť – IOPS, Input/Output Operations Per Second, neboli počet vstupně-výstupních operací za sekundu. Datové úložiště s jednotkami SSD může až pětinásobně snížit spotřebu energie.
Podle Johna Fowlera, výkonného viceprezidenta divize Systems Group společnosti Sun Microsystems technologie SSD zcela změní způsob hospodaření podnikových datacenter. Jednotky SSD, spolu se servery Sun a systémem Solaris ZFS s fondy hybridních úložišť, jsou důležitou součástí iniciativy Open Storage. Sun plánuje nabídku řešení podnikových úložišť s využitím výkonných jednotek Intel SSD, která mají přinést klientům významný nárůst výkonu při spotřebě pouhého zlomku energie v porovnání s tradičními diskovými poli.
Jednotky SSD byly navrženy pro náročné výpočetní aplikace a jejich předností je především vysoká rychlost náhodného čtení a zápisu (měřeno metrikou IOPS). Mezi nejdůležitější technické parametry 32GB jednotek Intel X-25E SATA SSD patří 35 000 IOPS (4kB náhodné čtení), 3300 IOPS (4kB náhodný zápis) a 75 mikrosekund latence čtení. Tyto údaje v kombinaci s nízkou spotřebou 2,4 wattu v aktivním stavu znamenají hodnotu až 14 000 IOPS na watt pro optimální poměr výkon/spotřeba. Jednotky rovněž dosahují rychlosti sekvenčního čtení až 250 MB/s a až 170 MB/s při sekvenčním zápisu, a to při zachování malého 2,5palcového formátu.
Uvedených špičkových výkonnostních parametrů dosahuje Intel díky inovacím, mezi které patří 10kanálová architektura NAND s nativním řazením příkazů, řadič a firmware s pokročilou kontrolou opotřebení. 32GB jednotka X25-E umožňuje zápis až 4 petabajtů (PB) dat v tříletém období (3,7 TB/den). 64GB verze tuto hodnotu dokonce zdvojnásobuje, což představuje skutečně vynikající spolehlivost.
32GB jednotka je již ve výrobě a prodávat se bude za 695 USD. Vzorky 64GB verze budou k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a výroba je plánována na první čtvrtletí roku 2009.
Využívání nových technologií ve střední Evropě
Společnost D-Link zveřejnila výsledky prvního průzkumu nazvaného D-Link Technology Trend. Jedná se o pravidelný čtvrtletní průzkum postojů veřejnosti k novým technologiím, který pro D-Link provádí společnost MillwardBrown Institute v Polsku, České republice a Maďarsku. Průzkum je založen na přímém dotazování reprezentativního vzorku osob ve věku nad 15 let.
Výsledky průzkumu ukázaly, že v tomto regionu disponuje připojením k internetu 44 % domácností. Ve srovnání s průměrem EU, který činí 54 %, nebo se skandinávskými zeměmi a Holandskem, kde má internet na 80 % domácností, vykazují země střední Evropy poněkud horší čísla. Nejlepšího výsledku přitom dosáhla Česká republika, kde má přístup k internetu více než polovina všech domácností (52 %), v Maďarsku je k internetu připojeno 42 % domácností a nejhůře jsou na tom Poláci s pouhými 38 %.
Převážnou většinu internetového připojení ve středoevropských domácnostech je možné označit jako širokopásmové (tzv. broadband). Připojení k internetu přes tzv. vytáčené připojení je stále více na ústupu – v České republice jeho podíl činí 3 %, v Maďarsku 5 % a v Polsku 8 %. Nejrozšířenější technologií pro přístup na internet v Maďarsku a Polsku je ADSL, přičemž v Maďarsku představuje ADSL téměř polovinu všech připojení (48 %) a v Polsku pokrývá více než třetinu připojení (38 %). V České republice jsou nejoblíbenějším způsobem přístupu k internetu místní a městské bezdrátové sítě (27 %). Velký podíl na trhu poskytování přístupu k internetu mají také provozovatelé kabelové TV – 19 % v České republice, 27 % v Polsku a 30 % v Maďarsku.
Rostoucí popularita internetu ve středoevropských domácnostech podněcuje také rozvoj domácích bezdrátových sítí. V Polsku a České republice jsou sítě vybudované pomocí bezdrátových směrovačů používány v 15 % domácností připojených na internet. V Maďarsku je bezdrátová technologie méně rozšířená – WiFi síť má jen 5,5 % domácností s přístupem k internetu.
Průzkum obsahoval také otázky, které se týkaly využívání spotřební elektroniky v domácnostech. Nejvyššího skóre v tomto směru dosáhla mezi zkoumanými zeměmi Česká republika. České domácnosti mají nejvyšší počet stolních počítačů (53 %), multimediálních přehrávačů (42 %), notebooků (15 %) a také herních konzol, které vlastní 8 % populace. Polsko je naproti tomu nejvíce TV přijímačů nové generace (HD nebo HD Ready). Poláci mají s podílem 11 % téměř třikrát více HD televizorů než Češi (4 %) a Maďaři (3 %). Maďaři zase vedou v technologiích pro záznam obrazu – 10 % obyvatelstva má internetové kamery. Tento výsledek je významně vyšší než v ostatních zemích tohoto regionu.
Vlastnictví počítačů a herních konzol má přímý vliv na popularitu digitální zábavy. Podle průzkumu jsou počítačové hry nejoblíbenější v České republice, kde téměř třetina populace (28 %) pravidelně hraje hry na PC. Výběr tohoto způsobu zábavy deklaruje také 18 % Maďarů a 14 % Poláků. Herní konzoly jsou méně oblíbené – používá je 5 % Čechů, 2 % Maďarů a 3 % Poláků. On-line hry hrají 4 % Čechů, 3 % Maďarů a 2 % Poláků.
Autor článku: Viktor Buchlák, Telekomunikace 2008-07.
Témou článku sú technické a právne problémy, ktoré vznikajú z praktiky terciárneho prideľovania, resp. postupovania čísel medzi podnikmi oprávnenými poskytovať hlasové elektronické komunikačné služby. Ďalej pojednáva o teoretických a legislatívnych implikáciách spojených s nedostatočnou úpravou tohto procesu a vplyvoch na relevantné trhy hlasových služieb. Účelom je poukázať na doteraz identifi kované a nedoriešené regulačné aj praktické náležitosti, ktoré majú reálny dopad na podniky i samotných koncových užívateľov služieb. Pojmy subalokácia alebo terciárne prideľovanie majú v článku rovnaký význam.
Autor článku: Jiří Vodrážka, Telekomunikace 2008-07.
Katedra telekomunikační techniky FEL ČVUT zajišťuje výuku v bakalářském i magisterském bloku studia a v doktorském programu. Kromě toho pracuje na výzkumu v řadě oblastí spojených s moderními komunikacemi. Nabízí programy celoživotního vzdělávání, externí školení, kurzy na zakázku a další odborné služby. Provozuje odborný elektronický časopis, spolupracuje s význačnými telekomunikačními podniky. Úspěšní absolventi zaměření telekomunikace lehce nacházejí zajímavé uplatnění v praxi.
Autor článku: PR, Telekomunikace 2008-07.
Jedním z největších poskytovatelů služeb elektronických komunikací a služeb informačních technologií v České republice je ČEZ ICT Services, a. s. Společnost ČEZ ICT Services, a. s., je také poskytovatelem komplexních zákaznických řešení v oblasti bezpečnostních, řídicích a informačních technologií zaměřených na technickou ochranu osob, majetku a informací, včetně utajovaných.